Порошенко пояснив, як корупція в Україні може вплинути на підтримку з боку США

Джерело: Петро Порошенко в інтервʼю журналісту Віталію Портникову

Лідер “Європейської солідарності” Петро Порошенко висловив занепокоєння тим, як корупція впливає на ефективність державного управління та ставлення міжнародних партнерів до України, зокрема Сполучених Штатів.

Він зазначив, що в умовах війни Україна має зосередити всі ресурси на зміцненні оборони та підвищенні ефективності управлінських рішень. Корупційні скандали та низький рівень прозорості лише посилюють недовіру з боку союзників, які уважно стежать за ситуацією.

Політик наголосив, що США швидко реагують на корупційні виклики. За його словами, якщо ситуація не зміниться, ціна для України може стати катастрофічною, особливо з огляду на вибори в США у 2024 році.

Він наголосив, що дуже помиляються ті, хто вважає, що США не знають і не збираються реагувати на ситуацію з корупцією в Україні.

Скоріше навпаки…Я можу вас запевнити, вони не зупиняться, і їх розслідування буде дуже швидким. І ті, хто продовжує бавитися з корупцією зараз, має це припинити, бо ціна, яку заплатить за це Україна, буде неспівмірною з тою, яка буде у 2024 році.

Особливу Порошенко акцентував щодо використання бюджетних коштів. Наприклад, 77 млрд гривень податку на доходи фізичних осіб, які мали спрямувати на потреби бригад, так і не забезпечили військових необхідними дронами, засобами радіоелектронної боротьби та боєприпасами.

Порошенко додав, що відсутність довіри суспільства до держави створює ризики хаосу. На його думку, криза мобілізації, проблеми із забезпеченням війська та руйнація відносин з міжнародними партнерами не лише підривають віру в перемогу, а й посилюють внутрішню нестабільність.

Він акцентував на необхідність активної роботи з американськими партнерами. До січня 2024 року Україна повинна представити чіткі плани, щоб уникнути ризику вирішення долі країни без її участі на переговорах із Росією.

За його словами, лише системне подолання корупції, оптимізація мобілізації, переведення економіки на військові рейки та активна дипломатія можуть забезпечити Україні шанси на успіх і довіру міжнародних партнерів.

По американцях – у нас дуже мало часу. До 20 січня ми маємо вибудувати, узгодити, запропонувати і пробити плани американців на можливі контакти з Путіним. І не допустити, щоб питання про Україну вирішувалося без України. Це величезна небезпека для нас, для Америки, для світу, – вважає політик.

Раніше у Сполучених Штатах пояснили, що в Україні можуть зробити більше для боротьби з корупцією у країні. Як зауважив речник Державного департаменту Метью Міллер, влада США давно веде відповідні діалоги з урядом в Україні.

Загалом у США позитивно оцінюють конкретні кроки України в боротьбі з корупцією, та, однак наголошують, що можна зробити більше.

Зауважимо, 5 грудня 2023 року пані посол США в Україні Бріджит Брінк заявила, що такі реформи, як боротьба з корупцією, судочинство та корпоративне управління, зміцнять довіру українських союзників та бажання продовжувати допомагати й інвестувати в Україну. Брінк зауважила, що це рекомендація, натомість рішення, як рухатися далі, залежить від українського керівництва і народу.

Однак, я вказала б на три сфери, на яких ми зосереджені, — це боротьба з корупцією, корпоративне управління та реформа системи правосуддя, — заявила вона.

Також пані посол нагадала, що Рада у першому читанні ухвалила законопроєкт щодо посилення незалежності САП. Водночас вона порадила розглянути рекомендації G7 та ЄС, які, можуть зробити САП ще сильнішою.

За результатами за 2023 рік Україна додала три бали в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index — CPI), що є одним із найкращих результатів у світі за минулий рік.

Однак, з початку повномасштабного вторгнення в Україні було винесено 6877 вироків за корупційні правопорушення, проте лише 1,5% засуджених отримали покарання у вигляді позбавлення волі.

Довідка. 9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією.

Цей день є важливим нагадуванням про глобальну скоординовану відповідь явищу корупції, що підриває основи суспільного договору та сталого розвитку.

Для України боротьба з корупцією є не лише стратегічним пріоритетом, а й питанням національної гідності. Це щоденна праця, що вимагає рішучості, професіоналізму та відданості. Викриття складних схем, притягнення до відповідальності впливових осіб, адаптація до нових викликів – усе це є невід’ємною частиною зусиль задля зміцнення верховенства права, побудови прозорої та сильної держави.

Міжнародний день боротьби з корупцією також є нагодою вшанувати внесок тих, хто невпинно працює для досягнення цих цілей і об’єднав зусилля заради спільної мети – створити суспільство, у якому чесність, громадянська гідність та юридична справедливість лежать в основі всього.

  • Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) виділило для проведення стандартного опитування щодо корупції в Україні понад 1,7 мільйона гривень.
  • В Європейському Союзі погодили створення Ревізійної ради Українського фонду, метою якої є контроль за фінансуванням з боку блоку для запобігання проявів корупції та шахрайства.
  • СБУ спільно з НАБУ викрили на корупції мера одного із міст на Закарпатті та його спільників, які, зловживаючи службовим становищем, намагались продати земельну ділянку у центрі міста площею понад 3 га за зниженою ціною.
  • Міністр оборони України Рустем Умєров на щорічних загальних зборах Європейської бізнес-асоціації заявив, що під час війни ставиться до корупції як до тероризму.

Президент Володимир Зеленський заявив, що російські військові не лише залучають солдатів із Північної Кореї до штурмів проти українських позицій, а й намагаються приховати їхні втрати.

Міністерство оборони кодифікувало та допустило до використання у Силах оборони новий БпЛА SOVA 10 українського виробництва.

Пентагон підтвердив участь північнокорейських військових у бойових діях на території Курської області Росії. За словами представника Пентагону, генерал-майора Пета Райдера, є дані про загиблих і поранених серед солдатів КНДР.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 16 грудня. Загалом від початку цієї доби відбулося 226 бойових зіткнень.

16 грудня уряд Італії схвалив надання Україні вже десятого пакету збройової допомоги на тлі повномасштабного вторгнення РФ.