Україна і Швеція поглиблять співпрацю в атомній галузі

Джерело: Урядовий портал

Україна та Швеція поглиблять співпрацю в атомній галузі задля посилення енергетичної безпеки всієї Європи.

Про це йшлося під час зустрічі міністра енергетики України Германа Галущенка і віцепрем’єр-міністерки, міністерки енергетики, бізнесу та промисловості Швеції Ебби Буш у Києві.

Герман Галущенко наголосив, що співпраця в атомній галузі між країнами є пріоритетом.

“Ми змогли показати іншим країнам, що майбутнє ядерної промисловості можливе без Росії: українські фахівці “Енергоатому” працювали разом зі спеціалістами заводу компанії Westinghouse у Швеції, щоб створити технологію, яка дозволила нам використовувати паливо західного виробництва на радянських реакторах ВВЕР. Тепер це паливо успішно працює на Рівненській АЕС”, – зазначив очільник Міненерго.

Під час зустрічі сторони обговорили перспективи поглиблення співпраці між Україною та Швецією для подальшого витіснення Росії з ринку ядерного палива і атомних технологій у Європі.

Також відзначено важливість розвитку атомної енергетики в Україні для посилення стійкості енергетичної системи.

Герман Галущенко зазначив, що Україна залишається вірною цілям “зеленого” переходу. Водночас український досвід, здобутий протягом останніх воєнних років, доводить, що для стійкості енергосистеми важливо мати сильну базову генерацію. Цією базовою генерацією для України є атомна.

Ебба Буш, своєю чергою, відзначила, що у Швеції провідну роль відіграє відновлювана енергетика, яка багато в чому залежить від змінних факторів, зокрема погодних умов. Водночас досвід України, що живе в умовах війни, довів важливість стабільної і надійної генерації, яка є важливою для енергетичної безпеки країн.

“Не можна будувати енергосистему тільки для мирних часів… Тому Швеція планує розвивати не тільки відновлювану енергетику, але й атомну. І ми бачимо значний потенціал у співпраці з Україною у цьому напрямку”, – наголосила Ебба Буш.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.