У ракетах КНДР, якими РФ обстрілює Україну, виявлено низку іноземної техніки – BBC

Джерело: BBC

На початку цього року, 2 січня, Росія вперше використала для обстрілу України північнокорейські ракети. Після дослідження ракети у ній було виявлено низку іноземних компонентів, деякі з яких були виготовлені у 2023 році.

Загалом РФ випустила по Україні десятки ракет з КНДР. Вони вбили щонайменше 24 українців та поранили ще понад 70. Попри загрози лідера КНДР Ким Чен Ина почати ядерну війну, на сьогодні основною загрозою є те, що Північна Корея здатна підтримувати чинні війни.

Проаналізувавши сотні компонентів північнокорейської ракети вдалось виявити, що ракета кишить іноземною технікою. Більшість електронних компонентів протягом останніх кількох років виготовлялися в США та Європі.

У ракеті був навіть американський комп’ютерний чип, виготовлений у березні 2023 року.

Це означає, що попри потужні міжнародні санкції КНДР отримує необхідні компоненти для ракет. Зібравши ракети, їх таємно відправляють до Росії. РФ, своєю чергою, обстрілює ними Україну. І увесь цей процес займає лічені місяці.

“Це було найбільшим сюрпризом. Попри те, що протягом майже двох десятиліть вона перебувала під суворими санкціями, Північній Кореї все ще вдається отримати в руки все, що їй потрібно для виробництва зброї, і з надзвичайною швидкістю”, — сказав Деміен Сплітерс, заступник директора компанії Conflict Armament Research.

У Лондоні Джозеф Бірн, експерт з Північної Кореї з оборонного наукового центру Королівського інституту об’єднаних служб (RUSI), був настільки ж приголомшений.

“Я ніколи не думав, що побачу, як балістичні ракети Північної Кореї використовують для вбивства людей на європейській землі”, — сказав він.

Він і його команда в RUSI відстежували постачання північнокорейської зброї в Росію з того часу, як Кім зустрівся зі своїм російським колегою Володимиром Путіним у Росії у вересні 2023 року, щоб укласти ймовірну угоду про зброю.

Використовуючи супутникові зображення, вони змогли спостерігати чотири російські вантажні судна, які курсували між Північною Кореєю та російським військовим портом, завантажені сотнями контейнерів одночасно.

Загалом, за оцінками RUSI, було надіслано 7000 контейнерів, наповнених понад мільйоном снарядів і ракет, які можна випустити з вантажівок великими залпами. Їхні оцінки підтверджуються розвідданими США, Великої Британії та Південної Кореї, хоча Росія та Північна Корея заперечують торгівлю.

Однак найбільше у Бірна та його колег викликало хвилювання те, що їм вдалось з’ясувати про північнокорейську зброю.

З 1980-х років Північна Корея продавала свою зброю за кордон. Найчастіше у країни Північної Африки та Близького Сходу, такі як Лівія, Сирія та Іран. Це, як правило, старі ракети радянського зразка. Є докази того, що бійці ХАМАСу, ймовірно, використали деякі зі старих реактивних гранатометів Пхеньяна під час нападу на Ізраїль 7 жовтня 2023 року.

Однак ракета, випущена 2 січня, була найдосконалішою ракетою малої дальності Пхеньяна – Hwasong 11 – здатною долати до 700 км.

Доктор Джеффрі Льюїс, експерт із північнокорейської зброї та нерозповсюдження з Інституту міжнародних досліджень Міддлбері, каже, що вони не набагато гірші за російські ракети.

Перевага цих ракет полягає в тому, що вони надзвичайно дешеві. Це означає, що РФ може купувати більше і стріляти більше, сподіваючись обійти протиповітряну оборону, що, здається, і роблять росіяни.

Тому виникає питання, скільки таких ракет може виготовити КНДР.

Уряд Південної Кореї нещодавно зазначив, що Північна Корея надіслала до Росії 6700 контейнерів із боєприпасами. Урядовці додали, що збройові заводи Пхеньяну працювали на повну потужність, і доктор Льюїс, який вивчав ці заводи через супутники, вважає, що вони можуть виготовити кілька сотень ракет на рік.

Сплітерс і його команда намагаються з’ясувати, як це можливо, враховуючи, що компаніям заборонено продавати запчастини до Північної Кореї.

Багато комп’ютерних чипів, які є невіддільною частиною сучасної зброї, є тими самими чипами, які використовуються для живлення телефонів, пральних машин і автомобілів, пояснив Сплітерс.

