Шмигаль опублікував деталі угоди між США та Україною про створення Інвестиційного фонду

Джерело: Денис Шмигаль/Telegram

Прем’єр-міністр Денис Шмигаль ввечері 30 квітня повідомив, що уряд ухвалив рішення, необхідні для підписання угоди між Україною та США про створення Інвестиційного фонду відбудови.

В основі угоди п’ять ключових принципів:

  • Рівноправність. Фонд створюється на засадах 50/50 й обидві сторони мають рівне право голосу.
  • Збереження контролю. Україна зберігає повний контроль над надрами, інфраструктурою та природними ресурсами.
  • Нові інвестиції, а не борги. Жодних боргових зобов’язань угода не передбачає.
  • Гарантовані інвестори та покупці. Фонд інвестуватиме в проєкти та буде гарантувати комерційні закупівлі продукції на умовах “бери або плати”.
  • Узгодженість з євроінтеграційним курсом. Угода не становитиме перепони для набуття Україною членства в ЄС.

Шмигаль зауважив, що Фонд наповнюватиметься внесками США та України. Прибутки Фонду реінвестуватимуть виключно в Україну.

Завдяки цій угоді зможемо залучити значні ресурси для відбудови, розпочати економічне зростання, отримати новітні технології від партнерів та стратегічного інвестора в особі США, — додав глава уряду.

Раніше ЗМІ повідомили, що підписання рамкової угоди між США та Україною стосовно використання українських рідкісноземельних металів постало перед ризиком зриву в останній момент. Сторони вже були готові підписати документ.

Днями видання Financial Times повідомляло, що Україна та США близькі до підписання рамкової угоди про використання рідкісноземельних металів уже цього тижня. Це стало можливим після того, як Київ отримав важливу поступку від адміністрації Дональда Трампа: доходи від угоди не враховуватимуться як компенсація за минулу військову допомогу.

Це значне просування сталося після того, як минулу церемонію підписання угоди скасували у лютому через публічний конфлікт між президентами Дональдом Трампом і Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.

Після цієї суперечки Трамп наполягав на тому, що мільярди доларів військової допомоги мають бути повернуті через угоду. Зеленський відкинув таку пропозицію.

Було погоджено, що допомога, надана до підписання угоди, не враховуватиметься, — повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль у Telegram-каналі ввечері 27 квітня.

Прорив стався після зустрічі Трампа і Зеленського у Ватикані. Трамп назвав переговори “чудовою зустріччю” і похвалив Зеленського за “гарну роботу”.

До цього міністр фінансів США Скотт Бессент заявив, що підписання угоди очікується “на початку наступного тижня”. На його думку, це дозволить Трампу звернутися до російського керівництва з позиції сили: “Це покаже, що ми стоїмо поруч з Україною — але на економічній основі. І, можливо, це підштовхне Росію сісти за стіл переговорів. Послідовність була порушена, але я сподіваюся, що ми зможемо це виправити”.

Тоді як українська сторона наголосила, що наразі вивчає юридичні аспекти та готує контрпропозицію.

Також ЗМІ інформували, що Сполучені Штати та Україна наближаються до підписання довгоочікуваної угоди про рідкісноземельні метали, котру відтермінували після напруженої зустрічі президентів у п’ятницю.

20 березня президент США повідомив, що Вашингтон “дуже скоро” підпише угоду з Україною про рідкісноземельні метали. Він заявив, що Україна та США найближчим часом підпишуть угоду про розробку українських рідкісноземельних металів. Відповідний документ був готовий до підписання, однак, церемонія, яка мала відбутися у Білому домі, зірвалася через публічну сварку між Трампом та президентом Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті.

Та у четвер глава Білого дому наголосив, що найближчим часом підпише указ “про значне збільшення виробництва критичних та рідкісноземельних мінералів”.

Вже 24 березня Трамп поінформував, що українська та американська сторони уклали угоду про рідкісноземельні метали. Нині очікується підписання документа. Також, за словами глави США, між Києвом і Вашингтоном тривають перемовини щодо власності на електростанцію — ймовірно, мовиться про окуповану росіянами ЗАЕС.

Додамо, нещодавно стало відомо, що глава США висунув умови для підписання угоди з Україною щодо рідкісноземельних металів: Київ має домовитися з Москвою про швидке припинення вогню та розпочати переговори.

Україна сподівається на кращі умови для країни у межах угоди, яку у Білому домі розглядають як компенсацію за допомогу, надану адміністрацією експрезидента США Джо Байдена.

Київ відмовляється визнавати, що допомога Вашингтона надавалась у борг і прагне масштабних інвестицій США у межах угоди. Також Україна остерігається, що угода та привілеї надані США у її межах, можуть стати перешкодою для вступу до Євросоюзу.

Українські високопосадовці раніше зазначали Financial Times, що вимога США щодо спрямування доходів від угоди на погашення минулої військової допомоги могла поставити під загрозу суверенітет України й перспективи її вступу до ЄС.

Новий варіант угоди поширюється на всі мінеральні ресурси, включно з нафтою, газом і великими енергетичними активами на всій території України.

Вже 17 квітня Україна та США підписали меморандум про намір укласти угоду про спільний видобуток українських корисних копалин.

У неділю радник із національної безпеки США Майк Волц в інтерв’ю Fox News заявив: “Я впевнений, що угода буде укладена”.

30 квітня міністерка економіки Юлія Свириденко спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду ​​про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Як зауважила міністерка, мовиться про співпрацю на десятиліття вперед.

Орієнтовна вартість робіт з відбудови сучасного корпусу лікарні “Охматдит” становитиме близько 396 мільйонів гривень. Проєктно-кошторисна документація наразі проходить експертизу, а тендер на капітальний ремонт сучасного корпусу оголосять на платформі Prozorro у першій половині травня.

Верховна представниця ЄС із зовнішніх відносин та політики Кая Каллас зауважила, що Європейський союз розробляє альтернативну стратегію збереження економічного тиску на Росію у разі, якщо нова адміністрація США Дональда Трампа послабить або відмовиться від підтримки України.

Виконувач обов’язків генерального прокурора Олексій Хоменко вніс відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо народного депутата від групи “Довіра” Сергія Шахова.

Спецпредставник президента США з питань України Кіт Келлог наголосив, що главі РФ Володимиру Путіну варто визнати зміну ситуації на користь України. Генерал у відставці зауважив, що росіянам, попри шалені втрати у лавах своєї армії, за півтора року не вдалося досягти серйозних здобутків на фронті.