ЄС запровадив санкції проти військових підрозділів РФ за застосування хімзброї в Україні

Джерело: пресслужба ЄвроРади

20 травня Рада Європейського Союзу запровадила нові санкції проти трьох російських військових структур, причетних до розробки й використання хімічної зброї на території України.

Під обмежувальні заходи потрапили:

  • війська радіаційного, хімічного і біологічного захисту РФ,
  • 27-й науковий центр міноборони РФ,
  • 33-й Центральний науково-дослідний та випробувальний інститут міноборони РФ.

Відповідне рішення ухвалили після публікацій звітів Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) у листопаді 2024-го та лютому 2025 року. Згідно з висновками експертів, у зразках, зібраних на фронті в Україні, виявили бойове застосування хімічної сполуки CS (2-хлоробензальмалононітрил) та схожих речовин. Це підтверджує використання російськими військами хімічних засобів як методу ведення війни — що є порушенням Конвенції про заборону хімічної зброї, до якої Росія формально приєднана.

Зауважується, що російська сторона досі не надала переконливих пояснень щодо використання сльозогінного газу на полі бою, попри численні докази.

З огляду на серйозність ситуації, ЄС закликає ОЗХЗ якнайшвидше офіційно встановити відповідальність за факт бойового застосування таких речовин.

Нові санкції ЄС доповнюють вже чинні обмеження проти 25 фізичних осіб та шести організацій, пов’язаних із хімічною зброєю. Всі підсанкційні особи підпадають під замороження активів, заборону на фінансування, а також — у випадку фізичних осіб — під заборону на в’їзд до країн ЄС.

В ЄС наголосили на незмінній відданості боротьбі проти розповсюдження хімічної зброї та підтримці міжнародних норм, передбачених відповідною Конвенцією.

Зауважимо, з лютого 2023 року застосування росіянами небезпечних хімічних речовин набуло системного характеру. Попри заяви про повне знищення хімічної зброї, країна-агресор зберігає промислові потужності для її відновлення та виробництва.

На це звернув увагу заступник начальника Головного управління протимінної діяльності, цивільного захисту та екологічної безпеки полковник Валерій Вебер під час панельних дискусій на семінарі з питань криміналізації хімічних, бактеріологічних, радіаційних та ядерних злочинів, який відбувся у Кишиневі (Молдова).

Представник Міністерства оборони також нагадав учасникам зустрічі, що за даними Генерального штабу ЗСУ лише у березні 2025 року підрозділи РХБ розвідки Сил підтримки зафіксували 767 випадків застосування агресором боєприпасів, що містять небезпечні сполуки.

Додамо, у 2024 році Держдеп США повідомив, що Росія порушує Конвенцію ООН про заборону хімічної зброї. У загарбницькій війні проти України російські військові використовували різні гази подразнювальної дії “як форму ведення бойових дій”.

Раніше агентство Reuters повідомило, що українські військові заявили про активізацію незаконного використання Росією хімічної зброї. Окрім хлорпікрину, росіяни використовували гранати, заряджені газами CS та CN. В агенстві зазначили, щонайменше 500 українських військових пройшли лікування від впливу токсичних речовин, тоді як один загинув.

Також The Telegraph інформував, що російські війська регулярно використовують заборонену хімічну зброю для нападів на Збройні сили України. За повідомленням українських військових, їх постійно атакують з невеликих безпілотників, з яких російські силовики скидають сльозогінний газ та інші хімічні речовини.

Окрім цього, Командування Сил підтримки Збройних сил України підтвердило, що тенденція застосування росіянами небезпечної хімічної зброї у війні проти України зростає, а хімічні атаки частішають.

27 липня президент Володимир Зеленський розповів про “предметну” розмову з главою Франції Емманюелем Макроном, зауваживши, що Париж готовий допомогти Україні профінансувати виробництво дронів.

Служба зовнішньої розвідки України відзначила, що після запровадження санкцій у 2022 році витрати Росії на транзит вантажів зросли, особливо на маршрутах до Калінінградської області, котра не має сухопутного сполучення з рештою російської території.

У ніч на 27 липня безпілотники атакували електропідстанцію поблизу залізниці в селищі Октябрьський Волгоградської області Росії.

Держсекретар США Марко Рубіо заявив, що президент США Дональд Трамп втрачає терпіння через безрезультатність діалогу з російським диктатором Володимиром Путіним щодо війни в Україні.

Сьогодні, 27 липня, в Україні святкують День медичного працівника.