РФ втратила третину експорту бензину після ударів України по великих НПЗ

Джерело: The Moscow Times

Удари безпілотників, які у січні щонайменше шість разів атакували об’єкти нафтогазової інфраструктури Росії, вдарили по експорту великих нафтових компаній країни-агресорки.

За підсумками першого місяця 2024 року російські нафтовики скоротили вивезення за кордон бензину на 37%, звітувало міненерго РФ. Продаж дизельного пального — найбільшої статті експорту нафтопродуктів РФ — зменшилося на 23%. Скорочення експорту стало результатом “позапланових ремонтів” на нафтопереробних заводах.

У середині січня дрони атакували нафтовий термінал у Ленінградській області, що належить “Роснєфти” нафтобазу в Брянській області, а 21 січня завдали удару по терміналу “Новатека” в Усть-Лузі — одному з найбільших російських портів на Балтійському морі.

25 січня БПЛА вразили Туапсинський НПЗ “Роснєфти” – єдиний на чорноморському узбережжі Росії і входить до “десятки” найбільших у країні. На заводі, який щорічно переробляє майже 10 млн тонн нафти, згоріла вакуумна установка, через що виробництво довелося зупинити. Вранці 29 січня в Ярославлі безпілотник літакового типу впав на НПЗ “Славнефть-ЯНОС”.

Якщо атаки триватимуть із нинішньою інтенсивністю, “незручність може перетворитися на проблему”, наголосив науковий співробітник Фонду Карнегі Сергій Вакуленко. Він зазначив, що НПЗ “важливі для економіки та для ведення війни — автомобілі та вантажівки, трактори та комбайни, танки та кораблі, цивільні та військові літаки треба заправляти бензином, дизпальним та газом, а не сирою нафтою”.

Водночас через західні санкції ремонт обладнання, що вийшло з ладу в результаті атак, вимагатиме набагато більше часу і сил, що може підірвати здатність Росії забезпечувати свою армію та критично важливі галузі російської економіки.

30 квітня міністерка економіки Юлія Свириденко спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Як зауважила міністерка, мовиться про співпрацю на десятиліття вперед.

Орієнтовна вартість робіт з відбудови сучасного корпусу лікарні “Охматдит” становитиме близько 396 мільйонів гривень. Проєктно-кошторисна документація наразі проходить експертизу, а тендер на капітальний ремонт сучасного корпусу оголосять на платформі Prozorro у першій половині травня.

Спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог наголосив, що главі РФ Володимиру Путіну варто визнати зміну ситуації на користь України. Генерал у відставці зауважив, що росіянам, попри шалені втрати у лавах своєї армії, за півтора року не вдалося досягти серйозних здобутків на фронті.

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді відмовився приїхати до Москви на 9 травня. Про те, що Моді не прийняв запрошення глави РФ Володимира Путіна брати участь в урочистих заходах, повідомив прессекретар Кремля Дмитро Пєсков.

Компанії McDonald’s і Coca-Cola досі розглядають російський ринок як зону підвищених ризиків і не планують повертатися до діяльності у цій країні, свідчать листи компаній до правозахисної групи B4Ukraine.