Трамп може вдатись до економічного і дипломатичного тиску на Данію щодо Гренландії – ЗМІ

Джерело: Reuters 

За даними ЗМІ, майбутній президент США Дональд Трамп має серйозні наміри щодо острова Гренландія і може вдатись до тиску на Данію.

За даними трьох джерел, Трамп хоче, аби острів опинився під контролем США з кількох причин, зокрема для розширення сфери впливу Штатів у Західній півкулі та для зміцнення своєї спадщини.

Одне з джерел зауважило, що навряд чи Трамп задіє військову силу задля отримання Гренландії, однак він налаштований вдатись до інших методів, зокрема дипломатичного та економічного тиску на Данію.

“Справжня спадщина у тому, що ви розширили Сполучені Штати. Буквально за 70 років ми не додали жодного об’єкта нерухомості у портфель. Він багато говорить про це”, – зауважило джерело.

У 1959 році Аляска та Гаваї стали 49 та 50 штатами США. Це відбулось за президенства республіканця Дуайте Ейзенхауера.

Інше джерело, наближене до Трампа, повідомило, що бачило список пріоритетів зовнішньої політики США, складений соратниками майбутнього президента після його перемоги на виборах. Один з них – купівля Гренландії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Гренландію прибув син Трампа

Данія вже зреагувала на заяви Трампа, наголосивши, що острів не продається. Гренландія перебуває під контролем Данії сотні років. Там мешкає близько 57 тисяч осіб.

Ще кілька соратників Трампа – колишніх та чинних – які знайомі з його ідеями, заявили, що він зацікавлений у територіальній експансії, аби створити потужну спадщину, яка згадуватиметься поколіннями.

Трамп вже публічно заявив про плани щодо не тільки Гренландії, а й щодо Панамського каналу та Канади.

“Кожне рішення президента Трампа відповідає найкращим інтересам США та американського народу. Ось чому президент Трамп привернув уваги до законних проблем нацбезпеки та економіки щодо Канади, Гренландії та Панами”, – сказала речниця Трампа Керолайн Ліввіт.

Гренландія має цінні запаси нафти, газу та корисних копалин і розташована неподалік арктичних суднохідних шляхів. Останніми роками інтереси США у цьому районі стали актуальнішими, оскільки Росія та Китай намагаються розшити свій вплив в арктичному регіоні.

Гренландія також має стратегічну важливість для Штатів та їхньої системи раннього попередження про балістичні ракети, оскільки найкоротший шлях з Європи до Північної Америки пролягає саме через арктичний острів. Тут розташована найпівнічніша військова база США.

Невідомо, яким чином Трамп прагне купити Гренландію. Соратники майбутнього президента неофіційно обговорювали ймовірність підписання з Гренландією Угоди про вільну асоціацію (COFA), якщо острів стане повністю незалежним від Данії.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прем’єр Гренландії хоче досягти незалежності острова від Данії

США підписали COFA з трьома острівними країнами Тихого океану. Ця угода передбачає високий ступінь економічної інтеграції між Штатами та країною, яка продовжує залишатись незалежною. Однак невідомо, чи знає Трамп про ці обговорення.

Колишній радник Трампа з нацбезпеки у 2017-2021 роках сказав, що Трамп вперше висловив ідею про купівлю Гренландії у 2017 році, а у 2019 році почав більше говорити про це.

Після цього він провів серію зустрічей з радниками, які ділились варіантами посилення впливу США на острів. Коли про його наміри почали писати у ЗМІ, Данія публічно дала відсіч Трампу. Відтоді його адміністрація не вживала заходів щодо придбання острова.

У минулому США вже намагалися придбати Гренландію у Данії. Данія тихо відхилила таємну пропозицію адміністрації президента Гаррі Трумена придбати його за 100 000 000 доларів у 1946 році.

Репортаж американської газети The New York Times з Курщини “Ландшафт смерті. Що залишилось там, де Україна вторгнулась в Росію”, створений за участі бойовиків підрозділу “Ахмат”, викликав хвилю критики. Українські журналісти та представники МЗС обурені легітимізацією кремлівської пропаганди під виглядом журналістики.

У Запоріжжі на воді загинув 17-річний хлопець – він зник під час купання в затопленому кар’єрі. Тіло юнака виявили наступного дня водолази на глибині 10 метрів. 

Військові Естонії провели перші бойові стрільби з реактивних систем залпового вогню HIMARS. 

Нацполіція встановила виконавців вбивства полковника СБУ Івана Воронича у Києві. Чоловіка й жінку ліквідували під час затримання.

Понеділок, 14 липня, в Україні буде традиційно липневим – спекотним або дуже теплим, залежно від регіону. Температура повітря у південних, східних і більшості центральних областей сягатиме +29…+34°C. У північній частині – близько +27…+30°C. На заході – відносно комфортніші +25…+29°C. Без опадів, за винятком західних регіонів, де ввечері можуть пройти грозові дощі зі шквалами та локальним градом.