Велика Британія й Австралія підписали договір про будівництво ядерних підводних човнів

Джерело: Reuters

Велика Британія та Австралія підписали 50-річний договір про зміцнення співпраці у сфері будівництва атомних підводних човнів.

Новий договір є продовженням безпекового пакту AUKUS, укладеного у 2021 році між Австралією, Великою Британією та США.

Документ підписали міністр оборони Австралії Річард Марлес та міністр оборони Великої Британії Джон Гілі у місті Джилонг, штат Вікторія.

Новий договір передбачає постачання Австралії атомних ударних підводних човнів упродовж наступного десятиліття, щоб протистояти амбіціям Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.

“Договір Джилонг дозволить всебічну співпрацю щодо проєктування, будівництва, експлуатації, підтримки та утилізації наших підводних човнів”, – йдеться у заяві.

Договір є “зобов’язанням на наступні 50 років двосторонньої оборонної співпраці між Великою Британією та Австралією в рамках першого рівня AUKUS”.

Повідомляється, що двосторонній договір стане основою програм розвитку підводних човнів двох союзників. Очікується, що він забезпечить експортні інвестиції на суму близько 27,1 мільярда доларів упродовж наступних 25 років.

Як повідомляє видання, AUKUS є найбільшим оборонним проєктом в історії Австралії. Канберра зобов’язалася витратити на нього 368 мільярдів австралійських доларів упродовж 30 років, зокрема спрямувати мільярдні інвестиції у виробничу базу США.

Австралія, яка цього місяця виплатила США другий транш у розмірі 800 мільйонів австралійських доларів у рамках пакту AUKUS, висловила впевненість у подальшому продовженні угоди.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що Кабінет Міністрів ухвалив рішення виділити 300 мільйонів гривень на підтримку університетів у прифронтових та прикордонних регіонах.

У п’ятницю, 26 липня, Туреччина встановила новий рекорд температури для континентальної Європи — +50,5°C. Цей показник зафіксували в районі Сілопі провінції Ширнак.

Петер Мадяр, лідер угорської опозиційної партії “Тиса” висловився проти прискореного вступу України до Європейського Союзу.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 26 липня. Від початку доби на фронті відбулося 122 бойові зіткнення.

Сили оборони України ліквідували російського полковника Лебедєва, який командував штурмовими діями у напрямку Великого Бурлука на Харківщині.