Туреччина планує ухвалити закон про «іноагентів», схожий до тих, що в Грузії та РФ
Джерело: Bloomberg
Туреччина планує запровадити новий закон, який нібито має на меті протистояти іноземному впливу на національні інтереси. Однак громадськість стривожена тим, що цей закон може стати інструментом репресій.
Законопроєкт, що буде обговорюватися в парламенті найближчими днями, передбачає покарання до семи років ув’язнення для тих, хто “працює проти державної безпеки” під впливом іноземних країн або організацій.
Цей крок викликав занепокоєння серед громадянського суспільства та медіа, які побоюються, що закон може бути використаний для придушення інакомислення. Експерти критикують двозначність формулювань закону, що може дозволити владі переслідувати опозицію.
Інан Акгун Алп, депутат від головної опозиційної Республіканської народної партії, сказав, що законопроєкт підготує ґрунт для “набагато репресивнішого середовища”.
“Це дуже важливий авторитарний закон. Визначення злочину за допомогою розпливчастих формулювань відкриває шлях до покарання всіх опонентів”, – сказав Алп.
У Туреччині вже існують закони, які обмежують свободу слова. Як стверджують журналісти, за час правління Ердогана тисячі людей затримано за критику уряду.
Медіагрупи теж виступили проти цього законопроєкту, вказуючи на загрозу свободі висловлення поглядів.
“Ми розглядаємо законопроєкт як тривожну загрозу для свободи вираження поглядів і громадянського суспільства. Нечітко сформульований законопроєкт може перетворити повсякденну журналістську та громадську діяльність на карані злочини”, – заявив Мустафа Кулелі, віцепрезидент Європейської федерації журналістів.
У звіті Комітету захисту журналістів за 2023 рік Туреччина посіла 10-те місце у світі за кількістю випадків ув’язнення журналістів, хоча за останнє десятиліття вона неодноразово посідала перше місце.
14 травня парламент Грузії у третьому читанні затвердив закон про “іноагентів”. Попри протести десятків тисяч громадян, за закон проголосували 84 депутати, 30 опозиціонерів проголосували проти. 21 травня Венеційська комісія Ради Європи опублікувала терміновий висновок щодо Закону про прозорість іноземного впливу, закликавши грузинську владу скасувати його.
Аналогічний закон є і в Росії.
- Туреччина заблокувала доступ до Discord – за рішенням суду через занепокоєння щодо безпеки платформи та підозри у злочинах за участю неповнолітніх. Напередодні соцмережу заблокували у РФ.
- У Туреччині заборонили онлайн-платформу Roblox через неприйнятний контент, що, за словами офіційних осіб, міг шкодити дітям.
- У Туреччині заблокували доступ до соціальної мережі “Інстаграм” без будь-яких пояснень.
В п’ятницю, 1 листопада, в Києві прощалися з 26-річним молодшим сержантом батальйону “Карпатська Січ” Андрієм Романюком, який загинув на фронті.
Внаслідок масштабної повені в Іспанії вже відомо про 205 загиблих станом на п’ятницю, 1 листопада.
У п’ятницю, 1 листопада, армія РФ здійснила ракетний обстріл Харкова. Зафіксовано влучання в житловий приватний будинок, про що повідомив голова Харківської ОДА Олег Синєгубов.
Херсонська прокуратура обвинувачує начальника СІЗО Ігоря Гурякова у держзраді, однак чоловік заявляє, що зазнавав катування окупантами.
У Нідерландах злодії вранці в п’ятницю пограбували художню галерею MPV в Остервейку. Вони вибили вибухівкою двері та викрали дві роботи Енді Воргола зі серії “Reigning Queens” 1985 року.