Туреччина вимагатиме від РФ нової знижки на газ

Джерело: The Moscow Times

Туреччина планує запросити нові знижки на газ від глави РФ Володимира Путіна під час візиту до Анкари, який стане першою поїздкою до країни НАТО для російського президента з початку війни проти України.

Зауважимо, президент РФ Володимир Путін може відвідати Туреччину, яка є членом НАТО, щоб зустрітися з президентом Таїпом Ердоганом 12 лютого.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган, який, як очікується, 12 лютого проведе з Путіним переговори, має намір домогтися нових знижок на російський газ. За словами джерела, питання зниження ціни від російського “Газпрому” Ердоган має намір пов’язати з проєктом “газового хаба” в Туреччині, за допомогою якого Кремль сподівається знайти нових покупців після втрати головного, європейського ринку.

Туреччина, яка не приєдналася до санкцій проти Росії і стала великим “транзитним хабом” для російського імпорту та грошових потоків, вже виторгувала собі велику газову знижку минулого року, коли державна енергокомпанія Botas отримала право відстрочити платежі “Газпрому” на $4 млрд.

Тепер же Ердоган розраховує на більше, і йому є чим пригрозити Росії: з січня турецькі банки стали масово блокувати платежі з РФ, посилаючись на посилення американських санкцій і загрозу втратити доступ до світової доларової системи.

Окрім того, наприкінці 2023 року Туреччина почала знижувати постачання до Росії електроніки та обладнання, яке може застосовуватися для військових цілей — товарів подвійного призначення. Зниження постачань наприкінці року, яке не можна пояснити сезонністю, відбувається на тлі жорсткої позиції США, які вимагають від третіх країн дотримання режиму санкцій у торгівлі та фінансових операціях.

Читайте також: Експортні амбіції російського «Газпрому» тепер переважно в руках Китаю – Bloomberg

Зауважується, що за рік “Газпром” отримав трильйон рублів чистого збитку, опинився у стані касового розриву і був змушений витратити  дві третини готівкових запасів на рахунках. Видобуток “Газпрому” за підсумками першого півріччя впав на чверть порівняно з довоєнними рівнями — рекордно в історії газової промисловості РФ.

Тож, аби залатати баланс “Газпрому”, влада різко підвищує тарифи на паливо у Росії. З липня 2024 року їх збільшать на 11,2%, а з липня 2025 року — ще на 8,2%. У підсумку, за два роки газ подорожчає для громадян РФ на 20%, а з початку війни – на 34%.

Читайте також: ЄС планує зробити довгострокові спільні закупівлі неросійського газу — Bloomberg

До 2025 року “Газпром” може отримати ще трильйон рублів збитку через зниження виручки, збільшення податкового навантаження та необхідність оплачувати програму газифікації.

Раніше стало відомо, що Китай замінив російському “Газпрому” лише 11% втрачених європейських постачань.

Також ми повідомляли, що Кремль відчайдушно потребує порятунку з Китаю, пропонуючи збільшити постачання газу вп’ятеро — до 100 млрд кубометрів на рік. Водночас проєкт трубопроводу “Сила Сибіру-2” потужністю 50 млрд кубів, який президент РФ Володимир Путін просуває майже 8 років, так і не зустрів ентузіазму в Пекіні. Хоча Путін називав Сі “дорогим другом”, хвалив Пекін за успіхи проєкту “Один пояс — один шлях” та заявляв про “великі перспективи” двосторонніх відносин, китайські посадовці так і не підписали контракт на додаткові постачання російського газу та будівництво трубопроводу “Сила Сибіру-2”.

Станом на ранок 1 березня у Чорному морі російські окупанти утримують на бойовому чергуванні один корабель, носіїв крилатих ракет “Калібр” немає.

У ніч на 1 березня українські захисники знищили чотири ударні безпілотники типу “Shahed”, які намагалися атакувати Україну.

Протягом доби російські армійці обстріляли 11 населених пунктів у Запорізькій області, внаслідок чого одна особа загинула, ще одна – зазнала поранень.

Протягом доби російські армійці обстріляли Херсонську область, внаслідок чого двоє осіб зазнали поранень.

Міністр оборони Франції Себастьян Лекорню повідомив, що країна замовить 100 безпілотників у компанії Delair для України.