Трамп розкритикував заяву Зеленського щодо Криму: «Ситуація для України — критична»

Джерело: Дональд Трамп/Truth Social

23 квітня президент США Дональд Трамп розкритикував Володимира Зеленського за заяву про те, що Київ “не визнає юридично окупацію Криму”. Очільник Білого дому вважає такі висловлювання “шкідливими” для мирних переговорів із Росією.

Президент України Володимир Зеленський похизувався на першій шпальті The Wall Street Journal, заявляючи: “Україна не визнає юридично окупацію Криму. Нема про що говорити”. Ця заява завдає великої шкоди мирним переговорам з Росією, оскільки Крим було втрачено ще за президентства Барака Обами, і навіть не є предметом обговорення, — зазначив Трамп.

Він акцентував, що ніхто не вимагає від Зеленського юридично визнати Крим російською територією, проте, за його словами, Україна не намагалася відстояти півострів ще 11 років тому.

Якщо він хоче повернути Крим, чому ж не боролися за нього тоді, коли його передали Росії без жодного пострілу? — написав глава Білого дому.

Також Трамп нагадав, що Крим є стратегічно важливим для Росії через розташовані там ще з радянських часів підводні бази, і заявив, що такі “провокаційні висловлювання” ускладнюють будь-який мирний процес.

Саме такі заяви, як у Зеленського, ускладнюють врегулювання цієї війни. Йому нема чим хизуватися. Ситуація для України — критична. Він може обрати мир — або продовжити війну ще три роки і втратити всю країну, — додав він.

Водночас президент США запевнив, що не має жодного стосунку до Росії, проте хоче “врятувати п’ять тисяч російських та українських солдатів щотижня”, які, “гинуть без будь-якої причини”.

Ми дуже близько до угоди. Але людині, яка не має ніяких карт на руках, вже час нарешті це зрозуміти і домовитися, — написав Трам.

Резюмуючи своє звернення, глава білого дому наголосив, що прагне допомогти як Україні, так і Росії вийти з “цієї цілковитої катастрофи”. Звісно, Трамп вкотре заявив, що цієї війни “ніколи б не сталося” якби він залишився на посаді глави держави.

За кілька днів до перемовин ЗМІ почали повідомляти, що США запропонують Україні офіційно відмовитись від Криму на користь РФ, та залишити решту окупованих територій під фактичним керівництвом загарбників. Мовляв, це і повинні були обговорювати на зустрічі у Лондоні.

Та напередодні, 22 квітня, президент України Володимир Зеленський наголосив, що Україна не відмовиться від своїх земель. Саме це, повідомили джерела WP розгнівало Штати. Також Білому дому не подобається, що Україна спершу хоче обговорити повне припинення вогню, а тоді – решту питань

Відтак держсекретар США Марко Рубіо в останній момент відклав візит до Лондона, а європейські дипломати скасували перемовини на високому рівні.

За даними CNN, американський план передбачає припинення вогню вздовж лінії фронту та визнання контролю Росії над Кримом — що суперечить десятирічній політиці США.

Попри дипломатичні зусилля, бойові дії відновилися з новою силою після зірваного великоднього перемир’я. У середу Росія атакувала цивільний автобус поблизу Марганця, внаслідок чого загинули щонайменше дев’ятеро осіб, ще понад 30 — поранено.

Водночас Білий дім підтвердив, що спеціальний представник Трампа на Близькому Сході Стів Віткофф цього тижня поїде до Москви для переговорів із Путіним. Кремль не розкрив деталей візиту.

Раніше Москва відмовилася від американської пропозиції 30-денного перемир’я, погодженого Києвом.

23 квітня президент Володимир Зеленський нагадав, що Сполучені Штати під час першої каденції президента Дональда Трампа ухвалили “Кримську декларацію”, котра засуджувала вторгнення і визнавала територіальну цілісність України.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 23 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 124 боєзіткнення. 

Європейські служби безпеки дійшли висновку, що за серією підпалів посилок у логістичних центрах у Німеччині, Польщі та Великій Британії в липні 2024 року стоїть російське ГРУ. Інциденти розглядаються як частина масштабної диверсійної операції, спрямованої на дестабілізацію країн НАТО та випробування можливості атак на авіарейси до Північної Америки, мовиться у спільному журналістському розслідуванні німецьких медіакомпаній WDR та NDR, а також газети Süddeutsche Zeitung, повідомляє Tagesschau.

Міноборони розробило документацію на новий засіб індивідуального захисту — тент захисний (бронековдру) для військових.

У Генеральному штабі підтвердили ураження російського заводу з виробництва ударних БпЛА, на відстані понад 1000 км від держкордону України