ЄС розглядає можливість відновлення транзиту газу з РФ для припинення війни в Україні – FT

Джерело: Financial Times
Посадовці Євросоюзу обговорюють ймовірність відновлення закупівлі російського газу. Деякі члени блоку вважають, що це може допомогти завершити російсько-українську війну.
За словами джерел, ті, хто хоче знову купувати газ у Росії наполягають, що це не лише знизить ціни на енергоносії у Європі, а й спонукає РФ почати перемовини про припинення вогню в Україні.
Та, за словами джерел, навіть висунення ідеї про відновлення прямого транзиту газу з РФ до ЄС вже викликало негативну реакцію у найближчих союзників України.
Серед прихильників відновлення транзиту – деякі німецькі та угорські посадовці. Їх підтримують ще кілька країн-членів ЄС, які розглядають такий крок як спосіб знизити ціни на енергоресурси.
Відновлення транзиту газу до Європи значно б збільшило прибутки Росії. До повномасштабного вторгнення в Україну РФ трубопроводами постачала Євросоюзу близько 40% газу від загальних потреб блоку. Найбільшим імпортером була Німеччина.
Серед тих, у кого ця ідея викликала спротив – представники більшості країн Східної Європи, які останні три роки займались скороченням обсягів імпорту російських енергоресурсів до блоку.
“Це безглуздо. Якими дурними ми можемо бути, щоб навіть думати про це, як про варіант?”, – сказав один з посадовців.
Розмови про відновлення прямого транзиту російського газу викликало невдоволення і в деяких експортерів СПГ зі США, які прагнуть укласти угоду про довгострокові постачання європейським компаніям. Вони остерігаються, що відновлення транзиту газу з РФ, зокрема через територію України, зробить їхню продукцію неконкурентноспроможною.
Цього тижня один з посадовців Єврокомісії з енергетики перебуває у США для зустрічі з експортерами СПГ, щоб домовитись про довгострокові постачання.
Офіційно Європейський Союз постав мету відмовитись від всіх викопних енергоресурсів з Росії до 2027 року. План досягнення цієї мети мають представити у березні.
Однак важке становище промисловості блоку збільшило потреби у дешевших ресурсах. Зазвичай, вартість газу у Європі у 3-4 рази вища порівняно зі США.
У 2024 році Росія трубопроводом постачала до ЄС близько 10% газу від загального обсягу потреб блоку, але з 1 січня 2025 року ця цифра скоротилась удвічі, після того, як Україна припинила транзит своєю територією.
Єдиний трубопровід, яким Росія постачає Європі газ – “Турецький потік”. Зараз Угорщина разом зі Словаччиною активно закликають ЄС натиснути на Україну для відновлення транзиту газу.
“Зрештою, всі хочуть нижчих цін на енергоносії”, – сказав один з посадовців ЄС.
- Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан хоче, щоб Європейський союз переконав Україну відновити транзит російського газу. Такі вимоги звучать на тлі того, що ЄС потрібно продовжити санкції проти Росії.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо пригрозив заблокувати усю допомогу Україні від Європейського союзу, якщо президент Володимир Зеленський не відновить транзит російського газу своєю територією.
- Президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна готова відновити транзит газу до Європи, але не з Росії, а з Азербайджану.
За даними OSINT-проєкту DeepState, який відстежує ситуацію на полі бою, російські війська окупували два населені пункти на Донеччині та Луганщині.
Українське довкілля зазнало масштабних руйнувань унаслідок повномасштабного вторгнення Росії – вже зафіксовано понад 9000 випадків екологічної шкоди. Про це повідомила міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук під час Міжнародної конференції з питань відновлення України URC-2025, що завершилася в Римі.
Російський диктатор Володимир Путін може вдатися до використання тактичної ядерної зброї проти України – і робить ставку на те, що світ цього не зупинить. Про це пише військовий експерт та колишній командир британських хімічних військ Геміш де Бреттон-Гордон у колонці для The Telegraph.
У помешканні голови правління Центру Протидії Корупції Віталія Шабуніна завершився обшук. Слідчі ДБР, які прибули без ухвали суду, вилучили техніку дружини Шабуніна, а також планшет і телефони його малолітніх дітей – семи- та десятирічного віку. Навіщо слідчим знадобилися пристрої, на яких, за словами ЦПК, були лише дитячі ігри, – незрозуміло.
У ніч на 11 липня підрозділи Сил оборони України вразили Луховіцкій авіаційний завод ім. Вороніна, філіал літакобудівної корпорації “МіГ”.