Рада безпеки Вірменії звинуватила Москву у передачі Нагірного Карабаху Азербайджану

Джерело: Armenpress

Секретар Ради безпеки Вірменії Армен Григорян розповів про наслідки повної залежності країни від Росії. Він заявив, що РФ “захопила” Нагірний Карабах, а потім передала його Азербайджану.

Це сталося, коли ми повністю залежали від Росії. Росія прийшла, відібрала у нас Нагірний Карабах, повернула його Азербайджану, потім пішла, ось і вся реальність. Я стверджую, що Росія захопила Нагірний Карабах. Без дозволу Росії війни не було б, — зазначив Григорян.

За його словами, до війни з Азербайджаном призвела залежність Єревана від Москви. Зокрема, Росія не постачала боєприпаси за контрактами 2021 та 2022 років, пояснюючи це воєнними діями проти України.

Також секретар Ради безпеки Вірменії упевнений, що ослаблення залежності Вірменії від Росії та зміна політичного курсу обернуться стабільністю для країни. Григорян зазначив, що Єреван готовий підписати мирну угоду з Баку “якнайшвидше”.

Близько двох тисяч російських так званих “миротворців” перебували у Нагірному Карабаху за домовленостями 2020 року. Контингент розгорнули вздовж лінії зіткнення вірменської та азербайджанської армій, а також уздовж Лачинського коридору, що з’єднує регіон із Вірменією.

Тоді як 17 квітня речник Кремля Дмитро Пєсков повідомив, що російські “миротворці” почали виходити з території Нагірного Карабаху.

Зауважимо, 20 вересня 2023 року у Нагірному Карабаху обстріляли автомобіль із так званими російськими миротворцями, у відомстві підтвердили загибель громадян РФ.

Зауважується, що після повернення зі спостережної посади російського миротворчого контингенту в районі населеного пункту Джанятаг автомобіль з російськими військовими зазнав обстрілу.

В результаті обстрілу російські військовослужбовці, які перебували в автомобілі, загинули.

Для з’ясування всіх обставин пригоди на місці працюють російські та азербайджанські представники слідчих органів, – мовиться у дописі російського відомства.

Тоді ж, ймовірно, загинув заступник командувача російськими “миротворцями” в регіоні, капітан 1 рангу Іван Ковган.

Штатна посада Івана Ковгана – заступник командувача підводних сил Північного флоту з військово-політичної роботи РФ. Санкт-Петербурзький клуб моряків-підводників та ветеранів ВМФ повідомив, що Іван Ковган був в автомобілі, який потрапив під обстріл.

Конфлікт у Нагірному Карабаху

Конфлікт між Азербайджаном і Вірменією через Нагірний Карабах триває не перше десятиліття.

25 березня 2022 року МЗС Вірменії заявило, що Азербайджан “продовжує вторгнення” в районах, відповідальність за безпеку яких мав би нести російських миротворчий контингент. У заяві також йдеться, що Вірменія вимагає виводу азербайджанських військ з території Карабаху, яка контролюється “миротворцями” з РФ.

У той же день міністри оборони Азербайджану та РФ провели телефонну розмову. Йшлося про “ситуацію на території Азербайджану, де тимчасово розміщено миротворчий контингент РФ”. В оборонному відомстві Азербайджану поінформували, що 26 березня члени “вірменських незаконних збройних формувань” намагалися провести диверсію проти підрозділів ЗС Азербайджану.

Також в Азербайджані заявили про те, що країна не порушує умов договору від 10 листопада 2020 року, а до його порушень вдається саме вірменська сторона. За повідомленням МО Азербайджану, досі на території Азербайджану перебувають як регулярні війська Вірменії, так і “незаконні збройні формування”, що суперечить 4-му пункту угоди.

Міноборони Азербайджану закликало РФ забезпечити повне виведення всіх збройних формувань Вірменії з територій, які визнані частиною Азербайджану. Також у заяві оборонного відомства зазначили про те, аби РФ не “представляла у спотвореній формі пересування військ Азербайджану суверенною територією”. Раніше в Росії звинуватили Азербайджан у вторгненні на територію регіону, який має контролюватися “миротворцями” РФ.

