Російська еліта змушена ходити на яхтах під прапором Малайзії

Джерело: The Moscow Times

Російські багатії, що після запровадження санкцій намагаються зберегти свої активи, почали масово перереєстровувати яхти на нові порти приписки. Низка суден, котрі залишилися поза арештом, відтепер ходять під прапором Малайзії, а їхнім новим “домом” стали карибські порти.

Зокрема, одразу четверо російських мільярдерів змінили реєстрацію своїх суден на малайзійську. Серед них:

  • A — яхта засновника СУЕК Андрія Мельниченка;
  • Nirvana (88,5 м) — належить Володимиру Потаніну;
  • Pacific X (85 м) — Леоніда Міхельсона;
  • Sea Rhapsody (65 м) та Serenity and Unity (62 м) — судна президента ВТБ Андрія Костіна.

Однак, зауважують журналісти, попри нову реєстрацію, вільне пересування цих яхт все ж обмежене. Найчастіше вони залишаються пришвартованими у портах Об’єднаних Арабських Еміратів.

Тож тепер російські мільярдери почали розпродувати рухоме майно. Частину з них викупили американські бізнесмени. Зокрема 74-метрову яхту Casino Royale (раніше — “Вселенная”), пов’язану з експрезидентом РФ Дмитром Медведєвим, придбав автомагнат і колишній партнер Дональда Трампа — Джон Сталуппі. Тоді як у 2023 році підрядник “Газпрому” Зіяд Манасир продав 90-метрову Dar мільярдеру Роберту Фрідланду. Своєю чергою, засновник бурової компанії “Євразія” Олександр Джапарідзе у травні минулого року продав яхту Come Together засновнику Zynga Марку Пинкусу, який також інвестував у Twitter і Facebook. Тим часом колишній керівник “Норнікеля” та ексспівробітник КДБ Володимир Стржалковський продав 65-метрову Ragnar американському забудовнику Рою Керроллу, одному з найбільших землевласників Північної Кароліни.

Натомість деякі заможні росіяни продовжують володіти яхтами без обмежень — переважно через те, що вже тривалий час не проживають у РФ. Серед них: венчурний інвестор Юрій Мільнер (яхта Andromeda), колишній банкір Олег Тиньков (яхта La Dacha) та мільярдери, котрі мешкають у Монако — Дмитро Риболовлєв (яхта Anna) і Олексій Федорычев (яхта TIS).

Зауважимо, флот російських багатіїв зазнав нищівного розгрому після запровадження західних санкцій за повномасштабне вторгнення в Україну. Так, з понад 70 великих яхт на сьогодні в їхньому розпорядженні залишилося близько третини.

  • Окружний суд м. Спліт (Хорватія) ухвалив рішення передати Україні яхту Royal Romance, яка належала куму президента РФ Путіна Віктору Медведчуку.
  • Російський мільярдер Михайло Фрідман подав позов до Люксембургу, оскаржуючи санкції. Бізнесмен звернувся до Гонконзького міжнародного арбітражного центру (HKIAC) із вимогою компенсації у розмірі 16 мільярдів доларів.
  • Російські олігархи, попри санкції, залишаються клієнтами італійських компаній, що виробляють розкішні яхти.
  • В Анталії під час спроби втечі за кордон на яхті під українським прапором затримали двох громадян Росії – один з яких перебував у розшуку за “червоною карткою” Інтерполу за звинуваченням у хабарництві.

У Мінекономіки сподіваються, що після успішної ратифікації в парламенті угоди між урядами України та США про створення інвестиційного фонду та розгляду документів, які регулюватимуть його запуск, фонд розпочне працювати вже за кілька тижнів. Про це під час брифінгу заявила перша віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Американець Кріс Пелкі був застрелений три роки тому під час суперечки на дорозі. Коли його вбивці виносили вирок, рідні Пелкі згенерували його образ з допомогою штучного інтелекту, і на суді Пелкі “звернувся” до зловмисника.

Пізно ввечері 7 травня російські окупаційні війська скинули авіабомбу на багатоповерховий будинок у Костянтинівці на Донеччині. Щонайменше 12 осіб постраждало.

Філіппінський корабель ВМС під час планового патрулювання в Південнокитайському морі зіткнувся з “агресивними і небезпечними маневрами” двох китайських фрегатів МВС та судна берегової охорони Китаю.

Очільник Нацбанку України Андрій Пишний повідомив, що в країні розглядають можливість змінити базову валюту для української гривні з долара на євро.