У Польщі сформують комісію з розслідування дестабілізуючого впливу Росії

Джерело: Reuters

21 травня прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск оголосив про відновлення комісії для перевірки неправомірного російського впливу. Нині Варшава бореться з інтенсивною кампанією Москви з дестабілізації ситуації у країні.

У той час як позиція Польщі, як ключового центру розподілу збройових постачань в Україну робить її головною мішенню для шпигунів Москви, справа про підозру у шпигунстві польському судді призвела Варшаву до стану підвищеної готовності.

Я видав розпорядження про створення комісії з розслідування російського та білоруського впливу на внутрішню безпеку та інтереси Республіки Польща у 2004-2024 роках, – заявив Туск.

Головою комісії призначили керівника Служби військової контррозвідки генерала Ярослава Строжика.

Відродження комісії означає політичний поворот для Туска, позаяк цей орган сформував минулого року попередній польський уряд, — крок, який засудили у “Громадянській коаліції” Туска, як засіб “полювання на відьом” через норми закону, що могли заборонити політикам перебувати на певних посадах.

Туск повідомив, що комісія складатиметься з 9-13 членів, яких оберуть вже наступного тижня за рекомендаціями урядовців, включаючи міністрів внутрішніх справ, оборони та закордонних справ.

Нещодавно Польща заарештувала дев’ятьох осіб у зв’язку з актами саботажу, вчиненими за наказом російських служб. Злочини включали “побиття, підпали та спроби підпалу”. 21 травня Туск повідомив, що протягом ночі затримали ще трьох осіб за цією справою.

Наші служби працюють дуже ефективно, коли мовиться про спроби диверсій у Польщі та сусідніх країнах, — додав він, згадавши Латвію та Литву.

Також глава польського уряду поінформував, що слідчі перевіряють, чи причетна Росія до масштабної пожежі у варшавському торговому центрі цього місяця.

Раніше Туск заявив, що Польща виділить додаткові 100 мільйонів злотих (26 мільйонів доларів) своїм спецслужбам через загрозу з боку Росії.

Зауважимо, у березні речник міністра-координатора спеціальних служб Польщі Яцек Добжинський повідомив, що польська контррозвідка розслідує діяльність проросійської шпигунської мережі, спрямованої проти держав та інституцій ЄС.

Завданням ворожої агентури було популяризувати політику РФ в Європі та шкодити країнам і структурам ЄС передусім через поширення дезінформації, зокрема щодо війни Росії проти України.

Згідно з даними контррозвідки, учасники мережі хотіли організувати проросійські заходи та медійні кампанії в ЄС для просування офіційної російської пропаганди, включаючи послаблення позицій Польщі на міжнародній арені та дискредитацію України. Поширення дезінформації мало б вплинути, серед іншого, на вибори до Європарламенту.

27 березня стало відомо, що Чеська спецслужба викрила пропагандистську мережу, яку фінансує Москва.

За словами прем’єр-міністра Петри Фіала, група використовувала празький новинний сайт “Голос Європи” для поширення інформації, спрямованої на те, щоб перешкодити Європейському Союзу надавати допомогу Україні в боротьбі з російською агресією.

Фіала повідомив, що Служба інформації та безпеки Чехії(BIS) виявила, що проросійська мережа здійснювала дії, які мають “серйозні наслідки для безпеки Чехії та ЄС”.

Група вела агітацію на території ЄС “проти територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України”, додав глава чеського уряду. Діяльність групи також дійшла до Європейського парламенту, зазначив він, не повідомляючи додаткових подробиць.

Раніше французька урядова агенція VIGINUM, котра спеціалізується на захисті від ворожого цифрового втручання, виявила мережу зі 193 російських сайтів, метою яких є поширення кремлівської пропаганди на Заході.

Нещодавно The Economist повідомили, що завдяки зміні керівника “комітетів особливого впливу”, Росії вдалося реабілітувати свою розвідку на світовій арені. Серед іншого видання акцентує на покращенні якості роботи й інших російських спецслужб.

Відтак, нині ФСБ, СВР і ГРУ займаються вербуванням росіян, які виїхали до Європи. Водночас наголошено, що особливо велику небезпеку ці особи несуть для Німеччини, адже кількість російських біженців там значно збільшилася після санкцій країн Балтії.

Читайте також: Росія отруює ЄС дезінформацією – Єврокомісія

Агентство додає, що російські спецслужби можуть займатися підготовкою до війни між РФ та НАТО. Серед підходів, крім крадіжки секретної інформації, може бути спроба погіршити стосунки між ЄС та США, підірвати допомогу Україні та спровокувати конфлікти серед учасників Альянсу.

Варто зауважити, згідно з отриманим секретним документом, міністерство закордонних справ Росії розробило плани щодо послаблення західних країн, включаючи Сполучені Штати, і використання війни проти України для формування “світового порядку”, вільного від “американського домінування”.

19 червня Державний секретар США Ентоні Блінкен запевнив, що саміт Північноатлантичного альянсу, котрий відбудеться на початку липня у Вашингтоні, зосередиться на зміцненні допомоги Україні у довгостроковій перспективі.

Видання The Economist проаналізувало дезінформаційну кампанію проти першої леді України Олени Зеленської та визначило ключові інструменти російської пропаганди.

Акторка Національного драмтеатру імені Лесі Українки Марія Агапітова поповнила лави ЗСУ.

19 червня відбувся завершальний раунд переговорів щодо безпекової угоди з ЄС із заступником Генерального секретаря Європейської служби зовнішньої діяльності з питань миру, безпеки та оборони Шарлем Фрізом.

Води Дністровського водосховища – одного з найважливіших водних джерел України, наразі інтенсивно використовуються частково для виробництва електроенергії та виконання міжнародних зобов’язань по спуску води, що призводить до різких коливань рівня води, що завдають великої шкоди екосистемі водойми.