Румунія до вечора п’ятниці розмитнить до 30 суден з українських портів

Джерело: Reuters

У четвер, 3 серпня, в Румунії повідомили, що розмитнять до 30 суден, які очікують на вхід в країну з українських портів на річці Дунай, протягом наступних двох днів.

Президент Румунії Клаус Йоганніс заявив, що тривалі атаки Росії на цивільну інфраструктуру України на Дунаї прирівнюються до воєнних злочинів.

До того, як Росія вийшла з зернової угоди, на порти Дунаю припадало близько чверті українського експорту зерна. Зерно завантажується на баржі, доставляється вниз по річці через територіальні води Румунії і далі з румунського чорноморського порту Констанца.

Дані відстеження комерційних суден показують, що у річка та її гирлі – скупчення суден, які намагаються дістатися до українських портів і вийти з них.

“Ми намагаємося впоратися з цими кластерами якнайкраще, щоб зменшити навігаційні затори на Дунаї. Ми опрацюємо близько 30 кораблів за два дні, принаймні 12 сьогодні, якщо не 14, а решта – завтра”, – сказав Флорін Узумтома, директор з навігації Дунайського управління Румунії.

Узумтома додав, що в травні та червні адміністрація дозволила рекордно високу кількість суден, що йшли з українських внутрішніх портів, понад 477 на місяць.

“Травень і червень були піковими, і ми очікуємо, що серпень також матиме пік, незважаючи ні на що”, – сказав він.

Наприкінці липня генеральний директор Дунайської комісії сказав, що українські внутрішні порти мають бути захищені від російських повітряних атак, щоб відновити довіру та забезпечити продовження експорту зерна.

23 січня на пресконференції в Давосі президент Польщі Анджей Дуда заявив, що “має право закликати запросити Україну до НАТО”.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розповів, що після успішної Харківської операції восени 2022 року російським військам не дали втекти. Генерал пояснив, що на той момент українська армія була виснажена після місяця постійних боїв.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій України додало російського письменника Алєксандра Пєлєвіна до Переліку осіб, які створюють загрозу національній безпеці України.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте під час дискусії в Українському домі на Всесвітньому економічному форумі в Давосі заявив, що союзники НАТО підтверджують готовність до вступу України в Альянс, однак це стане можливим лише після досягнення стійкого миру.

Україна та Швеція домовилися про спільні проєкти в оборонно-промисловій сфері, включно з виробництвом бронетехніки, боєприпасів та розвитком далекобійних спроможностей.