СБУ: «Російських студентів системно навчають хакерства, скоро дійдуть і до школярів»

Джерело: Ілля Вітюк в інтервʼю Forbes

Протягом 2022-2023 років Служба безпеки України зафіксувала понад 9000 російських кібератак, заявив керівник департаменту кібербезпеки СБУ Ілля Вітюк.

Вітюк пояснив, що РФ масштабує кількість і якість атак, зокрема показник виріс з 1400 до 4500 лише за декілька років. І це мовиться лише про потужні кібератаки, які фіксує і відбиває саме СБУ.

СБУ має документи, які свідчать, що національна система масштабування кіберагресії в РФ працює мінімум з 2016-го. Так, офіцери резерву ГРУ та ФСБ навчають студентів кібернаступальних дисциплін у військових та технічних вишах.

Студенти проводять науково-технічні роботи зі створення програмних засобів, вивчають архітектуру логістики, енергетики, водопостачання України та інших країн, пишуть курсові та магістерські роботи про це, – додав він.

Вітюк зауважив, що після навчання офіцери російських спецслужб підбирають найбільш талановитих студентів, які йдуть працювати в ГРУ і ФСБ або ж працюють на підряді під контролем.

У жодній іншій країні світу немає такого, щоб людей системно вчили бути хакерами. Росія почала з вишів, із часом дійде й до шкіл, – наголосив фахівець.

РФ інвестує в кібератаки мільярдами рублів, і ця сума продовжує зростати. Окрім того, ворог намагається поєднувати “кінетичні, психологічні та кібероперації”.

Додамо, що РФ регулярно здійснює кібератаки на українські урядові сайти. Зокрема нещодавно атаки зазнав офіційний вебсайт Міністерства аграрної політики та продовольства.

Також кібератаку було здійснено на Інформаційні ресурси Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.

Про масштабну кібератаку повідомляли також газова компанія “Нафтогаз України” та ТОВ “Газорозподільні мережі України”.

  • Росіяни здійснили кібератаку на сайт Міністерства освіти та науки України.
  • Представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк повідомив, що операція у кіберпросторі Росії, внаслідок якої зламано сервер Міноборони РФ та зупинено функціонування спецзв’язку між підрозділами ворога, продовжується.
  • Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України з метою визначення подальших напрямів спільної роботи у сфері кіберзахисту з офіційним візитом відвідала делегація кіберфахівців з Естонії.
  • За даними української розвідки, у Росії не можуть впоратися з наслідками атаки кіберфахівців Головного управління розвідки Міноборони України – відтак сайт Міноборони РФ досі не працює.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.