Скорочення здобичі призвело до масової загибелі сірих китів – вчені

Джерело: Independent

Нова гіпотеза науковців припускає, що масове самогубство китів в Тихому океані, що триває вже чотири роки поспіль, спричинене зміною площі арктичного льодового покриву та скороченням здобичі.

Як розповіли у виданні, вчені були схвильовані різким зростанням випадків викиданням сірих китів на мілину, яке фіксується з 2019 року. За приблизними оцінками, популяція цих ссавців у північній частині Тихого океану за останні роки скоротилася майже вдвічі – з 27 000 особин у 2016 році до 14 500 особин у 2023 році.

“Це екстремальні коливання чисельності, яких ми не очікували побачити у таких великих, довгоживучих видів, як сірі кити”, – зауважив дослідник з Інституту морських ссавців Університету штату Орегон Джошуа Стюарт.

За його словами, коли здобичі в Арктиці стає мало, і кити не в змозі дістатися до місць годування через морський лід, популяція сірих китів зазнає швидких і серйозних потрясінь. Результати нового дослідження свідчать, що навіть високомобільні, довгоживучі види, такі як сірі кити, чутливі до впливу зміни клімату.

Під час тривалого спостереження дослідникам вдалося встановити, що несприятливі арктичні умови призвели до двох попередніх вимирань цих китів у 1980-х і 1990-х роках, які не були постійними, оскільки популяція швидко відновилася з покращенням умов.

Роки з меншою кількістю літнього морського льоду в районах нагулу сірих китів в Арктиці забезпечили більше можливостей пошуку їжі, що принесло користь популяції. Проте вчені попередили, що в довгостроковій перспективі зменшення площі морського льоду через швидку та прискорену зміну клімату може не принести користі сірим китам.

При цьому фахівці зазначили, що глибоководні ракоподібні, схожі на креветок, які є основною здобиччю сірих китів, чутливі до морського крижаного покриву. На думку вчених, тепліша вода також сприяє скороченню популяції ракоподібних, що зменшує середовище існування для сірих китів.

Нинішня хвиля вимирання китів триває значно довше, ніж у попередніх таких випадках.

“Ми зараз на незвіданій території. Дві попередні події, попри те, що вони були значущими та драматичними, тривали лише пару років”, – прокоментував доктор Стюарт.

20 липня прем’єр-міністерка Юлія Свириденко повідомила про підготовку до запровадження мораторію на перевірки й обмеження перевірок податкової та митниці. 

Польська асоціація виробників олії (PSPO), котра представляє 95% переробних заводів Польщі, звернулася до прем’єр-міністра Дональда Туска з проханням втрутитися у внесення змін до постанови Міністерства розвитку та технологій від 15 вересня 2023 року, яка забороняє імпорт сільськогосподарської продукції з України. 

Компанія Nvidia постала перед обмеженнями у постачанні чипів H20 до Китаю – єдиних AI-чипів, дозволених до експорту за новими правилами США. Через це компанія змушена відтермінувати відновлення продажів. 

Перший випадок холери в Польщі за шість років виявили у пацієнтки в Старгарді, Західнопоморське воєводство. Жінка не виїжджала з країни, тож нині джерело інфекції невідоме.

Німеччина здійснила першу депортацію злочинців до Афганістану за нової міграційної політики канцлера Фрідріха Мерца. Спецрейсом до Кабула відправили 81 афганця, зокрема засуджених за вбивства, зґвалтування та інші насильницькі злочини.