В Україні запровадили п’ять інвентарів нематеріальної культурної спадщини
Джерело: Мінкульт
21 листопада набрала чинності нова редакція Порядку ведення Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Відтепер Національний перелік складається з п’яти інвентарів нематеріальної культурної спадщини, що допоможуть громадам України зберегти та відродити їхнє культурне надбання.
Уперше в Україні запровадять інвентар нематеріальної культурної спадщини, яка потребує термінової охорони. Акт надасть громадам важливий сигнал і стимул: їхня жива культура важлива для України. Адже, попри бойові дії, наслідки тимчасової окупації, природні впливи й тимчасове переміщення населення, українські громади прагнуть охороняти свою живу спадщину.
Водночас з’явиться інвентар належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини. Його мета –показати зусилля громад/спільнот, закладів культури, освіти, громадських організацій в охороні НКС чи окремого її прояву.
Також в Україні діятиме інвентар, що представляє культуру корінних народів України. Це – великий поступ вперед, оскільки культурна спадщина корінних народів України, так само як і національних меншин, є невіддільною частиною загальноукраїнської культури.
Загалом нова редакція Порядку розширює можливості носіїв нематеріальної культурної спадщини та орієнтована на принцип “знизу-вгору”, у центрі якого знаходяться громади/спільноти. Разом із тим, внормовуються питання моніторингу, змінюються терміни подання: так, зокрема, до Національного переліку можна подавати документи щоквартально.
- Міністерство культури та інформаційної політики додало обряд “Гоніння гадюк” до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
- Міністерство культури та інформаційної політики додало обряд заплітання весільної коси на Луганщині до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
- Міністерство культури та інформаційної політики додало обряд приготування Карнаухівської зливаної каші до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Американський мільярдер Ілон Маск давно обіцяв, що протягом наступних тридцяти років людство може заселити Марс. Утім Біолог Келлі та художник Зак Вайнерсміти у книзі “Місто на Марсі: чи можемо ми заселити космос, чи маємо ми заселити космос, і чи справді ми продумали це?” зібрали кілька аргументів проти.
Експрезидентка Тайваню Цай Ін Вень заявила, що США мають першочергово спрямовувати військову допомогу Україні, оскільки у Києва більш термінова потреба у підтримці, ніж у Тайваню.
Китайські медики зробили перші кроки у напрямку нового методу лікування хвороби Альцгеймера. Вони провели операцію, яку називають “цервікальне шунтування”, і спостерігали перспективні результати.
В Японії вперше затримали групу людей за ймовірне порушення закону про авторські права на популярні твори, зокрема фільм “Ґодзілла мінус один” та аніме “Повелитель III”.
В Об’єднаних Арабських Еміратах знайшли тіло Цві Когана, ізраїльсько-молдавського рабина, якого вважали зниклим безвісти з четверга. Інформацію про це підтвердили в офісі прем’єр-міністра Ізраїлю.