Швеція скерує до $10 млн на модернізацію ядерних бункерів

Джерело: DailyMail

Швеція оголосила про виділення 100 мільйонів крон (10 млн доларів) на оновлення своїх цивільних бункерів, закликавши громадян бути готовими до можливих військових загроз через агресію Росії проти України.

У країні розташовано 64 тисячі укриттів, що забезпечують захист для близько семи мільйонів осіб — понад двох третин населення. Після вступу Швеції до НАТО у березні 2024 року Агентство цивільного захисту (MSB) активізувало перевірку укриттів, деякі з яких можуть вміщувати тисячі осіб.

Бункери призначені для захисту від вибухових хвиль, уламків, радіоактивного зараження, хімічної та біологічної зброї. MSB заявило, що розпочинає масштабний проєкт модернізації, який триватиме 2-3 роки. Основна увага приділятиметься оновленню фільтрів, що захищають від хімічних та радіаційних загроз.

Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон у січні заявив, що країна “не перебуває у стані війни, але й миру немає”.

Це рішення є частиною загальноєвропейської тенденції до зміцнення обороноздатності. Минулого тижня ЄС рекомендував усім домогосподарствам мати запас продовольства та необхідних речей на три дні у разі війни або надзвичайних ситуацій. Тоді як у Німеччині обговорюється повернення до примусового військового призову.

Швеція почала посилювати військову готовність після анексії Криму Росією у 2014 році, а після повномасштабного вторгнення РФ в Україну у 2022-му процес значно прискорився. У країні створено посаду міністра цивільної оборони, своєю чергою, MSB випустило буклет “Як діяти у разі кризи чи війни”, котрий вже отримали п’ять мільйонів громадян. У ньому містяться рекомендації щодо виживання в умовах військових дій, кібератак та терористичних загроз.

Крім того, Фінляндія заявила про намір вийти з Оттавської конвенції, яка забороняє використання протипіхотних мін, слідом за Польщею та країнами Балтії. Це рішення пояснюється необхідністю посилення обороноздатності через військову загрозу з боку Росії.

Тим часом у Німеччині головнокомандувач Карстен Броєр заявив, що для захисту країни від можливої війни з РФ необхідно повернути загальний військовий обов’язок, адже нинішні зусилля з розширення армії недостатні.

Тоді як уряд Норвегії підписав угоду про початок накопичення зерна, заявивши, що пандемія COVID-19, війна в Європі та зміна клімату визначили таку необхідність.

Раніше стало відомо, що НАТО планує координувати транспортування великої кількості поранених військовослужбовців від лінії фронту у випадку війни з Росією.

Також президент Франції Емманюель Макрон повідомив про спільне усвідомлення європейськими країнами необхідності бути готовими до можливого нападу Росії у найближчі роки.

Читайте також: НАТО переміщує ракети ближче до кордонів Росії – Newsweek

Зауважимо, у НАТО попередили, що занадто велика бюрократична тяганина заважає переміщенню військ у Європі, проблема, яка може спричинити серйозні затримки, якщо розпочнеться війна з Росією.

Своєю чергою, голова Військового комітету НАТО Роберт Бауер зазначив, що Альянс потребує “трансформації” й додав, що НАТО підтримуватиме Україну.

Глава Міноборони ФРН Борис Пісторіус заявив, що РФ може атакувати територію НАТО вже за кілька років. Також глава оборонного відомства попередив про гібридну загрозу від Росії. Також міністр заявив, що Бундесвер має бути готовим до оборони до 2029 року.

А згодом Генеральний секретар НАТО Марк Рютте закликав готуватися до війни, через що зокрема значно збільшити витрати на оборону та наростити виробництво озброєнь.

  • НАТО, незадовго до інавгурації Дональда Трампа, взяло у США контроль над ППО Польщі. Це викликає питання про підхід нової адміністрації щодо альянсу та України.
  • Винищувачі, що виконують завдання Балтійського повітряного патрулювання НАТО, протягом минулого тижня та 2 січня двічі підіймалися в небо для супроводження чотирьох російських військових літаків.
  • В Естонії побоюються, що Кремль може спробувати захопити східні регіони країни, прикриваючись “захистом російської діаспори”, щоб спровокувати глобальний конфлікт із НАТО.
  • Країни НАТО висловили “глибоко стурбованість” нещодавніми російськими атаками, що торкнулися Чехії, Естонії, Німеччини, Латвії, Литви, Польщі та Великої Британії.
  • Прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає, попереджає експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман.
  • Через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.

Соцмережа X Ілона Маска звернулася до Верховного суду США з проханням захистити компанії від примусового розкриття конфіденційних фінансових даних користувачів за “безпідставними” повістками, виданими федеральними правоохоронними органами.

Заступник керівника Офісу президента Павло Паліса заявив, що цьогоріч російська армія планує наростити своє угруповання на 150 тисяч осіб — це еквівалент близько 15 мотострілецьких дивізій.

3 квітня мер Києва Віталій Кличко повідомив про чергові звільнення посадовців, котрі фігурували у розслідуванні щодо незаконного заволодіння землею у столиці.

У Китаї жінка протягом трьох годин завдавала електричних ударів своєму нареченому, щоб він зміг відчути біль, схожий на пологи.

Президент Франції Емманюель Макрон закликав компанії призупинити інвестиції в США після того, як президент Штатів Дональд Трамп оголосив про запровадження тарифів проти Європейського Союзу та інших регіонів.