В Україні запровадили п’ять інвентарів нематеріальної культурної спадщини

Джерело: Мінкульт

21 листопада набрала чинності нова редакція Порядку ведення Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Відтепер Національний перелік складається з п’яти інвентарів нематеріальної культурної спадщини, що допоможуть громадам України зберегти та відродити їхнє культурне надбання.

Уперше в Україні запровадять інвентар нематеріальної культурної спадщини, яка потребує термінової охорони. Акт надасть громадам важливий сигнал і стимул: їхня жива культура важлива для України. Адже, попри бойові дії, наслідки тимчасової окупації, природні впливи й тимчасове переміщення населення, українські громади прагнуть охороняти свою живу спадщину.

Водночас з’явиться інвентар належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини. Його мета –показати зусилля громад/спільнот, закладів культури, освіти, громадських організацій в охороні НКС чи окремого її прояву.

Також в Україні діятиме інвентар, що представляє культуру корінних народів України. Це – великий поступ вперед, оскільки культурна спадщина корінних народів України, так само як і національних меншин, є невіддільною частиною загальноукраїнської культури.

Загалом нова редакція Порядку розширює можливості носіїв нематеріальної культурної спадщини та орієнтована на принцип “знизу-вгору”, у центрі якого знаходяться громади/спільноти. Разом із тим, внормовуються питання моніторингу, змінюються терміни подання: так, зокрема, до Національного переліку можна подавати документи щоквартально.

Соціальна мережа TikTok поінформувала, що припинить свою діяльність у США 19 січня 2025 року, якщо Верховний суд не заблокує або не відкладе виконання закону, який зобов’язує її материнську компанію ByteDance продати платформу.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.

9 січня Вищий антикорупційний суд оголосив вироки ексголові правління ПрАТ “ХК “Енергомережа” Дмитру Крючкову та колишній виконувачці обов’язків голови правління ПАТ “Черкасиобленерго” Світлані Кузьмінській.

Росія не змогла зупинити повстанські групи в Сирії, коли ті почали захоплювати міста, підконтрольні силам Башара Асада. Російські військові та глава РФ Володимир Путін зрадили і Тегеран, і Асада, заявили високопоставлений іранський генерал і колишній радник сирійського диктатора.

У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.