Власника AliExpress внесли до переліку міжнародних спонсорів війни

Джерело: Національне агентство з питань запобігання корупції

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) включило китайську корпорацію Alibaba Group Holding Limited до списку міжнародних спонсорів війни через їхню діяльність на території Росії, включаючи підтримку платформ для продажу товарів з вивезеної з окупованих територій України міді.

У планах компанії на 2023 рік – реструктуризація, яка передбачає розділення Alibaba Group на шість груп: Cloud Intelligence Group, Taobao Tmall Business Group, Local Services Group, Global Digital Business Group, Cainiao Smart Logistics та Digital Media and Entertainment Group.

В основному, на території Росії популярною стала онлайн-платформа AliExpress, яка керується російською дочірньою компанією Alibaba – ТОВ “Алибаба.КОМ (РУ)”, що є власністю зареєстрованої в Сінгапурі компанії Aliexpress Russia Holding Private Ltd. Компанія продовжує активну діяльність в Росії, забезпечуючи майданчик для продажу закордонних товарів. У 2022 році прибуток ТОВ “Алибаба.КОМ (РУ)” становив 16,3 млрд рублів.

У квітні 2023 року агентство Reuters повідомило, що китайська компанія Quzhou Nova закупила щонайменше 3220 тонн мідного сплаву на загальну суму $7,4 млн у Дебальцевського заводу металургійного машинобудування (контролюється росіянами) в період з 8 жовтня 2022 року по 24 березня 2023 року.  Цей мідний сплав використовувався для виробництва товарів, які потім продавалися на платформах Alibaba.

Також варто відзначити, що Alibaba застосовує цензуру до українського контенту на своїх платформах, пов’язаного з війною. Компанія заблокувала профіль українського стрімера на AliExpress після його допису про війну в березні 2022 року, в той час, як проросійські дописи залишаються незмінними.

“Всі наведені факти можуть свідчити про те, що компанія підтримує російську агресію не тільки фінансово, сплачуючи податки, але й ідеологічно”, – зазначили в НАЗК.

Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.

Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.

Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд  — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд. 

2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.