Вони продаються по всьому світу в приголомшливих кількостях. Виробники продають дистриб’юторам мільярди, а ті продають їх мільйонами, тобто вони часто навіть не знають, куди потрапляє їхня продукція.

Попри це, Бірн був розчарований, дізнавшись, скільки компонентів ракети були з країн Заходу. Це довело, що мережі закупівель Північної Кореї були надійнішими та ефективнішими, ніж вважали у світі

З його досвіду північнокорейці, які живуть за кордоном, створюють фальшиві компанії в Гонконзі чи інших країнах Центральної Азії, щоб купувати товари переважно за вкрадену готівку. Потім вони відправляють продукти до Північної Кореї, як правило, через її кордон із Китаєм. Якщо фальшиву компанію виявлять і покарають, на її місці швидко з’явиться інша.

Довгий час санкції вважалися недосконалим інструментом для боротьби з цими мережами і щоб вони хоч якось працювало, потрібно постійно оновлювати обмеження. Однак Китай та Росія від 2017 року відмовляються запроваджувати санкції проти КНДР.

Купуючи зброю у Пхеньяна, Москва тепер порушує ті самі санкції, за які вона колись голосувала як член Ради Безпеки ООН.

Усе це має наслідки, які виходять далеко за межі війни в Україні.

“Справжні переможці тут — північнокорейці. Вони значною мірою допомогли росіянам, і це надало їм масу важелів впливу”, — сказав Бірн.

У березні RUSI задокументувала велику кількість нафти, що доставлялася з Росії до Північної Кореї, а вагони, імовірно наповнені рисом і борошном, були помічені на перетині сухопутного кордону цих країн. Ця угода, яка оцінюється в сотні мільйонів євро, сприятиме розвитку не лише економіки Пхеньяну, а й його армії.

Крім того, РФ могла б постачати КНДР сировину для виготовлення ракет та військової техніки, до прикладу винищувачів.

Щобільше, Північна Корея має можливість вперше випробувати свої ракети безпосередньо на полі бою. Маючи такі дані, вона можуть вдосконалити їх.

Крім того, Північ вперше отримує можливість випробувати свої новітні ракети в умовах реальної війни. Маючи ці цінні дані, він зможе зробити їх кращими.

Тепер, коли Пхеньян масово виробляє ракети, він захоче продавати їх більшій кількості країн, і якщо ракети будуть достатньо хорошими для Росії, вони будуть достатньо хорошими і для інших, сказав доктор Льюїс, насамперед тому, що росіяни подають приклад того, що порушувати санкції – це нормально.

Він прогнозує, що в майбутньому Північна Корея стане великим постачальником ракет для країн блоку Китай-Росія-Іран.

“Я бачу багато похмурих обличь, коли ми говоримо про цю проблему. Але хороша новина полягає в тому, що тепер ми знаємо, наскільки вони залежні від іноземних технологій, і ми можемо щось з цим зробити”, — сказав Сплітерс.

Проте доктор Льюїс не впевнений, що є реальна змога перешкодити виготовленню ракет.

“Ми можемо зробити це важчим, незручнішим, можливо, збільшити вартість, але все це не завадить Північній Кореї виробляти таку зброю», — сказав він, додавши, що Захід зрештою зазнав невдачі у своїй спробі стримати державу-вигнанця.

18 травня у центрі Львова на відомого блогера Ніколаса Карму напали агресивні молодики з перцевим балончиком, викрикуючи гомофобні фрази.

На аукціоні продали серветку з автографом футболіста Ліонеля Мессі за рекордні понад 960 тисяч доларів. На серветці знаходиться обіцянка підписати контракт з Мессі, яку особисто зробив Карлес Рексач, коли спортсмен переходив до складу ФК “Барселони”.

Прем’єр-міністру Словаччини Роберту Фіцо більше не загрожує життя після того, як його спробували вбити. Стан Фіцо залишається “дуже серйозним”, а його відновлення займе багато часу, заявив міністр оборони Роберт Калінак.

19 травня війська РФ вдарили по передмістю Харкова за тактикою “повторного удару”. Внаслідок ворожої атаки загинуло шість осіб. Прокурори та слідчі поліції вживають заходів для документування воєнних злочинів, вчинених російськими військовими, розпочато провадження.

Українська асоціація відновлювальної енергетики (УВЕА) наголошує на необхідності рішучих кроків від уряду для розв’язання кризи в енергетичному секторі. Вони сказали про допомогу у подоланні боргових зобов’язань, сприянні відновлення та розвитку генераційних потужностей.