The Times: НАТО вимагає від Великої Британії посилити ППО
Джерело: The Times
НАТО вимагатиме від Великої Британії збільшити витрати на посилення систем протиповітряної та протиракетної оборони у зв’язку з виявленою вразливістю країни до ракетної загрози. Відповідний запит до британської влади включать до оновленого списку вимог до армій країн-членів альянсу у 2025 році.
Недоліки у британських системах ППО та ПРО виявили під час перевірки бойової готовності, проведеної комісією НАТО. За результатами перевірки підготували проект плану Capability Target 2025. У документі наголошується на необхідності збільшення інвестицій у системи ППО для захисту критичної інфраструктури, зокрема атомних електростанцій та військових баз. Щобільше, деякі країни НАТО висловлюють розчарування недостатнім внеском Великої Британії у створення оборонних щитів, необхідних для захисту Європи від атак ракет великої дальності.
Ситуація стала особливо актуальною на тлі ракетних атак Росії на Україну, що спонукало багато європейських країн терміново закуповувати додаткові системи ППО. Разом з тим, Велика Британія не має наземних засобів протиповітряної оборони, здатних забезпечити захист критично важливих об’єктів інфраструктури та населених пунктів від балістичних ракет.
Причина, чому у Великій Британії настільки слабка система ППО, полягає в тому, що протягом 30 років її ніхто не вважав необхідною, — заявив анонімний високопосадовець в оборонній сфері. Однак події в Україні та на Близькому Сході довели протилежне. — Багато хто думає, що Велика Британія в безпеці. Але зараз це не так, — додав співрозмовник.
Інше джерело додало, що Велика Британія може зазнати атаки “з будь-якого напрямку”, якщо балістичну ракету запустять з корабля, підводного човна чи літака.
Через 15 років балістична ракета зможе досягти Британії з будь-якої точки світу. Але розв’язання цієї проблеми потребує значних фінансових вкладень, — зазначив він.
Додамо, 12 грудня генеральний секретар НАТО Марк Рютте попередив очолюваний США трансатлантичний альянс, що той не готовий до загроз з боку Росії у найближчі роки, і закликав змінити мислення на воєнний час – з більшими витратами на оборону.
Рютте заявив, що майбутні витрати повинні бути набагато вищими, ніж нинішня ціль альянсу у 2% ВВП. Він закликав членів альянсу готуватися до можливої війни з Росією у середньостроковій перспективі.
Росія готується до довготривалої конфронтації, як з Україною, так і з нами, – наголосив він під час виступу в Брюсселі. – Ми не готові до того, що нас чекає через чотири-п’ять років, – додав генеральний секретар НАТО, зазначивши: “Настав час перейти до мислення воєнного часу та збільшити наше оборонне виробництво та витрати на оборону”.
За оцінками альянсу, цього року 23 із 32 членів досягнуть цільового показника у 2%.
Під час холодної війни європейці витрачали набагато більше 3% свого ВВП на оборону, – нагадав Рютте. – Нам знадобиться набагато більше, ніж 2%.
Очільник НАТО заявив, що альянс повинен активізувати оборонне виробництво, закликавши уряди “припинити створювати бар’єри між собою та між промисловістю, банками та пенсійними фондами”.
Також він звернувся до оборонної промисловості, запевнивши, що фінансування лише збільшуватиметься, тож закликав їх наважуватися на інновації та ризикувати.
Глава НАТО попередив про “скоординовану кампанію з дестабілізації наших суспільств”, включаючи кібератаки та замахи на вбивства.
Окремо Рютте зауважив про амбіції Китаю, зазначивши, що Пекін суттєво нарощує свої сили.
Раніше повідомляли, що через свої імперські амбіції Росія становить найбільшу та найгострішу загрозу для країн НАТО. У разі “заморожування” війни в Україні, Москві знадобиться шість-десять років, щоб відновити свою армію. Протягом цього періоду Німеччина спільно з Альянсом повинні дати можливість своїм Збройним силам боротися з Росією. Тільки так можна буде зменшити ризик наступної війни в Європі.
Згодом експерт з ракетних технологій та науковий співробітник докторантури університету в Осло Фабіан Гоффман попередив, що прямий збройний конфлікт НАТО з Росією ближче, ніж багато хто думає.
- Згідно зі звітом, підготовленим проєктом New Diplomacy Project, консультантами якого є колишній посол Великої Британії у США Девід Меннінг та Фонд Friedrich Ebert Foundation, пов’язаний із Соціал-демократичною партією канцлера Німеччини Олафа Шольца, Європі, Великій Британії та Україні необхідно терміново “захистити від Трампа” свою колективну безпеку, створивши “банк НАТО” для фінансування оборонних витрат.
- Голова Європарламенту Роберта Мецола зауважила, що Європейському Союзу слід створити власну безпекову організацію на додаток до НАТО.
- Зауважимо, раніше влада Польщі запустила сайт для громадян стосовно джерел та способів уникнення загроз, які можуть виникнути після атак з застосуванням хімічної, біологічної, радіологічної та ядерної зброї. На сайті розмістили довідкові матеріали, навчальні ігри, сценарії лекцій для вчителів.
- Своєю чергою, у Швеції, на території, близькій до повномасштабного протистояння між Росією та Україною, головнокомандувач армії у січні закликав населення “морально підготуватися” до війни. Країна знову починає культивувати свою цивільну оборону, як за часів Холодної війни.
- 5 червня міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Бундесвер має бути готовим до оборони до 2029 року.
Джордан Маклаклен, 26-річний доброволець з Шотландії, загинув у бою проти російських окупантів. Він приєднався до українського війська у 2022 році.
У ніч на 7 січня російські окупанти випустили по Україні 38 безпілотників.
За результатами 2024 року МЗС РФ підготувало масштабний звіт про “порушення прав російських громадян та співвітчизників у зарубіжних країнах”. У документі наведено дані з більш ніж 40 “недружніх до Росії” держав світу, включаючи Україну.
7 січня землетрус магнітудою 6,8 сколихнув північні передгір’я Гімалаїв поблизу Тибету. Як наслідок – щонайменше 53 осіб загинуло, ще 62 постраждало.
У тимчасово окупованому Сіверськодонецьку Луганської області російські окупанти змушують підлітків брати участь у показових роботах із відновлення будинків, зруйнованих внаслідок дій армії РФ.