Туреччина заблокувала експорт військових товарів до Росії
Джерело: Financial Times
Туреччина без офіційного оголошення заборонила своїм експортерам переправляти до Росії американську продукцію військового призначення. Це сталося після того, як Вашингтон пригрозив Анкарі “наслідками” за підтримку російського ВПК.
Влада Туреччини внесла зміни в національну електронну митну систему, розповіли поінформовані джерела. Відтепер експортерам заборонять постачати до Росії американську продукцію, включену до списку з 50 “високопріоритетних” товарів, які США, ЄС, Велика Британія та Японія визначили як критично важливі для російської військової промисловості. Зокрема й новітню електроніку, включаючи процесори і карти пам’яті, що використовуються у ракетах і дронах, системи дистанційного керування, верстати та інше устаткування, застосовуване під час виробництва озброєнь.
Постачання аналогічних товарів з ЄС заблокували раніше. За словами одного з джерел, публічно про обмеження не повідомляється, оскільки це “політично чутливе” питання.
Адміністрація Джо Байдена доклала значних зусиль, щоб зупинити постачання в Росію через Туреччину продукції, що використовується для випуску озброєнь. У серпні з турецькими посадовцями та топ-менеджерами в Анкарі та Стамбулі зустрічався помічник міністра торгівлі США Метью Акселрод, котрий намагається не допустити потрапляння новітніх американських технологій до РФ. Акселрод попередив представників Туреччини про неприємні “наслідки”, якщо країна не заблокує постачання такої продукції до Росії.
Зауважимо, у березні Сполучені Штати Америки та Туреччина узгодили нову схему дотримання вторинних санкцій, під які підпадають турецькі компанії, що співпрацюють з РФ.
Зазначається, що проти компаній, що вели або ймовірно вели комерційну діяльність з Росією, зазвичай негайно США запроваджували санкції, не звертаючись до Туреччини та не вимагаючи розслідування.
Пояснюється, що це викликало різні економічні проблеми. Тож дві країни домовилися про нову систему.
Відповідно до нової “схеми дотримання санкцій”, США спочатку повідомлять Туреччину про потенційні компанії та запитуватимуть інформацію з цього питання. Після розслідування Туреччиною, запроваджуватимуть відповідні заходи.
Додамо, за лютий обсяг постачань із Туреччини до Росії скоротився на 33% – до $670 млн проти $1 млрд за аналогічний період 2023 року.
За підсумками двох місяців року турецький експорт до РФ становив $1,29 млрд, тоді як роком раніше перевищував $2 млрд. Та вже нині на РФ припадає лише 3,2% у загальному експорті Туреччини. У лютому лідерами за цим показником стали Німеччина ($1,72 млрд) та США ($1,33 млрд).
Схожа тенденція спостерігалася й у січні. Тоді експорт Туреччини до Росії зменшився на 39%, до $631 млн порівняно з $1 млрд за аналогічний період 2023 року. За низкою товарів торгівля повністю припинилася, зокрема, це торкнулося машинного обладнання.
Зазначається, що причиною скорочення товарообігу став ризик вторинних санкцій США. 22 грудня 2023 року президент США Джо Байден дозволив Мінфіну вводити обмеження проти іноземних фінансових організацій, що допомагають обслуговувати угоди за участю підсанкційних осіб із РФ або сприяють постачанню обладнання російському військово-промисловому комплексу.
- Наприкінці 2023 року Туреччина почала знижувати постачання до Росії електроніки та обладнання, яке може застосовуватися для військових цілей – товарів подвійного призначення. Зниження постачань наприкінці року, яке не можна пояснити сезонністю, відбувається на тлі жорсткої позиції США, які вимагають від третіх країн дотримання режиму санкцій у торгівлі та фінансових операціях.
- Російський нафтовий танкер майже миттєво зробив розворот біля узбережжя Португалії після того, як потрапив під санкції США.
- Три великі грецькі судноплавні компанії припинили транспортування російської нафти, щоб уникнути санкцій США, повідомили чотири трейдери.
- 19 грудня 2023 року Управління з контролю за іноземними активами міністерства фінансів США (OFAC) наклало санкції на десять юридичних і чотирьох фізичних осіб з Ірану, Малайзії, Гонконгу та Індонезії, які підтримують виробництво Іраном безпілотних літальних апаратів (БпЛА).
- 12 жовтня 2023 року Сполучені Штати Америки запровадили санкції проти двох власників танкерів, які перевозили російську нафту вище встановленої межі ціни у 60 доларів за барель, яку погодили країни G7.
Внаслідок падіння уламків БпЛА сталося загоряння на даху одного з корпусів Національного банку в Печерському районі.
У тимчасово окупованому Лисичанську Луганської області в кінці грудня семеро неповнолітніх дітей підірвалися на міні, яку встановили російські окупанти.
Російські війська атакували Нікопольський район Дніпропетровської області ввечері та вночі, завдавши значних руйнувань.
У Головному управління розвідки Міноборони повідомили, що у грудні на території Росії під час пожеж знищено дев’ять одиниць залізничного транспорту, котрий використовували для транспортування зброї та боєприпасів.
31 грудня український боксер, колишній чемпіон світу у надважкій вазі Володимир Кличко поділився своїми емоціями у передноворічну ніч у компанії легендарних чемпіонів Арнольда Шварценеггера, Олександра Усика та Віталія Кличка.