Стрес матері може змінити мікробіом її дитини – дослідження

Джерело: Washington Post

Коли мовиться про мікробіом, багато людей зосереджуються на харчових продуктах, які сприятимуть розвитку трильйонів корисних бактерій у кишківнику. Одначе, менше відомо про те, як інші фактори, такі як стрес і травма, впливають на наше здоров’я.

Нове дослідження показує, що стрес матері може мати відчутний слід на майбутніх поколіннях, впливаючи на мікробіом кишківника її дитини.

Кишковий мікробіом, унікальна спільнота мікроорганізмів, включаючи бактерії, паразитів і вірусів, які співіснують у вашому кишковому тракті, привертає більше уваги через свою критичну роль як у психічному, так і у фізичному здоров’ї. Мікробіом кожного унікальний, на нього впливає те, що ми споживаємо, а також наша поведінка та оточення.

Ці результати, хоч і скромні, доповнюють зростання обсягу досліджень у новій галузі харчової психіатрії та можуть привернути нову увагу до зв’язку між мозком і кишківником, особливо після травми та пережитих негараздів. Попередні дослідження встановили важливість кишкових мікробів, які можуть впливати на низку станів, включаючи депресію, тривогу та серцеві захворювання.

Дослідження, опубліковане минулого місяця в журналі PNAS, базується на великому тривалому спостереженні, яке вивчало досвід матерів у дитинстві та їхню тривогу під час вагітності. Аналізуючи ці дані, дослідники виявили зв’язок між материнським стресом і мікробіомом кишківника їхніх дітей у віці 2 років. Дослідники також відстежували стрес у дітей у ранньому віці та відзначили кореляцію між певними кишковими мікробами, пов’язаними із запаленням та збільшенням проблем із психічним здоров’ям у майбутньому.

Негаразди мають властивість проникати під шкіру, – зазначила Бріджит Каллаган, старша авторка дослідження та доцентка кафедри психології в UCLA.

Дослідження того, як травми та стрес передаються з покоління в покоління, не є новим. Спостереження, що тривають, вивчають передачу травми між поколіннями різними способами, включаючи генетику, набуту поведінку та навіть колективний досвід групи.

Одним із нових аспектів нинішнього дослідження, за словами Каллаген, є те, що її команда розглядала вплив негараздів, які у деяких випадках мали місце ще до того, як дитина була зачата.

У той час, як дослідження на гризунах задокументували вплив стресу матері на мікробіом нащадків, “ніхто не дивився на те, як травми перед зачаттям можуть передаватися у спадок і впливати на мікробіом”, – додала Каллаган.

Хоча нове дослідження порушує дражливі питання про зв’язок між стресом і мікробіомом, воно не дає остаточних відповідей, і деякі експерти скептично ставляться до висновків.

Я вважаю, що найбільш вірогідний сценарій полягає в тому, що вплив негараздів на психічне та фізичне здоров’я матері та ймовірну поведінку батьків вплине на наступне покоління, – пояснила експертка. – І цей стрес впливає на мікробіом наступного покоління.

Дослідження проаналізувало дані 450 пар матерів і дітей, які проживають у Сингапурі.

Зразки фекалій дітей були зібрані у віці 2 років і проаналізовані для визначення складу мікробіому. Каллаган та її колеги зосередилися на трьох окремих моментах “негараздів”, які відчувають як мати, так і дитина, зокрема:

  • Жорстоке поводження з матір’ю у дитинстві, включаючи фізичне, сексуальне чи інше насильство або зневагу.
  • Тривога матері під час вагітності.
  • Ранній вплив на дитину стресових життєвих подій, таких як розлучення або смерть бабусі та дідуся.

Дослідники також отримали доступ до інформації про соціальне та емоційне благополуччя дітей у віці від 2 до 4 років, відстежуючи такі проблеми, як негаразди зі сном, соціальні труднощі, тривога, депресія та агресивна чи антисоціальна поведінка.

У результаті виявили “чіткі відмінності у профілях мікробіомів, пов’язані із кожним впливом наслідків”. Іншими словами, всі діти матерів, які зазнали жорстокого поводження, мали подібну структуру мікробів. Діти, які відчували тривогу внутрішньоутробно, мали інший мікробний склад, як і мікробіоми дітей, які пережили стресові події.

Крістофер Лоурі, професор Університету Колорадо в Боулдері, який вивчає, як стрес впливає на мікробіому кишківника та загальний стан здоров’я, зазначив, що нове дослідження “прокладає перші кроки в кількох важливих напрямках”, зокрема покращує розуміння ефекту трансгенераційного, пренатального та раннього постнатального негараздів на мікробіому кишківника дитини.

Дослідження також свідчить, що певні типи бактерій пов’язані з соціальним та емоційним розвитком маленької дитини.

Кертіс Хаттенхауер, професор обчислювальної біології та біоінформатики в Гарвардській школі громадської охорони здоров’я імені Чана, зазначив, що дослідження торкається “декількох важливих і провокаційних тем”, пов’язаних з мікробіомом, але, на його думку, дослідження обмежене кількома причинами.

Він зауважив, що дослідження не “встановлює спосіб”, за допомогою якого мати передає наслідки негараздів мікробіому дитині. Він також пояснив, що матері мають відносно незначний вплив на мікробіом дитини, і що немовлята отримують більшість своїх мікробів з багатьох інших джерел, включаючи батьків, інших членів сім’ї та їх загальне оточення в ранньому віці.

Джотам Суез, доцент Школи громадської охорони здоров’я Джонса Хопкінса Блумберга, який вивчає мікробіом і його роль у здоров’ї та захворюваннях людини, повідомив, що результати дослідження, попри те, що вони “цікаві”, слід інтерпретувати з “обережністю”.

Попри це, немає сумнівів, що здоровий мікробіом кишківника може сприяти покращенню загального здоров’я. З цією метою, за словами Каллаген, результати дослідження можуть допомогти медичним працівникам пристосувати більше специфічних для мікробіомів умов, таких як харчування, пробіотики та пребіотики.

Є речі, які ми можемо реалізувати на суспільному рівні – наприклад, доступ до високоякісної їжі, яка, як ми знаємо, позитивно вплине на мікробіом, – наголосила вона. – Якби такі зміни могли також усунути деякі наслідки негараздів між поколіннями, це було б справді потужно.

7 квітня президент Володимир Зеленський призначив Андрія Мельника Постійним представником України при Організації Обʼєднаних Націй.

Беверлі Ейкінс, мати віцепрезидента США JD Венса, відсвяткувала десять років тверезості на церемонії у Білому домі. У п’ятницю, в оточенні друзів і родини, вона отримала відзнаку на честь свого одужання.

Генеральний штаб ЗСУ не підтримав підготовлений Міністерством оборони законопроєкт про звільнення зі служби та ротацію бійців під час воєнного стану. Командування української армії виступило проти ініціативи, позаяк реалізація документа призвела б до одномоментної демобілізації значної кількості досвідчених військових.

Глава Європейського центрального банку Крістін Лагард закликала до революції у сфері платежів — задля скасування залежності Європи від американських і китайських платіжних систем, таких як Visa, Mastercard, PayPal та Alipay. Описуючи це як “марш до незалежності”, Лагард наголосила: “Європа повинна створити власну альтернативу, аби забезпечити фінансовий суверенітет”.

Міноборони кодифікувало та допустило до експлуатації у Збройних силах України наземний роботизований комплекс D-21-12R українського виробництва.