В Україні відзначають 87-му річницю народження В’ячеслава Чорновола

Джерело: Букви

Сьогодні, 24 грудня, виповнюється 87 років з дня народження В’ячеслава Чорновола, одного з ключових діячів українського дисидентського руху, журналіста, політика та борця за незалежність України. За своє життя він провів близько десяти років у радянських таборах, захищаючи права українців.

Фото: В’ячеслав Чорновіл / Національний музей історії України

В’ячеслав Чорновіл народився 1937 року в селі Єрки на Черкащині. Його родина мала глибоке українське коріння: батько походив із давнього козацького роду, а матір належала до роду меценатів Терещенків. Після закінчення школи із золотою медаллю Чорновіл вступив до Київського університету, де спершу вивчав філологію, а пізніше – журналістику. Університет він закінчив із відзнакою в 1960 році, захистивши дипломну роботу, присвячену публіцистиці Бориса Грінченка.

У 1960-х роках Чорновіл став одним із провідних учасників дисидентського руху. Разом із Василем Стусом, Іваном Дзюбою, Аллою Горською та іншими він виступав проти тоталітарної системи. Його перші відкриті акції протесту, зокрема виступ у кінотеатрі “Україна” під час прем’єри фільму “Тіні забутих предків”, спричинили переслідування з боку радянської влади. Його звільнили з роботи, відрахували з аспірантури, а пізніше неодноразово ув’язнювали.

Серед відомих праць Чорновола – дослідження “Правосуддя чи рецидиви терору” та збірка “Лихо з розуму”, присвячені репресованим діячам шістдесятництва. З 1970 року він започаткував випуск підпільного видання “Український вісник”, яке висвітлювало порушення прав людини в СРСР. У 1988 році Чорновіл став одним із засновників “Української Гельсінської спілки”, а згодом очолив “Народний рух України”, що відіграв важливу роль у здобутті незалежності України.

Після проголошення незалежності Чорновіл працював у Верховній Раді, обіймав посаду голови Львівської обласної ради, а також балотувався на посаду президента України в 1991 році. Він набрав понад 23% голосів виборців, перемігши у кількох західних областях країни. У наступні роки політик залишався активним у парламенті, представляючи “Народний рух України”.

26 березня 1999 року В’ячеслав Чорновіл загинув у автокатастрофі поблизу Борисполя за обставин, що досі залишаються предметом обговорення.

У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.

Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.

Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.

The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду є Меган Моббс. Меган  – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.