США планують надати Україні ракети ATACMS, озброєні касетними бомбами – WP
Джерело: The Washington Post
За інформацією ЗМІ, Білий дім планує передати Україні ракети великої дальності ATACMS, які будуть озброєні касетними бомбами, а не однією боєголовкою.
За даними джерел, дискусії щодо надання Україні ATACMS останніми днями перейшли з комітету депутатів та представників органів нацбезпеки, до комітету керівників глав відомств та президента США Джо Байдена.
ATACMS з касетним озброєнням із радіусом дії до 300 км, залежно від версії, може дозволити Україні завдавати ударів по командних пунктах, складам боєприпасів і маршрутам матеріально-технічного забезпечення далеко за російськими лініями фронту та окопаними оборонними спорудами.
Україна за підтримки низки законодавців США з минулого року просила про ракети ATACMS.
Протягом літа Байден перейшов від твердого та давнього “ні” до того, що “проблема все ще актуальна”.
Хоча адміністрація відмовилася від початкових занепокоєнь щодо того, що Україна завдаватиме ударів ракетами по території Росії, Пентагон все ще стурбований тим, що вилучення достатньої кількості ATACMS з відносно невеликих військових арсеналів США, щоб змінити ситуацію на полі бою в Україні підірвало б готовність американських збройних сил до інших можливих конфліктів.
Касетні ATACMS більше не вважаються фронтовою зброєю США. Відповідно до публікації Пентагону за 2018 фінансовий рік, з орієнтовного початкового виробництва у 2500 одиниць – деякі з них були з початку 1990-х років – багато з них пізніше були переоснащені унітарними боєголовками . Про розгляд касетної боєголовки ATACMS вперше повідомило Reuters.
Згідно з інформацією, наданою законодавцям, станом на кінець серпня в арсеналі армії США було 1486 ATACMS, серед яких 1122 з унітарними боєголовками і 364 з касетними боєприпасами.
Відповідно до армійської публікації за 2022 рік , різні версії касетної зброї ATACMS містять від 300 до 950 окремих бомб.
- 22 вересня троє офіційних осіб США та представник Конгресу повідомили, що президент США Джо Байден сказав президенту України Володимиру Зеленському, що Сполучені Штати нададуть невелику кількість далекобійних ракет ATACMS для допомоги Україні у війні проти Росії.
- Сенатори-республіканці Томас Коттон, Роджер Уікер, Сьюзен Коллінз і Ліндсі Грем 16 вересня надіслали листа президенту США Джо Байдену, закликаючи його відправити ракети великої дальності ATACMS українським військовим для використання у війні проти Росії.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 28 травня. З початку доби відбулося 197 бойових зіткнень.
28 травня Україна та Фінляндія започаткували міжнародну Коаліцію укриттів цивільного захисту на підтримку нашої держави. Відповідну заяву підписали в Києві глава українського уряду Денис Шмигаль з прем’єр-міністром Фінляндії Петтері Орпо.
Росія спробує використати можливий прорив у прикордонних районах Сумської та Харківської областей не для захоплення міст, а як інструмент політичного тиску. Про це заявив підполковник Збройних сил України, заступник командира Третьої окремої штурмової бригади Максим Жорін.
Міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що після зустрічі у Туреччині 16 травня міжнародна спільнота очікувала від Росії надання офіційного документа з викладенням бачення кроків щодо припинення вогню в Україні. Однак, за його словами, російська сторона навмисно затягувала цей процес.
Президент США Дональд Трамп заявив, що за два тижні стане зрозуміло, чи справді російський лідер Володимир Путін хоче покласти край війні проти України.