РФ втратила третину експорту бензину після ударів України по великих НПЗ

Джерело: The Moscow Times

Удари безпілотників, які у січні щонайменше шість разів атакували об’єкти нафтогазової інфраструктури Росії, вдарили по експорту великих нафтових компаній країни-агресорки.

За підсумками першого місяця 2024 року російські нафтовики скоротили вивезення за кордон бензину на 37%, звітувало міненерго РФ. Продаж дизельного пального — найбільшої статті експорту нафтопродуктів РФ — зменшилося на 23%. Скорочення експорту стало результатом “позапланових ремонтів” на нафтопереробних заводах.

У середині січня дрони атакували нафтовий термінал у Ленінградській області, що належить “Роснєфти” нафтобазу в Брянській області, а 21 січня завдали удару по терміналу “Новатека” в Усть-Лузі — одному з найбільших російських портів на Балтійському морі.

25 січня БПЛА вразили Туапсинський НПЗ “Роснєфти” – єдиний на чорноморському узбережжі Росії і входить до “десятки” найбільших у країні. На заводі, який щорічно переробляє майже 10 млн тонн нафти, згоріла вакуумна установка, через що виробництво довелося зупинити. Вранці 29 січня в Ярославлі безпілотник літакового типу впав на НПЗ “Славнефть-ЯНОС”.

Якщо атаки триватимуть із нинішньою інтенсивністю, “незручність може перетворитися на проблему”, наголосив науковий співробітник Фонду Карнегі Сергій Вакуленко. Він зазначив, що НПЗ “важливі для економіки та для ведення війни — автомобілі та вантажівки, трактори та комбайни, танки та кораблі, цивільні та військові літаки треба заправляти бензином, дизпальним та газом, а не сирою нафтою”.

Водночас через західні санкції ремонт обладнання, що вийшло з ладу в результаті атак, вимагатиме набагато більше часу і сил, що може підірвати здатність Росії забезпечувати свою армію та критично важливі галузі російської економіки.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.

У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 січня. З початку доби відбулося 144 бойових зіткнення.

Атака в Запоріжжі 8 січня призвела до найбільшої кількості цивільних жертв (загиблих та поранених осіб) в одному інциденті за майже два роки, що свідчить про серйозну загрозу для цивільних осіб через використання авіабомб у густонаселених районах, заявила Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.

Росія вивела кораблі військово-морського флоту з Чорного та Азовського морів, повідомили у ВМС України.