США не коригуватимуть свою позицію після зміни ядерної доктрини Кремля – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

США не бачать причин коригувати свою позицію щодо ядерної зброї у відповідь на рішення Росії змінити свою ядерну доктрину, заявив представник Ради національної безпеки. Крок Москви не став несподіваним і є продовженням тієї ж безвідповідальної риторики, що її постійно використовує Кремль після вторгнення в Україну.

Також у США назвали участь тисяч північнокорейських солдатів у бойових діях проти України серйозною ескалацією з боку Москви, котра вимагає заходів у відповідь.

Зокрема таким є зняття заборонити застосовувати американські ракети ATACMS для ударів углиб по російській території, яку днями дав Києву президент Джо Байден після багатьох місяців відмов.

Своєю чергою прессекретар Путіна Дмитро Пєсков заявив, що нова доктрина дозволить дати “ядерну відповідь” на використання Україною західних ракет для далекобійних ударів по Росії.

19 листопада Путін підписав указ про зміну ядерної доктрини Росії, що передбачає її найважливіше з радянських часів оновлення. Відтепер застосування ядерної зброї буде можливим, якщо Росію атакують безпілотники та крилаті неядерні ракети або виникає загроза втрати частини територій. Крім того, Росія розглядатиме непряму участь ядерних держав у війні як “напад”, а під “агресією” розумітиметься створення загрози не лише суверенітету, а й територіальній цілісності (не лише Росії, а й Білорусі).

Додамо, раніше РФ прокоментувала рішення США дозволити Україні використовувати ракети дальнього ураження для ударів по території Росії. Прессекретар російського президента Дмитро Пєсков назвав це “нагнітанням напруженості”.

Читайте також: Навіть гіпотетична можливість ударів ракетами змусила РФ перемістити бойову авіацію – ЗМІ

Зауважимо, 17 листопада, у вечірньому відеозверненні, президент Володимир Зеленський вирішив прокоментувати поширену раніше у ЗМІ інформацію стосовно дозволу США на використання зокрема далекобійних ракет ATACMS для ударів вглиб території РФ. Він зауважив, що ракети скажуть самі за себе.

У NYT з посиланням на офіційних осіб поінформували, що президент США Джо Байден вперше дозволив використовувати Україні надані США ракети великої дальності для ударів вглиб території Росії.

Згодом помічник державного секретаря США у справах Західної півкулі Браян Ніколс підтвердив дозвіл президента Сполучених Штатів Джо Байдена на застосування ракет ATACMS по цілях на території РФ.

За кілька годин після появи новин про рішення адміністрації Байдена дозволити Україні використання наданих США ракет для ударів по Росії низка російських посадовців відповіли Заходу погрозами.

Однак аналітичний центр Інституту вивчення війни припустив, що погрози Москви були спрямовані лише на те, щоб відмовити від військової підтримки Києва.

Росія раніше не посилювала військову ескалацію проти будь-яких передбачуваних порушень Заходом російських “червоних ліній” — як це неодноразово зазначало ISW, — заявили аналітики з групи.

Вони додали, що ряд російських офіційних осіб і пропагандистів наголошували на тому, що офіційні особи Вашингтона ще не підтвердили дозвіл на використання ракет, поставлених США.

За їх словами, це, ймовірно, було зроблено в спробі переконати Сполучені Штати відмовитися від рішення та спростувати повідомлення ЗМІ про дозвіл.

ISW описав рішення США як “м’яку відповідь” на те, що Путін назвав Північну Корею новою воюючою стороною у війні.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.

У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 січня. З початку доби відбулося 144 бойових зіткнення.

Атака в Запоріжжі 8 січня призвела до найбільшої кількості цивільних жертв (загиблих та поранених осіб) в одному інциденті за майже два роки, що свідчить про серйозну загрозу для цивільних осіб через використання авіабомб у густонаселених районах, заявила Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.

Росія вивела кораблі військово-морського флоту з Чорного та Азовського морів, повідомили у ВМС України.