27 вересня 2020 року стало відомо про обстріли в районі Нагірного Карабаху. Сторони звинувачували одна одну в збройних провокаціях.

Зокрема, міністр оборони Вірменії Давид Тоноян заявив, що Азербайджан почав повітряну і ракетну провокацію в напрямку Нагірного Карабаху.

Своєю чергою, влада Азербайджану повідомляла, що 27 вересня 2020 року близько 06:00 озброєні сили Вірменії обстріляли позиції азербайджанської армії вздовж лінії фронту. Повідомлялося про загибель і поранення цивільного населення і військовослужбовців.

Згодом влада Вірменії ввела воєнний стан і оголосила загальну мобілізацію.

Перед тим воєнний стан ввів Нагірний Карабах. Лідер невизнаної республіки Араїк Арутюнян оголосив загальну мобілізацію осіб, старших за 18 років.

Президент Азербайджану Ільхам Алієв оголосив про часткову мобілізацію в країні 28 вересня 2020 року.

29 вересня у Міністерстві оборони Вірменії заявили про участь турецьких літаків в атаці на вірменські населені пункти. Туреччина заперечує свою участь у конфлікті.

На кінець дня 27 вересня 2020 року в результаті боїв вірменська армія зазнала серйозних втрат – було знищено 22 танки і іншу бронетехніку, 15 зенітно-ракетних комплексів “ОСА”, 18 безпілотних літальних апаратів, 8 артилерійських установок. Втрати вірменської сторони в живій силі склали понад 550 убитих та поранених.

3 жовтня 2020 року армія Азербайджану перейшла в масштабний наступ.

Вже 10 листопада 2020 року Вірменія, Азербайджан та РФ підписали угоду про припинення військових дій у Нагірному Карабасі, яка, зокрема, передбачає введення на територію Нагірного Карабаху російських “миротворців”.

У вересні 2022 року Вірменія офіційно звернулася за допомогою до РФ та країн-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ). ОДКБ у відповідь вирішила направити свою місію для “оцінки ситуації, що склалася”. У ніч на 15 вересня сторони досягли домовленості про перемир’я, повідомив секретар Ради безпеки Вірменії Вірмен Григорян.

6 березня в Європейському союзі висловили занепокоєння спалахом насильства в Нагірному Карабаху, що призвів до “загибелі щонайменше п’яти осіб”, закликавши розслідувати обставини.

22 травня прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Єреван може визнати Нагірний Карабах частиною Азербайджану, якщо Баку гарантує права етнічних вірмен на цій території. Також Пашинян заявив про можливий вихід країни з Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) на чолі з РФ. Додавши, що це питання зараз обговорюється.

19 вересня 2023 року військові Азербайджану розпочали обстріл території Нагірного Карабаху, назвавши це “антитерористичними заходами локального характеру”. Єдиний шлях до миру полягає у повному виведенні вірменських військових з Карабаху, заявило азербайджанське МЗС.

19 вересня 2023 року, виступаючи на Генеральній Асамблеї ООН, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що рішення Азербайджану розпочати військову операцію в Нагірному Карабаху є виправданим, оскільки ці дії “спрямовані на захист територіальної цілісності”.

Представники “влади” невизнаної республіки НК (“Арцах”) оголосили про припинення свого існування з початку 2024 року.

Кишеньковий годинник Теодора Рузвельта знайшли після викрадення майже чотири десятиліття тому з музейної експозиції про колишнього президента США.

В Генштабі повідомили про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 в суботу, 29 червня. На цей час вже відбулося 117 бойових зіткнень. Найгарячіша ситуація залишається на Покровському напрямку.

В суботу, 29 червня, матч Євро-2024 між Німеччиною та Данією у 1/8 фіналу Чемпіонату Європи зупинили через негоду.

Перша спроба перетнути Атлантику на водневій повітряній кулі з відкритим кошиком через сім годин після запуску не вдалась через погоду.

Станом на 21:20 кількість постраждалих внаслідок ворожого удару по Вільнянську Запорізької області збільшилася до 23.