У жінок віком 40-54 роки вищий ризик розвитку довготривалого COVID-19
Джерело: The Washington Post
Нове дослідження виявило, що у жінок віком 40-54 роки, у яких немає менопаузи, ризик розвитку довготривалого COVID-19 вищий, порівняно з іншими.
У дослідженні, проведене RECOVER у січні, взяли участь понад 12 000 дорослих осіб. Результати показали, що загалом у жінок ризик тривалого ковіду на 31% вищий, порівняно з чоловіками.
Та найвищий ризик зафіксовано серед жінок 40-54 роки, у яких не настала менопауза. У цій категорії жінки на 45% частіше хворіли на довготривалий ковід, аніж чоловіки цієї ж вікової категорії.
Водночас серед жінок віком 40-54 роки, у яких вже наступила менопауза, та жінок віком 18-39 років, вагомої різниці у ризику довготривалого ковіду порівняно з чоловіками цього ж віку не спостерігалось.
Це свідчить про те, що гормони, які беруть участь у менопаузі, фертильності та вагітності, можуть мати певну роль та бути фактором захисту від довготривалого ковіду, вважає Дімпі Шах, доцентка кафедри популяційних наук про здоров’я в Медичній школі Джо Р. і Терези Лозано в Центрі наук про здоров’я Техаського університету в Сан-Антоніо, яка керувала дослідженням.
Під час менопаузи рівень естрогену у жінок зазвичай падає, пояснила Шах. І хоча у жінок віком до 40 років рівень естрогену високий, у них, як правило, вищий рівень прогестерона – гормону, який допомагає збалансувати та регулювати естроген в організмі. Найбільш актуально це у період вагітності.
І естроген, і тестостерон взаємодіють з імунною системою, хоча способи взаємодії досконало не вивчені. Але загалом, кажуть фахівці, вищий рівень естрогену може бути пов’язаним з хронічними, довготривалими імунними реакціями, що може пояснювати, чому жінки майже удвічі частіше зазнають автоімунних захворювань.
Шах додала, що необхідні подальші дослідження ролі рівня гормонів у розвитку тривалого ковіду, хоча гормони можуть не повністю пояснити тривалий ризик ковіду серед деяких жінок. Ймовірно, це комбінований вплив віку, вагітності та менопаузи, сказала вона.
Дослідження показало, що жінки віком від 55 років і старше, які перебувають у менопаузі, мали на 34% вищий ризик розвитку тривалого ковіду, аніж чоловіки.
Шах також сказала, що інші фактори, такі як існуючі раніше відмінності між чоловіками та жінками в частоті автоімунних захворювань та інших супутніх захворювань, також можуть відігравати певну роль.
Акіко Івасакі, професорка імунобіології в Єльській медичній школі, сказала, що отримані дані свідчать про те, що гормони відіграють ключову роль у тривалому ковіді, а гормонозамінне лікування може бути корисним для пацієнтів із тривалим ковідом.
За її словами, у деяких із її пацієнтів, які давно перенесли ковід, симптоми покращилися під час лікування низькими дозами тестостерону. У жінок тестостерон допомагає регулювати імунну систему та запобігати її надмірній активності, пояснила вона, тому терапія тестостероном може допомогти зменшити запалення та аутоімунні реакції.
Дослідження також відзначило, що чоловіки та жінки з тривалим ковідом відчували різні типи симптомів.
Дослідження Івасакі показують, що чоловіки з тривалим ковідом частіше зазнають сексуальної дисфункції, тоді як жінки частіше зазнають випадіння волосся, шлунково-кишкових симптомів, сухості очей і втрати нюху та смаку. За її словами, жінки з тривалим ковідом мали більшу кількість важчих симптомів, ніж чоловіки.
Порівняння тривалого ковіду у чоловіків і жінок є корисним способом зрозуміти хворобу, оскільки між ними можуть бути такі “драматичні відмінності” у відповідях імунної системи, сказала Кетрін Бліш, імунологиня і професорка медицини в Медичній школі Стенфордського університету.
Жінки з тривалим ковідом, здається, відчувають більше автоімунної відповіді, пояснила Бліш. Її дослідження вказують на те, що хоча жінки, у яких тривалий час розвивався ковід, як правило, мали нормальну на вигляд відповідь імунної системи на знищення коронавірусу, потім вони відчували посилене запалення, навіть після того, як вірус зник — порівняно з жінками, які видужали швидше.
Жінки з тривалим ковідом також мали підвищений рівень гена, пов’язаного з автоімунним захворюванням, під назвою Xist, порівняно з жінками, у яких не розвинувся тривалий ковід.
Натомість чоловікам з тривалим ковідом, схоже, важче вбити коронавірус, що свідчить про те, що їхні симптоми можуть бути результатом стійкішої інфекції.
За її словами, обидві ці реакції імунної системи потребують подальшого вивчення, але ці результати свідчать про те, що профілактика та лікування тривалого ковіду у чоловіків і жінок можуть суттєво відрізнятися.
Одним з обмежень дослідження є те, що воно не включало дані про рівень гормонів учасників, менструальний цикл, вагітність або використання препаратів, пов’язаних із гормонами, наприклад протизаплідних. Проте, за словами Шах, дослідження зібрало біологічні зразки учасників, які вона сподівається використати в дослідженнях для аналізу рівня гормонів під час зараження коронавірусом і одужання.
Вона сподівається, що результати її нещодавнього дослідження допоможуть підтвердити досвід жінок із цим захворюванням. Вона сказала, що це дослідження є доказом того, що занепокоєння жінок щодо тривалого ковіду є обґрунтованими, і що воно може допомогти заохотити жінок — особливо віком від 40 до 54 років — які відчувають тривалі симптоми після коронавірусної інфекції, звернутися за допомогою.
- Нове дослідження засвідчило, що люди, які під час пандемії приймали препарат від ожиріння Wegovy, мали менше шансів померти від COVID-19.
- Дослідження вчених Університету Вашингтону засвідчило, що під час пандемії COVID-19 карантинні заходи призвели до прискореного дозрівання мозку у підлітків. У дівчат це відбувалося відчутніше, ніж у хлопців.
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив, що вступ України до Європейського Союзу залежить від позиції угорської сторони. Також політик заявив, що Україна ніколи не приєднається до НАТО.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц висловив упевненість, що збереже свою посаду за підсумками позачергових виборів до Бундестагу, запланованих на 23 лютого.
22 лютого, у Київському Палаці спорту, у рамках Національного спортивного фестивалю Sport Unity Ukraine, відбулися змагання з адаптивного спорту, де ветерани та спортсмени з інвалідністю продемонстрували силу волі та свої навички.
Угода між США та Україною передбачає створення комерційного фонду, у якому США володітимуть повним фінансовим інтересом, тоді як Україна здійснюватиме фінансування фонду.
Російські окупанти планують вивезти через порт Маріуполя 88 вагонів викраденого українського вугілля.