ЄС розглядає можливість відновлення транзиту газу з РФ для припинення війни в Україні – FT

Джерело: Financial Times

Посадовці Євросоюзу обговорюють ймовірність відновлення закупівлі російського газу. Деякі члени блоку вважають, що це може допомогти завершити російсько-українську війну.

За словами джерел, ті, хто хоче знову купувати газ у Росії наполягають, що це не лише знизить ціни на енергоносії у Європі, а й спонукає РФ почати перемовини про припинення вогню в Україні.

Та, за словами джерел, навіть висунення ідеї про відновлення прямого транзиту газу з РФ до ЄС вже викликало негативну реакцію у найближчих союзників України.

Серед прихильників відновлення транзиту – деякі німецькі та угорські посадовці. Їх підтримують ще кілька країн-членів ЄС, які розглядають такий крок як спосіб знизити ціни на енергоресурси.

Відновлення транзиту газу до Європи значно б збільшило прибутки Росії. До повномасштабного вторгнення в Україну РФ трубопроводами постачала Євросоюзу близько 40% газу від загальних потреб блоку. Найбільшим імпортером була Німеччина.

Серед тих, у кого ця ідея викликала спротив – представники більшості країн Східної Європи, які останні три роки займались скороченням обсягів імпорту російських енергоресурсів до блоку.

“Це безглуздо. Якими дурними ми можемо бути, щоб навіть думати про це, як про варіант?”, – сказав один з посадовців.

Розмови про відновлення прямого транзиту російського газу викликало невдоволення і в деяких експортерів СПГ зі США, які прагнуть укласти угоду про довгострокові постачання європейським компаніям. Вони остерігаються, що відновлення транзиту газу з РФ, зокрема через територію України, зробить їхню продукцію неконкурентноспроможною.

Цього тижня один з посадовців Єврокомісії з енергетики перебуває у США для зустрічі з експортерами СПГ, щоб домовитись про довгострокові постачання.

Офіційно Європейський Союз постав мету відмовитись від всіх викопних енергоресурсів з Росії до 2027 року. План досягнення цієї мети мають представити у березні.

Однак важке становище промисловості блоку збільшило потреби у дешевших ресурсах. Зазвичай, вартість газу у Європі у 3-4 рази вища порівняно зі США.

У 2024 році Росія трубопроводом постачала до ЄС близько 10% газу від загального обсягу потреб блоку, але з 1 січня 2025 року ця цифра скоротилась удвічі, після того, як Україна припинила транзит своєю територією.

Єдиний трубопровід, яким Росія постачає Європі газ – “Турецький потік”. Зараз Угорщина разом зі Словаччиною активно закликають ЄС натиснути на Україну для відновлення транзиту газу.

“Зрештою, всі хочуть нижчих цін на енергоносії”, – сказав один з посадовців ЄС.

У неділю, 20 квітня, Великдень або Воскресіння Христове одночасно відзначають християни східного та західного обрядів.

У суботу, 19 квітня Україна та Росія за посередництва Об’єднаних Арабських Еміратів провели обмін полоненими. Додому повернулись 277 українських військових.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 19 квітня. Станом на цей час загальна кількість бойових зіткнень становить 59.

За повідомленням ЗМІ, США готові визнати Кримський півострів російською територією у межах мирної угоди між Україною та РФ.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 18 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 65 бойових зіткнень.