Україна та НАТО створюють першу в історії спільну інституцію – JATEC

Джерело: Міноборони

Країни Північноатлантичного альянсу та Україна створюють Спільний центр з аналізу, підготовки та освіти.

“Досвід України на полі бою, цінні уроки, отримані нашими військами з 2014 року і зокрема з початку повномасштабного вторгнення – здатні зробити нас стійкішими до майбутніх загроз. Для нас JATEC – це можливість посилити розробку нових технологічних підходів у підготовці до майбутніх загроз”, – заявив міністр оборони Рустем Умєров на засіданні Ради Україна – НАТО.

Рішення про запуск JATEC (NATO-Ukraine Joint Analysis, Training and Education Centre) ухвалили за результатами засідання Ради Україна – НАТО на рівні міністрів оборони.

Завданнями Центру стануть: 

  • спільний аналіз та узагальнення досвіду у сфері оборони та безпеки;
  • удосконалення системи підготовки та військової освіти;
  • сприяння підвищенню взаємосумісності;
  • розвиток спроможностей Сил оборони України.

Заступник міністра оборони України з інституційного розвитку Станіслав Гайдер наголосив, що це перша спільна інституція Альянсу та України. За його словами, фінальна мета – досягнення повної взаємосумісності Збройних сил України та сил країн НАТО.

“Я хотів би висловити свою глибоку вдячність усім, хто брав участь у підготовці, особливо Міжнародному секретаріату НАТО, Польщі та Німеччині”, – сказав міністр оборони Рустем Умєров на засіданні Ради Україна – НАТО.

Триває 1187-ма доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 989 тисяч осіб.

За даними аналітиків, росіяни просунулися у районах Лимана, Торецька та Новопавлівки.

У ніч на 25 травня російські війська здійснили масовану атаку України, внаслідок чого є руйнування та жертви.

У розвідці США вважають, що президент Росії Володимир Путін сприймає війну в Україні як екзистенційну боротьбу проти Заходу. Він впевнений у своїй перемозі та готовий вести бойові дії щонайменше до кінця 2025 року. Про це йдеться у щорічному звіті “Оцінка глобальних загроз — 2025”, підготовленому Управлінням воєнної розвідки США (DIA) для Конгресу станом на 11 травня 2025 року.

Аналітики проєкту DeepState оновили мапу бойових дій на Сумщині. Наразі 62,6 км² території області позначені як окуповані.