США таємно послабили санкції проти Ірану – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

За даними ЗМІ, Сполучені Штати та Іран роблять обмежені та обережні дипломатичні кроки, що призвело да послаблення санкцій проти Тегерану.

Місяці таємної дипломатії між двома країнами привели до прогресу в обміні полоненими, розблокуванні заморожених активів і, можливо, навіть у збагаченні Іраном урану. Здається, вони також досягли неофіційної домовленості щодо потоків нафти.

Офіційні особи США приватно визнають, що вони поступово пом’якшили певні санкції щодо продажу іранської нафти. Тегеран відновив видобуток до найвищого рівня з моменту введення заборони п’ять років тому і постачає до Китаю найбільше сирої нафти за останнє десятиліття. Іранські посадовці впевнені, що незабаром вони накачуватимуть ще більше.

Потік пропозиції допомагає знизити ціни на нафту, які цього тижня впали нижче 85 доларів за барель у Лондоні, забезпечуючи полегшення споживачам і центральним банкам після років шаленої інфляції. Зниження вартості бензину — зараз близько 4 доларів за галон — також може допомогти президентській кампанії Джо Байдена на переобраннях у 2024 році.

“Це традиційна гра в енергетичну дипломатію: укладати угоди, щоб отримати додаткові барелі. Економічні інтереси США та Ірану збігаються, коли справа доходить до збільшення кількості барелів на ринку”, — сказала Хеліма Крофт, керівник глобальної товарної стратегії RBC Capital Markets LLC у Нью-Йорку.

Представник Державного департаменту заявив, що США продовжують суворо дотримуватися жорсткої системи нафтових та інших санкцій проти Ірану, і зазначив, що рівень експорту регулярно коливається у відповідь на ціни та інші фактори.

Жодна з країн не очікує негайного відновлення угоди 2015 року, від якої відмовився колишній президент Дональд Трамп, яка дозволяла Ісламській Республіці вільно продавати нафту в обмін на обмеження її ядерної програми.

Проте останніми тижнями вони досягли домовленості щодо можливого обміну полоненими та переказу 6 мільярдів доларів доходу від іранської нафти, що застрягли в Південній Кореї — події, на яких адміністрація Байдена наполягає, не пов’язані між собою. Є навіть повідомлення про те, що Іран значно уповільнив виробництво збагаченого урану, близького до збройового.

Попередня розрядка просочується до торгівлі нафтою. Вашингтон все ще не терпить закупівлі з боку більшості клієнтів Ірану до санкцій, таких як Південна Корея, Японія чи європейські країни, але він спокійно ставиться до розширення продажів у Китай.

Поставки найбільшому в світі імпортеру досягли 1,5 мільйона барелів на день, що є найбільшим показником за останнє десятиліття, за оцінками компанії з аналізу ринку Kpler Ltd. Інший консультант TankerTrackers.com Inc. заявив, що експорт перевищує 2 мільйони барелів на день.

За даними Міжнародного енергетичного агентства в Парижі, видобуток в Ірані в липні зріс до 3 мільйонів барелів на день, що є найвищим показником з 2018 року.

“Байден готовий дивитися в інший бік в обмін на обмеження Іраном запасів урану. Білий дім був би радий бачити більше барелів на ринку, щоб допомогти тримати ціни під контролем”, — сказав Фернандо Феррейра, директор із геополітичних ризиків вашингтонської консультативної компанії Rapidan Energy Group.

Відновлення продажів є одним із найбільш відчутних ознак того, що Іран, який фінансово похитнувся після років ізоляції, знову затверджує себе на світовій арені після того, як почав налагоджувати зв’язки з регіональними суперниками та зміцнювати відносини з провідною державою Азії.

Зростання пропозиції відбувається в крихкий момент для світових ринків нафти, коли економічне зростання Китаю та попит на пальне сповільнюються, і підриває зусилля партнерів Ірану в коаліції ОПЕК+ підтримати ціни.

Саудівська Аравія, лідер Організації країн-експортерів нафти, поглибила скорочення видобутку нафти влітку на значний 1 мільйон барелів на день. Однак ф’ючерси на Brent впали на 5% після досягнення шестимісячного максимуму на початку серпня.

Для саудівців повернення Ірану “на цей час не є великою проблемою, але має потенціал стати такою”, — сказав Крістоф Рюль, старший аналітик Центру глобальної енергетичної політики Колумбійського університету.

  • Китай наростив імпорт з Ірану до рекордних обсягів за останнє десятиліття. Пекін зробив ставку на дешевшу санкційну нафту на тлі зростання світових цін.

Рятувальники завершили розбирати завали багатоповерхівки у Дніпрі, яку ворог потрощив понад тиждень тому.

На саміті у Вашингтоні НАТО планує зміцнити співпрацю з Південною Кореєю, зокрема щодо України.

Естонія передала Україні зенітно-ракетні комплекси малої дальності Mistral та ракети до них. Про це повідомило Міністерство оборони Естонії у суботу, 6 липня.

Улюбленець британців – кіт Ларі може покинути свій дім. В резиденції прем’єра на Даунінг-стріт побоюються через можливу ворожнечу між головним мишоловом Ларрі та кішкою Джо-Джо новообраного прем’єра Кейра Стармера.

Міністерство оборони повернуло Збройним силам України тисячі одиниць техніки. У відомстві зазначили, що “активно працюють над забезпеченням ЗСУ необхідними ресурсами”.