Переведення четвертого енергоблока ЗАЕС у режим «гарячого зупину» створить нові ризики для ядерної безпеки

Джерело: Держатомрегулювання.

Наміри російських окупантів перевести енергоблок №4 ЗАЕС у режим “гарячого зупину” створить значні додаткові ризики для ядерної та радіаційної безпеки.

У відомстві пояснили, що такі ризики спричинені тривалим простоєм обладнання енергоблока №4. Зокрема – відсутністю належного регламентного технічного обслуговування та ремонту обладнання, важливого для безпеки, а також недостатньою кількістю кваліфікованого персоналу на ЗАЕС.

В умовах втрати надійного джерела водопостачання для Запорізької АЕС – Каховського водосховища – внаслідок підриву окупантами Каховської ГЕС, утримання всіх реакторів ЗАЕС у стані “холодний зупин” є оптимальним режимом для зниження ризику ядерної безпеки.

У Держатомрегулюванні наголосили, що переведення енергоблока №4 ЗАЕС у режим “гарячого зупину” стане черговим грубим порушенням російськими окупантами та фейковою експлуатуючою організацією принципів безпеки і законодавства у сфері використання ядерної енергії.

Зазначимо, що раніше в “Енергоатомі” наголосили, що відмова російських окупантів переводити п’ятий енергоблок Запорізької АЕС у режим “холодного зупину” може призвести до аварії та масштабного викиду радіації.

Енергоблок №5 Запорізької АЕС введено в експлуатацію понад 34 роки тому. Саме тому для підтримки безпечної роботи блоків обов’язково мають проводитись своєчасне і якісне технічне обслуговування та ремонт обладнання, без яких їх експлуатація стає небезпечною.

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, енергоблок №5 ЗАЕС працював на енергетичних рівнях потужності, а з вересня 2022 року окупаційна адміністрація станції підтримує його роботу в режимі “гарячого зупину”.

Уже понад рік російські загарбники свідомо порушують низку основних вимог до експлуатації енергоблоку, серед яких – ігнорування планового графіка техобслуговування систем безпеки, саботаж проведення капремонтів обладнання реакторного відділення та поточного ремонту тепломеханічного, електротехнічного обладнання турбінного відділення й систем керування енергоблоком.

Крім того, вичерпано термін експлуатації частини обладнання, яке підлягає негайній заміні. Зокрема, понад 1000 одиниць тепломеханічного обладнання та ще більше ніж 100 – електротехнічного.

У компанії зазначили, що комплекс цих порушень має серйозні наслідки й у багато разів збільшує ризик відмови систем, які можуть призвести до аварійної ситуації. У такому разі радіаційного впливу можуть зазнати країни Європи.

Російська армія вдень 18 листопада завдала ракетного удару по Одесі, внаслідок чого загинули щонайменше вісім цивільних.

Росія прокоментувала рішення США дозволити Україні використовувати ракети дальнього ураження для ударів по території Росії. Прессекретар російського президента Дмитро Пєсков назвав це “нагнітанням напруженості”.

Велика Британія поки що не підтвердила рішення про дозвіл Україні використовувати ракети Storm Shadow для атак на території Росії. Це питання залишилося без офіційного коментаря, попри зміну політики США, які дозволили Києву застосовувати свої ракети великої дальності для таких цілей.

Сьогодні, 18 листопада, в Україні відзначається День сержанта Збройних сил України.

СБУ знешкодила оперативно-бойову групу російської воєнної розвідки, яка діяла на території Харкова. За даними контррозвідки, члени цієї групи підірвали автомобіль українського військового у червні цього року та планували нові теракти проти Сил оборони.