Власника AliExpress внесли до переліку міжнародних спонсорів війни

Джерело: Національне агентство з питань запобігання корупції
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) включило китайську корпорацію Alibaba Group Holding Limited до списку міжнародних спонсорів війни через їхню діяльність на території Росії, включаючи підтримку платформ для продажу товарів з вивезеної з окупованих територій України міді.
У планах компанії на 2023 рік – реструктуризація, яка передбачає розділення Alibaba Group на шість груп: Cloud Intelligence Group, Taobao Tmall Business Group, Local Services Group, Global Digital Business Group, Cainiao Smart Logistics та Digital Media and Entertainment Group.
В основному, на території Росії популярною стала онлайн-платформа AliExpress, яка керується російською дочірньою компанією Alibaba – ТОВ “Алибаба.КОМ (РУ)”, що є власністю зареєстрованої в Сінгапурі компанії Aliexpress Russia Holding Private Ltd. Компанія продовжує активну діяльність в Росії, забезпечуючи майданчик для продажу закордонних товарів. У 2022 році прибуток ТОВ “Алибаба.КОМ (РУ)” становив 16,3 млрд рублів.
У квітні 2023 року агентство Reuters повідомило, що китайська компанія Quzhou Nova закупила щонайменше 3220 тонн мідного сплаву на загальну суму $7,4 млн у Дебальцевського заводу металургійного машинобудування (контролюється росіянами) в період з 8 жовтня 2022 року по 24 березня 2023 року. Цей мідний сплав використовувався для виробництва товарів, які потім продавалися на платформах Alibaba.
Також варто відзначити, що Alibaba застосовує цензуру до українського контенту на своїх платформах, пов’язаного з війною. Компанія заблокувала профіль українського стрімера на AliExpress після його допису про війну в березні 2022 року, в той час, як проросійські дописи залишаються незмінними.
“Всі наведені факти можуть свідчити про те, що компанія підтримує російську агресію не тільки фінансово, сплачуючи податки, але й ідеологічно”, – зазначили в НАЗК.
- Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) повернуло пʼяти грецьким компаніям статус “Міжнародних спонсорів війни”. За даними Агентства, вони не виконали умови, узгоджені під час переговорів щодо виключення їх з переліку у межах роботи ЄС над 11-м пакетом антиросійських санкцій.
- Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) внесло портового оператора Dubai Port World до переліку міжнародних спонсорів війни через співпрацю з Росією.
- Шведська компанія Essity, яка виробляє товари для гігієни, завершила продаж своїх операцій у Росії за ціною приблизно 1,2 мільярда шведських крон на безготівковій та безборговій основі.
- Найбільша компанія з обслуговування нафтових родовищ – SLB – оголосила про припинення постачання товарів та послуг до Росії.
У розвідці США вважають, що президент Росії Володимир Путін сприймає війну в Україні як екзистенційну боротьбу проти Заходу. Він впевнений у своїй перемозі та готовий вести бойові дії щонайменше до кінця 2025 року. Про це йдеться у щорічному звіті “Оцінка глобальних загроз — 2025”, підготовленому Управлінням воєнної розвідки США (DIA) для Конгресу станом на 11 травня 2025 року.
Аналітики проєкту DeepState оновили мапу бойових дій на Сумщині. Наразі 62,6 км² території області позначені як окуповані.
У ніч на 18 травня російські війська здійснили масовану атаку безпілотниками по Київській області. Один із дронів влучив у приватний будинок, де мешкала родина 4-річного Марка. Унаслідок удару загинула його мама, яка кинулася на сина, щоб захистити.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що Москва передасть Україні документ щодо врегулювання війни після завершення обміну військовополоненими у форматі “1000 на 1000”.
З початку 2025 року російські атаки в Україні призвели до більшої кількості загиблих і поранених серед цивільних, ніж за аналогічний період 2024 року, повідомила правозахисна організація Human Rights Watch.