Єврорада обрала фон дер Ляєн, Кошту та Каллас на головні посади в ЄС

Джерело: DW

Ввечері 27 червня лідери країн Європейського Союзу на саміті у Брюсселі проголосували за нових керівників головних інститутів блоку. Так, з підсумками голосування головою Єврокомісії  залишається Урсула фон дер Ляєн, Європейську раду має очолити колишній прем’єр Португалії Антоніу Кошта, тоді як зовнішньополітичну службу ЄС віддадуть главі естонського уряду Каї Каллас.

Обрані кандидатури ще має затвердити Європарламент.

Підтримки так званої посиленої кваліфікованої більшості досягнули одночасним виконанням двох умов: за пропозицію проголосували не менше 20 із 27 країн-членів (72%), котрі представляють не менше 65% населення Євросоюзу.

Тему вибору лідерів перенесли на завершення порядку денного саміту, після обговорення повномасштабної війни РФ проти України, теми оборони та безпеки ЄС та війни на Близькому Сході.

Своєю чергою, у Bild зауважили, що на чолі європейської дипломатії стане заклята противниця Путіна, чию родину репресували за СРСР, Кая Каллас.

Оглядач видання Альберт Лінк зазначив, що  Каллас відома жорстким ставленням до Росії та однозначною підтримкою України. Журналіст називає її “заклятою противницею Путіна” та “залізної леді”.

Її недовіра до Кремля корениться і в сімейній історії: під час Другої світової радянська влада депортувала її матір, бабусю та прабабуся до Сибіру у вагоні для перевезення худоби. Вони повернулися в Естонію лише через багато років, — пише Лінк.

Батько Каї – Сійм Каллас також довгі роки був прем’єром Естонії та єврокомісаром. Наприкінці 1980-х він привіз 11-річну дочку до Східного Берліна, підвів її до Бранденбурзьких воріт, де тоді проходила Берлінська стіна, і сказав: “Вдихни глибоко, це повітря свободи, яке йде з того боку”.

У РФ вона оголошена у розшук. Каллас прокоментувала так званий ордер на її арешт, зазначивши, що таким рішенням Кремль сподівається залякати та змусити мовчати. Вона заявила, що РФ розчарується і досягне мети, протилежної задуманій.

Я продовжуватиму підтримувати Україну та прагнути до збільшення оборонних інвестицій у Європі. Крок РФ не дивує, це лише додатковий доказ того, що я роблю правильну річ, — вирішальна допомога ЄС Україні є успіхом, який завдає болю Москві, — наголосила прем’єр-міністерка Естонії.

Зауважимо, Естонія першою запропонувала фіксацію відсотка ВВП на підтримку України у двосторонніх безпекових угодах.

Наступний етап: новий Європейський парламент має затвердити обрані кандидатури та нових єврокомісарів. Передбачається, що більшість депутатів від найбільшого політичного блоку ЄС, Європейської народної партії, яка має 190 місць у новому 720-місцевому парламенті, підтримають фон дер Ляєн. Водночас для отримання більшості політикині знадобиться підтримка з боку інших партій і погодження трохи більш ніж половини європарламентаріїв.

Раніше ми повідомляли, що глави держав та урядів Європейського Союзу домовилися висунути кандидатуру Урсули фон дер Ляєн на другий термін президентки Єврокомісії. У лютому фон дер Ляєн офіційно оголосила, що балотуватиметься на другий термін голови провідної установи ЄС у Брюсселі.

Виступаючи на зборах партії Християнсько-демократичного союзу (ХДС) у Берліні 19 лютого, вона підтвердила висування своєї кандидатури на наступні п’ять років на посаді, що стало першим кроком у чотиримісячній передвиборчій боротьбі. Після затвердження її кандидатури, політикиня отримала підтримку двох інших партій в ЄНП, до якої також входять правлячі партії в Греції, Ірландії, Литві та Швеції.

Оголошуючи про висунення фон дер Ляєн кандидаткою від ХДС, Фрідріх Мерц, лідер партії, наголосив, що її висунули “одностайно”.

Вже 21 лютого президентка Європейської комісії виключила співпрацю з “друзями” російського лідера Володимира Путіна в наступному парламенті ЄС.

Українська військова промисловість запустила серійне виробництво безпілотників-камікадзе, які можуть вражати цілі на відстані понад 1000 кілометрів. Про це повідомив Герман Сметанін, генеральний директор Укроборонпрому.

Новий портрет короля Чарльза III у військовій формі оприлюднили з нагоди Дня збройних сил Великої Британії, який країна цього року відзначала 29 червня.

Парламентська асамблея ОБСЄ 29 червня ухвалила резолюцію, визнавши дії Росії геноцидом українського народу. 

Прикордонники Мукачівського загону зупинили сімнадцятьох чоловіків поблизу кордону з Угорщиною, які планували незаконно виїхати з України.

У Києві зафіксований випадок ботулізму, ймовірно, пов’язаний із вживанням в’яленої риби.