Росія отримує західну будівельну техніку через територію Грузії – розслідування

Джерело: iFact

Попри західні санкції, Російська Федерація продовжує отримувати імпортну будівельну і важку техніку — бульдозери, екскаватори, грейдери, трактори, крани й ратраки. Цього разу постачання здійснюються через територію Грузії.

Країна, котра не виробляє таку техніку, стала ключовим транзитним пунктом для постачання до Росії з Італії, Німеччини, США та інших країн.

Журналісти проаналізували дані з міжнародних торговельних платформ Volza, ImportGenius і ComtradePlus, а також митну статистику Грузії, Вірменії, Узбекистану й Киргизстану. Результати свідчать про масштабну схему обходу санкцій, вибудувану вже після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

З 2022 року по квітень 2025 року з Грузії до Вірменії, Азербайджану та країн Центральної Азії офіційно нібито експортували 2403 одиниці важкої техніки. Для порівняння: за три роки до війни, з 2019 по 2021 рік, таких постачань було лише близько тисячі.

У розслідуванні вказали конкретні приклади машин, які потрапили до Росії через Грузію: New Holland (Італія), Klaas (Німеччина), Kajik і Case (США).

Техніка формально експортується з Грузії до третіх країн, але туди не надходить, а виявляється в Росії. Так, за даними Geostat, з 2022 до березня 2025 року до Вірменії з Грузії нібито відправили 1245 одиниць важкої техніки, включаючи 339 тракторів і 820 екскаваторів і бульдозерів. Проте, за статистикою Вірменії, таких постачань не було. Тоді як торгівля важкою технікою між Вірменією та Росією різко зросла: тільки 2023 року обсяги зросли на 274 400% порівняно з 2021-м, 2024-го — на 6500%.

Аналогічна ситуація з постачанням до Киргизстану. Так, 2024 року, за даними грузинської статистики, туди нібито експортували 63 одиниці техніки. Тоді як киргизька сторона підтверджує отримання лише шести.

Грузинські компанії використовують схеми непрямої доставки. Наприклад, компанія Basmotors з березня по червень 2024 року відправила десять екскаваторів-навантажувачів загальною вартістю $1 млн російській компанії “РусКон Спецтехника”. Вісім машин відвантажили з Батумі, ще дві — з Тбілісі. У результаті вся техніка прибула до Санкт-Петербурга. Водночас офіційна статистика Грузії зафіксувала лише два експортні випадки — решта нібито вирушила до Вірменії та Узбекистану. Однак, ці країни постачання не підтверджують.

Ще одна схема постачань — через маршрут Туреччина – Грузія – Росія (Владикавказ). За даними Volza, з 17 по 30 жовтня 2024 року через пункт Сарпі до Грузії в’їхали 80 екскаваторів-навантажувачів CASE, котрі згодом вирушили через Верхній Ларс до Росії. Отримувачем техніки стала російська компанія Higer Bus Rus.

Раніше журналісти зʼясували, що розкішні автомобілі потрапляють до Росії попри західні санкції, зокрема через кавказькі країни.

Як зазначається, у відповідь на повномасштабне вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року західні країни запровадили санкції, внаслідок чого експорт низки товарів до РФ зупинився. Зокрема це стосувалося товарів подвійного призначення, які можуть посилити військову спроможність РФ, а також предметів розкоші.

  • Велика Британія ввела санкції проти 10 російських кораблів із так званого “тіньового флоту”.
  • Австрійська компанія Diamond Aircraft могла постачати у РФ через Китай запчастини та двигуни до своїх літаків в обхід санкцій.
  • Росія попри санкції та ембарго продовжує закуповувати для ВПК американські напівпровідникові прилади, ПЛІС (програмовані логічні інтегральні схеми) виробництва AMD і Intel через треті країни та фірми-посередники.

У Лівії розпочалися жорсткі бої між збройними угрупованнями з Місрати та Тріполі. На вулиці міста вивели бронетехніку та танки. Загострення почалося після вбивства польового командира Абдула Гані аль-Кіклі (Геніва). Міністерство внутрішніх справ закликало цивільних залишатися вдома.

Попри західні санкції, Російська Федерація продовжує отримувати імпортну будівельну і важку техніку — бульдозери, екскаватори, грейдери, трактори, крани й ратраки. Цього разу постачання здійснюються через територію Грузії.

Як свідчать результати дослідження ринку праці, проведеного спільно швейцарською організацією Helvetas Swiss Intercooperation, Державною службою зайнятості та Федерацією роботодавців України, до рейтингу найбільш потрібних серед роботодавців в Україні потрапили переважно робітничі професії.

12 травня суд у Лондоні засудив майже до 11 років позбавлення волі лідера російського шпигунського угруповання у Великій Британії, яке здійснювало стеження для Кремля.

У підвалі Верховного суду Аргентини виявили 83 коробки, котрі містили нацистські листівки, фотографії та пропагандистські матеріали. До опису та дослідження знайдених матеріалів залучили фахівців Музею Голокосту в Буенос-Айресі.