«Є посилення контролю щодо ухилянтів»: Зеленський прокоментував закон про мобілізацію
Джерело: Володимир Зеленський під час пресконференції у Вільнюсі.
Сьогодні, 11 квітня, президент України Володимир Зеленський прокоментував закон про мобілізацію та зміни щодо контролю над ухилянтами.
Володимир Зеленський заявив, що мобілізація в Україні триває з початку повномасштабної війни згідно з законодавством, а зміни до законодавства, які сьогодні ухвалила Верховна Рада, спрямовані на посилення контролю в цьому питанні та підтримку війська щодо проведення ротацій, надання відпусток тощо.
Президент зазначив, що до того, як сьогодні парламент ухвалив цей законопроєкт, будь-яка людина мобілізаційного віку, яка ухилялась від військової служби, була ухилянтом, і так порушувала те чи інше законодавство.
“І згідно з мобілізацією, так, є посилення контролю щодо ухилянтів, але хочу вам сказати – будь-яка людина навіть без цього закону, яка порушувала закон про мобілізацію і була мобілізаційного віку, і була ухилянтом або ще щось робила поза законом, вона і так порушувала те чи інше чинне законодавство. Тут зафіксовані деякі зміни до деяких норм, які допоможуть військовому керівництву. Там питання не лише щодо мобілізації людей, там важливі питання щодо підтримки війська, яке постійно на фронті – відпустки, поліпшення ротації тощо”, – наголосив президент Зеленський.
Додамо, що сьогодні, 11 квітня, народні обранці у другому читанні ухвалили проєкт закону про мобілізацію в Україні.
Підтримали документ 283 нардепи. Закон набере чинності через 30 днів після того, як його підпише президент України Володимир Зеленський.
Перед голосування за законопроєкт нардепи, 227 голосами, прийняли правку про виключення з законопроєкту норми про демобілізацію.
Зазначимо, що 9 квітня, після кількох місяців розгляду, Комітет національної безпеки та оборони підготував остаточний варіант мобілізаційного законопроєкту до другого читання.
10 квітня народні обранці почали розгляд правок, яких налічувалось понад 4000. Розгляд тривав до ночі. До кінця розгляду у залі залишилось близько 30 депутатів.
Серед ключових норм нового закону:
- Прибрали норму про демобілізацію військовослужбовців через 36 місяців (3 роки) служби. Це питання обіцяють вирішити окремим законом, на розробку якого знадобиться близько 8 місяців, за словами МО.
- Військовозобов‘язані мають самі звернутись до військкоматів для оновлення даних. Чоловіки від 18 до 60 років зобов‘язані протягом 60 днів оновити свої облікові дані у військкоматі, центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) або в електронному кабінеті призовника.
- Також військовозобов‘язані повинні мати і носити при собі військово-облікові документи та надавати їх на вимогу поліції чи працівників ТЦК.
- Без військово-облікових документів українці за кордоном не зможуть отримати консульські послуги (оформити паспорт зокрема).
- Місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування зобов‘язані сприяти мобілізації.
- Реєстрація електронного кабінету військовозобов‘язаного є добровільною.
- Скасовано відстрочку для аспірантів на контракті, і студентів, які здобувають наступну освіту, що не вища за попередню.
- Запроваджено “базову військову підготовку” замість строкової служби. БВП почнеться з 1 вересня 2025 року.
- ТЦК через суд зможе позбавляти водійських прав тих, хто ухиляється від мобілізації. Також збільшено штрафи за це порушення.
- ТЦК можуть звертатись до поліції для затримання особи. Якщо затримання неможливе, ТЦК надсилатиме громадянину рекомендований лист з вимогою з’явитись до військкомату. Такий лист вважається врученим, навіть якщо людина його фактично не отримала. Строк на прибуття до ТЦК – 10 календарних днів. Надалі ТЦК має право звернутись до суду з вимогою позбавити особу водійських прав.
- Особи, які не пройшли військову службу чи базову військову підготовку, не зможуть працювати на державній службі, в органах прокуратури чи поліції.
30 січня Кабінет Міністрів України, як суб’єкт законодавчої ініціативи, зареєстрував у Верховній Раді України проєкт Закону “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”.
27 березня у Міністерстві оборони назвали шість головних нововведень, які передбачає запропонований проєкт закону про мобілізацію та військовий вишкіл.
8 квітня у Сухопутних військах закликали військовозобов’язаних знайти в собі мужність та стати до лав ЗСУ. Цей заклик обґрунтовується необхідністю в людях, адже навіть за наявності достатнього озброєння армія не може існувати без військових.
- Речник Міністерства оборони України Дмитро Лазуткін повідомив, що демобілізаційні норми будуть розглянуті в окремому законопроєкті, який Генеральний штаб і Міністерство оборони почнуть розробляти найближчим часом.
- 10 квітня українські парламентарі у першому читанні підтримали проєкт закону № 11079-1 про мобілізацію засуджених осіб.
На території РФ знищено склад, на якому зберігались деталі до дронів типу Shahed-136. Сума збитків росіянам становить близько 16 мільйонів доларів.
В Інституті вивчення війни відреагували на страту українських військових, зазначивши, що російські командири підтримують такі страти, що є явним порушенням міжнародного права.
Верховна представниця ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Кая Каллас наголосила, що загроза безпеці Європі надходить з боку Росії.
Переговори Роберта Фіцо з главою РФ Володимиром Путіним не залишилися непоміченими і на внутрішньополітичній арені. Зокрема лідер “Прогресивна Словаччина” Міхал Шимечка назвав поїздку “ганьбою для Словаччини та зрадою національних інтересів”.
Правоохоронці Києва спростували недостовірну інформацію про військових, яка поширювалася мережею. Відео, котре викликало резонанс, виявилося маніпуляцією