Україна почне використовувати винищувачі F-16 вже цього літа – командувач ВПС Нідерландів

Джерело: The Guardian

Виступаючи на військовій базі на півдні Нідерландів Командувач Військово-повітряних сил Нідерландів, генерал Арнуд Столманн заявив, що очікує, що в якийсь момент цього літа винищувачі F-16 нарешті здіймуться в небо над Україною.

Очікуємо, що цього літа все впорядкується, — зазначив Столманн, виступаючи на військовій базі, де нещодавно розпочалася програма навчання українських інструкторів ВПС технічному обслуговуванню реактивних літаків.

Бельгія, Данія, Нідерланди та Норвегія сумарно зобов’язалися надати Україні близько 80 винищувачів. Україна вже тривалий час очікує на таку допомогу, та навчання затягнулось через певні затримки.

Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен також зауважила, що перші постачання F-16 до України відбудуться цього літа. Вона також прокоментувала критику щодо затримок навчання пілотів.

Я повністю розумію позицію України, вони хочуть зробити це якнайшвидше… Ми реалізуємо проєкт так швидко, як можемо, ми дійсно розширюємо наші можливості, – заявила міністерка.

Водночас вона зауважила, що винищувачі F-16 мають складнішу систему, аніж літаки, які зараз використовує Україна, а тому потрібно пройти всі етапи навчання, не пропускаючи жодного.

Авіаційний експерт, колишній український військовий льотчик Анатолій Храпчинський заявив, що після отримання Україною F-16 Росії доведеться змінити свою тактику.

Ми зможемо ефективніше націлювати їхні літаки та ракети, і їм буде дуже важко продовжувати використовувати керовані авіабомби КАБ, які вони повинні запускати з відстані від 50 до 70 км, – зауважив він.

Минулими тижнями війська РФ активно атакують КАБами Харків та область з російського повітряного простору. Відтак чимало українських джерел наголошують, що F-16 насамперед використовуватимуть для захисту Харкова.

Оллонгрен також наголосила, що Україна зможе використовувати передані Нідерландами винищувачі для здійснення атак усередині Росії за умови, що використання буде здійснюватися в оборонних цілях і відповідатиме міжнародному праву. Данія також заявила, що Україні буде дозволено використовувати свої винищувачі F-16 для нападу на цілі в Росії.

У травні Міністерство оборони Нідерландів повідомило, що десятеро українських військовослужбовців завершують навчання з обслуговування літаків F-16.

Військовослужбовці відпрацювали обслуговування кисневих систем, касок і бортових парашутів, йдеться в пресрелізі відомства.

Тренування також включали складання та перевірку комплекту виживання. Це дозволяє пілоту вижити кілька днів після аварійної посадки. Таке навчання готує слухачів до всіх можливих ризиків місії F-16. Це зрештою також забезпечить кращий захист українських пілотів, – повідомили у відомстві.

Раніше Нідерланди погодилися надати Україні щонайменше 24 літаки F-16.

Зауважимо, стало відомо, що вже до липня Україна може отримати перші шість винищувачів із приблизно 45 заявлених. За даними NYT, 12 українських пілотів будуть готові до бойових польотів на F-16 влітку 2024 року.

До середини літа 12 українських пілотів будуть готові здійснювати бойові вильоти на винищувачах F-16 після десяти місяців навчання у Данії, Великій Британії та США. Проте до цього часу Україні можуть спорядити лише шість F-16 із близько 45 обіцяних союзниками винищувачів.

Затримки у постачанні пов’язані з тривалим процесом навчання українського льотного складу. Попри те, що у порівнянні зі стандартним навчанням на F-16 підготовка українських льотчиків відбувається “з блискавичною швидкістю”, вона все ж таки рухається не так швидко, як сподівалися Україна спільно з союзниками. Так, для ефективного використання сучасних літаків пілотам довелося спершу освоїти англійську мову та вивчити західні льотні технології.

Також у виданні зауважують, що на передачу Києву винищувачів тривалий час не погоджувався Вашингтон. Зокрема в адміністрації президента США Джо Байдена вважали, що F-16 навряд чи зможуть змінити ситуацію на полі бою, оскільки тривалість навчання з їхнього обслуговування може зайняти роки.

Читайте також: В Україні на F-16 очікує, ймовірно, найбільш небезпечне поле бою — Business Insider

Раніше у CNN повідомляли, що до літа цього року четверо українських льотчиків завершать навчання на винищувачах F-16. За словами речниці Національної гвардії Арізони, військові розпочали підготовку на базі 162-го винищувального крила в Тусоні у середині жовтня.

У лютому генерал Ден Гокансон, керівник Національної гвардії, повідомив, що, попри обмежені фінансові ресурси США для надання додаткового озброєння та допомоги Києву, у Національній гвардії США є достатньо коштів для навчання українських льотчиків на винищувачах F-16.

У  грудні 2023 року президент Володимир Зеленський повідомив, що Нідерланди вже ухвалили рішення стосовно підготовки перших 18 винищувачів F-16 для передачі Україні.

30 серпня 2023 року міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен повідомила, що її країна спільно Румунією домовились створити Центр тренування пілотів винищувачів F-16.

Нідерланди та Данія стали першими країнами, котрі підтримали передачу Україні винищувачів F-16 після тренувань українських пілотів. Оллонгрен зауважила, що 42 винищувачі F-16, про які раніше говорив президент України Володимир Зеленський, – це всі літаки цього класу, які є на озброєні її країни. Нідерланди спрямують всі ці винищувачі на потреби України – “невелика частина з них піде на навчання, а решта – в ЗСУ”.

Ми писали, що довгоочікуване постачання винищувачів F-16 вже на порозі в Україну. Однак, новітні літаки американського виробництва можуть опинитися на найбільш небезпечному полі бою, протистоячи російським винищувачам та маневруючи від ворожих систем ППО.

Внаслідок потрійного ракетного удару по околиці Чернігова 3 січня загинув Олексій Гальонка — доцент кафедри філологічних дисциплін та методики їх викладання Чернігівського обласного інституту післядипломної освіти імені Ушинського.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 16:00 3 січня. Від початку доби відбулося 92 бойових зіткнення.

Журналісти проєкту “Наші гроші” виявили у системі “Прозорро”, що підряд на 4,36 млрд грн припав на будівництво захисту Дніпровської ГЕС. Замовлення отримало ТОВ “БК “Адамант”, що раніше входило в корпорацію “Укрбуд”.

Президент Володимир Зеленський розповів, що обраний 47-м президентом США Дональд Трамп очікує на його візит одразу після інавгурації.

2 січня президент Володимир Зеленський надав посмертно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» сержанту Геннадію Керничному. Оборонець загинув на Харківщині 23 вересня 2024 року.