Росіяни вербували українських переселенців у Польщі, аби зірвати постачання озброєння Україні – WP

Джерело: The Washington Post

У Польщі запобігли диверсіям, які Росія хотіла вчинити у країні за допомогою вимушених переселенців з України.

Зазначається, що для цього росіяни вербували українців у Польщі через інтернет. Зокрема вони публікували анонімні оголошення про різноманітну роботу – розклеювати листівки чи вивіски у громадських місцях. Оплата була невеликою, проте кошти обіцяли виплатити швидко.

Невдовзі ті, хто погодився на роботу, зрозуміли, що вона передбачає розповсюдження російської пропаганди. Тим, хто все ж погодився на таку роботу, почали давати інші завдання.

За даними польських правоохоронців, протягом кількох тижнів тим, хто погодився працювати, дали завдання стежити за морськими портами, розміщувати камери вздовж залізниці та ховати у військових вантажах пристрої стеження.

У березні від російських роботодавців поступило нове завдання: скинути з рейок потяги, які везли зброю до України.

У Польщі вважають, що анонімним роботодавцем є російська розвідка, відома як ГРУ. Операція, яку своєчасно було зірвано, могла стати найсерйознішою на території країни НАТО від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.

Мета РФ полягала у тому, щоб зірвати постачання зброї до України через Польщу, оскільки саме через цю країну постачається близько 80% військової техніки в Україну.

Якби РФ вдалось втілити свою операцію, це призвело б до уповільнення постачань зброї та розпалювання ворожнечі щодо 1,5 млн українців, які вимушено виїхали до Польщі через російське вторгнення.

Та навіть у випадку невдачі, для РФ – ризики мінімальні, оскільки до польської в’язниці б потрапляли українці, а не представники ГРУ.

За даними джерел, у цій справі затримано 12 вимушених переселенців з України, один росіянин та троє білорусів.

У коментарі ЗМІ офіційні особи Польщі повідомили, що більшість із затриманих українців – це мешканці східних регіонів, які завжди були більш прихильними до РФ. Водночас посадовці вважають, що затримані просто хотіли заробити грошей і не керувались російською ідеологією

Відтоді слідчі виявили докази того, що Росія планувала інші операції. Зокрема новобранцям було доручено здійснити підпали та вбивства, – сказав слідчий, який безпосередньо брав участь у справі служби внутрішньої безпеки Польщі ABW. Слідчий не став говорити про цілі.

“Цю загрозу усунено, але ширша загроза залишається,” – сказав слідчий на умовах анонімності, посилаючись на проблеми безпеки та делікатність справи.

За його словами, російські розвідувальні служби залишаються активними в Польщі і “намагатимуться усунути допущені ними помилки”.

Операція щодо диверсії на залізниці планувалась ще до початку українського контрнаступу, тобто коли західне озброєння лише почали доставляти до України.

Переважна більшість цієї техніки пройшла через Польщу не лише через її стратегічне положення на західному кордоні України, але й через зухвалу позицію Варшави щодо Москви – рішучість, сформовану довгою історією конфлікту та ворожнечі.

Нездатність Росії перекрити цей постійний потік смертоносних вантажів, чи то до того, як він потрапить в Україну, чи то під час перетину західної половини країни, збентежила військових посадовців і експертів.

“Мене вражає, що вже 18 місяців [війни], а вони не змогли знищити жодного конвою чи потяга. Жодної рухомої цілі не влучено”, – сказав Бен Ходжес, генерал армії США у відставці, який служив командувачем силами армії США в Європі.

Ця відображає серйозні недоліки російської армії, включаючи дивовижну нездатність відслідковувати або вражати рухомі цілі, а також уявне небажання Москви ризикувати ударами по заходу Україні, які могли б випадково поцілити в Польщу та викликати відповідь з боку НАТО.

Переконана, що Київ впаде за кілька днів, Росія не зробила узгоджених спроб знищити розгалужену протиповітряну оборону України. У результаті Росія з того часу не може відправляти винищувачі чи інші літаки над великими ділянками країни, через які проходять вантажі зброї.

Враховуючи ці обмеження, розвідувальні служби США попередили в лютому, що Росія, ймовірно, шукатиме способи “диверсії [об’єктів логістики] на території НАТО з правдоподібним запереченням”, тобто такими способами, які було б важко приписати Росії, згідно з документом.

Одним із способів досягти цього був аутсорсинг операцій громадянам України та Білорусі.

Вони пообіцяли заплатити від кількох доларів за малювання повідомлення, схожого на графіті, до 12 доларів за вивішування плаката, сказав слідчий. Були листівки та банери з написами “ПОЛЬЩА ≠ УКРАЇНА”, “NATO GO HOME” та “NOT BE BIDEN”.

За словами офіційних осіб, розповсюдження таких матеріалів переслідувало дві мети: розпалювати антиукраїнські настрої в Польщі, а також перевіряти готовність новобранців виконувати завдання проти влади, яка їх приймає.

Ті, хто надсилав фотографії, на яких видно, що вони виконали поставлене завдання, отримували небезпечніші завдання. Деяким було дано вказівку придбати мобільні телефони та фотоапарати, які без зволікання передадуть іншим новобранцям, які почали перетинати Польщу, щоб подавати звіти та фотографії зі станцій, аеродромів і морських портів.

Схоже, що Росія націлилася на новобранців, чий вік і походження мали меншу ймовірність привернути увагу служб безпеки. Більшості затриманих трохи більше за 20 років, а наймолодшому – всього 16 років.

У міру ескалації завдань навіть молодші учасники мережі почали усвідомлювати, що вони, ймовірно, виконують накази Москви, проте не відмовились від завдань. Одні пояснювали ц необхідністю коштів, а інші боялись, що відступати вже пізно.

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца, котрий нині перебуває з візитом у країні, відмовитися від ідеї про те, що Росія може зазнати поразки на полі бою, і підтримати мирний план Китаю щодо України.

У НЕК “Укренерго” поінформували, що 17 вересня заходи обмеження споживання не прогнозуються. У компанії закликали споживати електроенергію ощадливо протягом всієї доби.

15 вересня відбувся останній день щорічної міжнародної виставки сучасного мистецтва viennacontemporary. Подія об’єднала провідних художників,…