ЄС розробляє новий план на $22 мільярди для збільшення військової допомоги Україні
Джерело: The Wall Street Journal
Цього тижня офіційні особи Європейського Союзу почнуть працювати над новим планом надання десятків мільярдів доларів військової допомоги Україні, намагаючись оновити критично важливу програму допомоги, яка гальмує через внутрішні розбіжності.
Новий план передбачає спрямування мільярдів євро на спільні військові закупівлі для України.
Відповідний крок в ЄС зробили після того, як низка європейських країн збільшила двосторонню військову допомогу Україні, тим часом як Конгрес забороняє адміністрації Байдена надавати широкомасштабну затребувану підтримку.
Згідно з конфіденційним проєктом плану, 20 млрд євро можуть виплатити з фонду ЄС країнам блоку за надання ними Україні “десятків мільярдів євро” військової допомоги протягом найближчих чотирьох років. Такий план уже кілька тижнів обговорювався всередині ЄС і був офіційно представлений 19 січня.
Ідея полягає в тому, щоб використати кошти для компенсації витрат на спільні закупівлі кількома державами-членами ЄС військової допомоги, такої як боєприпаси, безпілотники та ракети ППО для передачі Україні, – зазначають джерела видання. – Решту скерують на оплату витрат програми військового вишколу для українських армійців, у межах якої вже навчено 40 000 військовослужбовців.
За приблизними підрахунками, цього року ЄС може запропонувати країнам-членам компенсацію за військову допомогу Україні на суму 7,5 мільярда євро.
Перевага цього плану полягає в тому, що він дозволить країнам ЄС, які мають невелику кількість боєприпасів, об’єднати ресурси під час спільних закупівель. Крім того, структура фонду дозволить уникнути регулярних виплат, які раніше неодноразово блокувала Угорщина.
- В Європарламенті засудили навмисні, постійні та систематичні зусилля уряду Угорщини підірвати основоположні цінності ЄС.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив про підтримку вето відносно фінансової допомоги Україні, яке висловив його угорський колега Віктор Орбан. Мовиться про 50 мільярдів євро фінансової допомоги упродовж чотирьох років.
- За словами кількох європейських дипломатів і посадовців, глава угорського уряду Віктор Орбан наближається до прийняття компромісу щодо надання допомоги Україні від ЄС, навіть попри те, що угода, ймовірно, не відповідає його вимогам, висунутим після саміту минулого місяця.
- Прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні намагається переконати главу угорського уряду Віктора Орбана змінити свою опозицію стосовно підтримки України з боку Європейського Союзу та покращити відносини з президентом Володимиром Зеленським.
У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 25 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 116 боєзіткнень.
У Павлограді російські окупанти знищили базу Медичного Добровольчого Батальйону “Госпітальєри”. Про це повідомила засновниця батальйону, народна депутатка з фракції “Європейська Солідарність” та медикиня-доброволиця Яна Зінкевич. Вона також оголосила про збір коштів для створення нової бази батальйону.
24 квітня два комітети Європейського парламенту — з питань промисловості, досліджень та енергетики, а також з питань безпеки й оборони — визначили власну позицію щодо законодавчої ініціативи про створення Європейської програми оборонної промисловості (EDIP). Профільні комітети підтримали законопроєкт, спрямований на зміцнення європейської оборонної промисловості, збільшення виробництва зброї та посилення підтримки України.
Адміністрація Дональда Трампа передала українській стороні так звану “остаточну пропозицію” щодо завершення війни з Росією, яка передбачає суттєві поступки Кремлю. Зокрема, США нібито готові визнати Крим російською територією та фактичний контроль Росії над значною частиною окупованих територій.
Армія РФ застосовує балістичні ракети “Іскандер” та північнокорейські KN-23 з касетними боєголовками, що призводить до масових жертв серед цивільного населення України, заявив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко після масованої атаки росіян у ніч на 24 квітня.