США продовжили виняток із санкцій Туреччині й Словаччині для купівлі газу РФ — Reuters
Джерело: Reuters
Сполучені Штати Америки продовжили Туреччині та Словаччині виняток із санкцій, що дозволяє їм здійснювати платежі за російський газ, повідомляє Reuters із посиланням на джерела. Новий дозвіл діятиме до травня.
21 листопада США запровадили санкції проти “Газпромбанку”, створивши перешкоду для європейських покупців російського газу. Це один із найбільших російських банків, який виділявся, зокрема, тим, що приймав платежі європейських країн за російські постачання газу та зберігав доступ до системи SWIFT, від якої відключені багато інших російських фінансових інституцій.
Деякі американські обмеження торкалися його й раніше, однак, нові санкції повністю відрізають російський банк від доларової системи. Під санкції потраплять також дочірні банки у Люксембурзі, Швейцарії, на Кіпрі, у Гонконгу та ПАР.
Крім того, Мінфін США видав попередження для банківського сектора в усьому світі про те, що підключення до російської “Системи передачі фінансових повідомлень”, якою Москва намагається замінити SWIFT, також створить для банків ризики американських санкцій. Банки, особливо великі, відомі тим, що вони уважно ставляться до вимог американських регуляторів і тому дотримуються санкцій навіть у таких країнах, як Китай і ПАР, чиє політичне керівництво не прагне конфронтації з Росією. Крім цього, під санкції потрапили понад 50 малих та середніх російських банків, котрі зберігали доступ на світовий ринок, і понад 40 дрібних російських депозитаріїв, які використовувалися, як зазначається, для обходу санкцій, після того, як санкції запровадили проти Національного розрахункового депозитарію РФ.
У грудні США надали тимчасовий виняток для Туреччини, Угорщини та Словаччини, щоб ті могли продовжувати сплачувати за російський газ, що постачається через газопровід TurkStream.
Офіційної реакції на продовження санкційного винятку наразі немає. Міністерство енергетики Туреччини відмовилося від коментарів, а Міністерство економіки Словаччини поки не відповіло на запити журналістів. Не коментувала ситуацію і влада Угорщини, котра також отримала дозвіл на платежі у грудні.
Туреччина та Угорщина отримують російський газ через газопровід TurkStream, який проходить по дну Чорного моря. Водночас, після припинення транзиту російського газу через територію України наприкінці 2024 року, Словаччина стала залежною від постачання палива з Угорщини. Проте в лютому головний імпортер газу в країні — компанія SPP — повідомив, що “Газпром” відновив прямі постачання до Словаччини.
Продовження санкційного винятку з боку США дозволить Туреччині та Словаччині безперебійно оплачувати постачання газу з РФ принаймні до травня.
Міністр енергетики та природних ресурсів Туреччини Алпарслан Байрактар раніше заявив, що запроваджені США санкції проти “Газпромбанку” безпосередньо вплинуть на Туреччину. Він нагадав, що Росія залишається одним із ключових постачальників газу для країни, що робить співпрацю з Газпромбанком “особливо важливим”.
Росія є найбільшим постачальником газу до Туреччини. До прикладу, у 2023 році 42% газу Туреччина імпортувала саме з РФ.
Угорщина, яка також продовжує купувати російський газ, теж розкритикувала санкції проти “Газпромбанку”, мовляв, це – загроза енергетичній безпеці. Зокрема глава МЗС Угорщини Петер Сіярто минулого тижня заявив, що вони знайдуть рішення для продовження імпорту після перемовин у Стамбулі на рівні міністрів енергетики.
- Бюро ЄС із боротьби з шахрайством (OLAF) ініціювало розслідування щодо можливого реекспорту російської нафти через турецькі порти до країн ЄС.
- Австрійська нафтогазова компанія OMV Gas Marketing & Trading GmbH розірвала довгостроковий контракт з російським “Газпромом” на постачання газу, укладений у 2006 році. Угода мала діяти до 2040 року.
- Російський “Газпром”, втративши дві третини експорту та отримавши рекордний збиток у своїй історії, продовжує зазнавати проблем на одному з останніх великих ринків продажу газу.
- Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що Європейський Союз може розглянути можливість заміни російського експорту скрапленого природного газу (СПГ) американським.
10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.
Українські військові заявили, що помстилися російським операторам безпілотників, які вбили однорічну дитину на Херсонщині.
Внаслідок масованого російського обстрілу в Чернівцях 12 липня загинула завідувачка аптеки Діана Кравченко.
11 липня над Києвом помітили цивільний літак. З’ясувалось, що це вантажний літак Антонов Ан-124-100 “Руслан”, що вперше з 2022 року пролетів над Україною і прямував у Лейпциг, Німеччина.
Президент США Дональд Трамп має намір підвищити тарифи на європейські товари до 30% з 1 серпня, написав він у листі на ім’я президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн.