Скорочення здобичі призвело до масової загибелі сірих китів – вчені

Джерело: Independent

Нова гіпотеза науковців припускає, що масове самогубство китів в Тихому океані, що триває вже чотири роки поспіль, спричинене зміною площі арктичного льодового покриву та скороченням здобичі.

Як розповіли у виданні, вчені були схвильовані різким зростанням випадків викиданням сірих китів на мілину, яке фіксується з 2019 року. За приблизними оцінками, популяція цих ссавців у північній частині Тихого океану за останні роки скоротилася майже вдвічі – з 27 000 особин у 2016 році до 14 500 особин у 2023 році.

“Це екстремальні коливання чисельності, яких ми не очікували побачити у таких великих, довгоживучих видів, як сірі кити”, – зауважив дослідник з Інституту морських ссавців Університету штату Орегон Джошуа Стюарт.

За його словами, коли здобичі в Арктиці стає мало, і кити не в змозі дістатися до місць годування через морський лід, популяція сірих китів зазнає швидких і серйозних потрясінь. Результати нового дослідження свідчать, що навіть високомобільні, довгоживучі види, такі як сірі кити, чутливі до впливу зміни клімату.

Під час тривалого спостереження дослідникам вдалося встановити, що несприятливі арктичні умови призвели до двох попередніх вимирань цих китів у 1980-х і 1990-х роках, які не були постійними, оскільки популяція швидко відновилася з покращенням умов.

Роки з меншою кількістю літнього морського льоду в районах нагулу сірих китів в Арктиці забезпечили більше можливостей пошуку їжі, що принесло користь популяції. Проте вчені попередили, що в довгостроковій перспективі зменшення площі морського льоду через швидку та прискорену зміну клімату може не принести користі сірим китам.

При цьому фахівці зазначили, що глибоководні ракоподібні, схожі на креветок, які є основною здобиччю сірих китів, чутливі до морського крижаного покриву. На думку вчених, тепліша вода також сприяє скороченню популяції ракоподібних, що зменшує середовище існування для сірих китів.

Нинішня хвиля вимирання китів триває значно довше, ніж у попередніх таких випадках.

“Ми зараз на незвіданій території. Дві попередні події, попри те, що вони були значущими та драматичними, тривали лише пару років”, – прокоментував доктор Стюарт.

Детективи Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України виявили підприємство в Київській області, яке незаконно виробляло та продавало етиловий спирт у великих обсягах. Компанія спеціалізується на виробництві органічних розчинників.

Рятувальна служба Reinoldus у місті Унна (земля Північний Рейн-Вестфалія) опинилася в центрі скандалу через практику серед своїх співробітників. Виявилося, що працівники створили так званий “чорний список”, де фіксували кількість загиблих під час 24-годинних змін. Той, хто “вигравав” за кількістю смертей, отримував перехідний трофей.

План обраного президента Дональда Трампа щодо купівлі Гренландії стане найбільшим територіальним придбанням США в історії.

АТ “Укрзалізниця” додала 52 вагони до поїздів по всій Україні, щоб задовольнити підвищений попит серед пасажирів під час свят.

Російська ракета класу “земля-повітря” стала причиною авіакатастрофи поблизу Актау в Казахстані, підтвердили джерела Euronews в уряді Азербайджану. Внаслідок падіння літака загинули 38 людей з 67.