РФ використовує катастрофу з Іл-76, щоб підірвати підтримку України – ISW

Джерело: Інститут вивчення війни

Аналітики ISW зауважили, що Росія намагається використати авіакатастрофу Іл-76 над Бєлгородщиною, аби дестабілізувати ситуацію всередині України та підірвати підтримку Заходу.

Фахівці зазначили, що російські посадові особи фактично миттєво почали коментувати ситуацію з падінням літака, звинувачуючи у цьому Україну.

Зокрема голова комітету Держдуми РФ з оборони Андрій Картаполов заявив, що Україна навмисно збила Іл-76, знаючи, що в ньому були українські військовополонені, і закликав призупинити обмін військовополоненими на невизначений термін.

Заступник голови Ради безпеки Росії та експрезидент РФ Дмитро Медведєв звинуватив українську “внутрішньополітичну боротьбу” у сприянні катастрофі.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров, який зараз перебуває в Нью-Йорку на засіданні Ради Безпеки ООН, закликав до термінового скликання РБ ООН для розгляду катастрофи та звинуватив Україну в тероризмі.

“Такі російські звинувачення частково мають на меті посіяти невдоволення в Україні та викликати недовіру до українського уряду, що узгоджується з кількома іншими інформаційними зусиллями Росії, спрямованими на послаблення України всередині країни”, – вважають в ISW.

Аналітики наголосили, що обмін військовополоненими – це делікатна тема для обох стороні, а тому заяви про те, що в літаку, ймовірно, перебували полонені, викликатимуть емоційну реакцію.

Крім того, російські офіційні особи висунули необґрунтовані заяви про те, що Україна вразила Іл-76 ракетними системами, наданими США чи Німеччиною, ймовірно, намагаючись перешкодити західним партнерам України надавати Україні критичні системи ППО, необхідні для подальшої оборони України.

ДОВІДКА: вдень 24 січня над Бєлгородською областю РФ впав військовий літак Іл-76. РосЗМІ фактично одразу повідомили, що на борту перебувало понад 60 осіб і всі загинули.

Трохи згодом офіційні особи РФ заявили, що 24 січня мав відбутись обмін військовополоненими і на борту, який впав, нібито перевозили тих, кого повинні були повернути.

В українській розвідці підтвердили підготовку обміну військовополоненими. Водночас підтвердити інформацію про те, що на борту Іл-76 були полонені, українська сторона не підтверджує. Зазначається, що всі дані щодо цього перевіряються українськими спецслужбами.

Зреагував на падіння Іл-76 і президент України Володимир Зеленський.

“ГУР займається з’ясуванням долі всіх полонених. Служба безпеки України розслідує всі обставини. Я дав доручення міністру закордонних справ України поінформувати партнерів щодо наявних даних в України. Наша держава буде наполягати на міжнародному розслідуванні”, – наголосив він.

  • У Генеральному штабі ЗСУ зробили офіційну заяву стосовно протидії Сил оборони ракетним обстрілам території України. Наголошується, що Збройні Сили України вживають усіх заходів для захисту України та українців.

У вівторок, 21 травня, міністерка фінансів США Джанет Єллен закликала керівників європейських банків активізувати свої зусилля для виконання кроків щодо припинення ухилення Росії від санкцій.

На вихідних до України прибула колона з 20 транспортних засобів, подарованих через лондонську програму утилізації в зоні наднизьких викидів (Ulez). Інформацію про це передала благодійна організація “Британсько-українська допомога” (BUAID).

Південна Корея заборонила у країні пісню “Friendly Father”, яка прославляє північнокорейського лідера Кім Чен Ина.

Президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган звинуватив цьогорічний пісенний конкурс “Євробачення” у нібито заохоченні до “нейтралізації статі” та “загрозі традиційній сім’ї”.

Іран звертався за допомогою до США після авіакатастрофи з гелікоптером внаслідок якої загинули президент країни Ібрагім Раїсі, глава іранського МЗС Хоссейн Амір-Абдуллахіан та кілька інших осіб.