США планують надати Україні ракети ATACMS, озброєні касетними бомбами – WP
Джерело: The Washington Post
За інформацією ЗМІ, Білий дім планує передати Україні ракети великої дальності ATACMS, які будуть озброєні касетними бомбами, а не однією боєголовкою.
За даними джерел, дискусії щодо надання Україні ATACMS останніми днями перейшли з комітету депутатів та представників органів нацбезпеки, до комітету керівників глав відомств та президента США Джо Байдена.
ATACMS з касетним озброєнням із радіусом дії до 300 км, залежно від версії, може дозволити Україні завдавати ударів по командних пунктах, складам боєприпасів і маршрутам матеріально-технічного забезпечення далеко за російськими лініями фронту та окопаними оборонними спорудами.
Україна за підтримки низки законодавців США з минулого року просила про ракети ATACMS.
Протягом літа Байден перейшов від твердого та давнього “ні” до того, що “проблема все ще актуальна”.
Хоча адміністрація відмовилася від початкових занепокоєнь щодо того, що Україна завдаватиме ударів ракетами по території Росії, Пентагон все ще стурбований тим, що вилучення достатньої кількості ATACMS з відносно невеликих військових арсеналів США, щоб змінити ситуацію на полі бою в Україні підірвало б готовність американських збройних сил до інших можливих конфліктів.
Касетні ATACMS більше не вважаються фронтовою зброєю США. Відповідно до публікації Пентагону за 2018 фінансовий рік, з орієнтовного початкового виробництва у 2500 одиниць – деякі з них були з початку 1990-х років – багато з них пізніше були переоснащені унітарними боєголовками . Про розгляд касетної боєголовки ATACMS вперше повідомило Reuters.
Згідно з інформацією, наданою законодавцям, станом на кінець серпня в арсеналі армії США було 1486 ATACMS, серед яких 1122 з унітарними боєголовками і 364 з касетними боєприпасами.
Відповідно до армійської публікації за 2022 рік , різні версії касетної зброї ATACMS містять від 300 до 950 окремих бомб.
- 22 вересня троє офіційних осіб США та представник Конгресу повідомили, що президент США Джо Байден сказав президенту України Володимиру Зеленському, що Сполучені Штати нададуть невелику кількість далекобійних ракет ATACMS для допомоги Україні у війні проти Росії.
- Сенатори-республіканці Томас Коттон, Роджер Уікер, Сьюзен Коллінз і Ліндсі Грем 16 вересня надіслали листа президенту США Джо Байдену, закликаючи його відправити ракети великої дальності ATACMS українським військовим для використання у війні проти Росії.
Національне агентство передало в управління десять арештованих морських суден, що належать компаніям, пов’язаним з державою-агресором, поінформувала голова АРМА Олена Дума.
Польща має намір витрачати 5% ВВП на оборону вже у 2026 році, підтвердив міністр оборони Владислав Косіняк-Камиш 3 квітня після зустрічі міністрів оборони ЄС у Варшаві.
3 квітня заявив президент Фінляндії Александер Стубб заявив, що Франція або Велика Британія мають взяти на себе ініціативу у взаємодії з Росією в межах європейських зусиль щодо врегулювання війни РФ проти України.
Москва сподівається, що президент США Дональд Трамп забезпечить прийнятне мирне врегулювання з Україною, одначе, готова продовжувати війну, якщо переговори зазнають невдачі, повідомляють поінформовані джерела.
Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.