У Раді заявили про «певні зрушення» у питанні конфіскації заморожених активів РФ

Джерело: Єгор Чернєв

Народний депутат, заступник голови Комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки, голова постійної делегації України в ПА НАТО Єгор Чернєв заявив, що основна проблема з конфіскацією заморожених російських активів полягає в тому, що нині немає юридичних механізмів, щоб без втрати репутації країни, які зараз є держателями цих активів, розв’язати питання.

Інакше ніхто не зможе гарантувати, що суверенні активи інших держав будуть збережені.

РФ порушує міжнародні правила та конвенції, тому це дає підстави нашим партнерам діяти нестандартними методами, які поки не вписані в міжнародне право. Тож політик висловив сподівання, що зрештою юридичний механізм конфіскації активів все ж таки знайдуть.

Над цим працює велика кількість наших партнерів, а також команда з боку України, – запевнив Чернєв.

Водночас він додав, що питання про отримання Україною відсотків від заморожених російських активів також зрушилося з мертвої точки.

Як сказав глава польського уряду Дональд Туск, у разі ухвалення ЄС відповідного рішення Україна може щороку отримувати до 15 мільярдів євро відсотків, нарахованих від заморожених активів РФ. Добре, що зараз, практично вже на початку третього року повномасштабної війни, ми маємо певні просування в цьому напрямку. Сподіваюся, що цього року ми хоча б частину цих грошей отримаємо, – зауважив нардеп.

Основними держателями заморожених активів у Європі є Бельгія та Люксембург, і саме ці держави мають ухвалювати рішення. З іншого боку, ЄС може напрацювати правову основу, щоб допомогти в цьому суверенним країнам.

Зауважимо, 30 січня у проєкті резолюції Комітету ПАРЄ з політичних питань наголосили, що Рада Європи має очолити процес “арешту російських державних активів та їх використання для підтримки відновлення України”.

22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі, повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих із заморожених російських активів.

29 лютого міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок провела паралелі між розвитком подій у невизнаному Придністров’ї та ситуацією на сході Донбасі.

29 лютого президент Володимир Зеленський призначив бригадного генерала Володимира Карпенка командувачем Сил логістики Збройних Сил України.

Польща не виключає введення заборони на сільськогосподарську продукцію з Росії, заявив прем’єр-міністр Дональд Туск 29 лютого під час візиту до Варшави свого колеги з Латвії, котра вже запровадила таку заборону.

Українські посадовці стурбовані тим, що просування Росії може набрати значних обертів до літа, якщо союзники Києва не зможуть збільшити постачання боєприпасів.

За словами президента Володимира Зеленського, Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський розробляє два варіанти плану подальших дій: якщо Україна отримає допомогу США, вона зможе перейти в наступ, якщо ні – їй доведеться зосередитися лише на захисті.