Євросоюз не підтримує прагнення США конфіскувати $300 млрд заморожених активів РФ – CNN

Джерело: CNN
За даними ЗМІ, Сполучені Штати прагнуть конфіскувати заморожені активи Росії на суму у 300 млрд доларів, аби змусити Кремль до перемовин. Натомість у Євросоюзі ідею США не підтримують.
За повідомленням двох джерел з адміністрації президента США Джо Байдена, чинна влада вдається до останньої відчайдушної спроби конфіскувати російські активи, як важіль впливу на Росію щодо війни проти України.
Помічники Байдена намагались запевнити європейських союзників підтримати переказ заморожених активів РФ на новий рахунок, який розблокують лише у випадку мирної згоди між Росією та Україною. Більшість заморожених активів РФ перебуває саме на рахунках європейських банків.
За словами джерела, арешт активів стане простим посланням Кремлю, що “якщо ви хочете повернути свої гроші, вам доведеться прийти та розмовляти”.
Адміністрація Байдена тісно обговорювала це питання з майбутньою адміністрацією обраного на пост президента США Дональда Трампа, зокрема з кандидатом на пост держсекретаря Марко Рубіо та обраним на пост радника з нацбезпеки Майком Волцом.
Джерела стверджують, що соратники Трампа загалом підтримали такий крок, вважаючи, що вилучення коштів стимулює Росію до перемовин, зокрема на тлі бажань нового президента США якнайшвидше завершити війну.
Та не підтримують ці намагання у Європі, яка остерігається, що конфіскація російських активів буде порушенням міжнародного права.
Понад рік американські посадовці намагались розвінчати страхи ЄС і використати заморожені кошти на користь України.
Одним з рішень стала угода країн G7 про використання доходів заморожених активів РФ, які щорічно приносять близько 5 млрд доларів. Відтак, ухвалено рішення про надання Україні 50 млрд доларів кредиту, який погашатимуть саме з цих доходів.
До зміни влади у США залишається тиждень, але Європа й надалі скептично ставиться до ідеї конфіскації російських активів, тому малоймовірно, що до інавгурації Трампа адміністрація Байдена встигне досягти угоди з ЄС у цьому питанні.
У США припускають, що підтримати їхню ідею може кандидат на пост канцлера Німеччини від партії Християнсько-демократичний союз Фрідріх Мерц.
Білий дім давно підтримує ідею конфіскації заморожених активів РФ для фінансування відновлення України після війни. На нещодавніх зустрічах Байден порушував це питання з лідерами G7.
Байден також хотів обговорити цю ідею минулого тижня у Римі з італійською прем’єр-міністеркою Джорджою Мелоні та президентом України Володимиром Зеленським, однак через пожежі у Лос-Анджелесі йому довелось скасувати візит до Італії.
- Україна отримала перший кредит розміром 3 млрд євро у межах у межах ініціативи “Великої сімки” ERA, який покриватимуть коштом заморожених російських активів.
- Україна отримала мільярд доларів із запланованих 20 мільярдів, які будуть виділені Сполученими Штатами шляхом доходів від заморожених російських активів, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
- Верховна представниця ЄС з закордонних справ та безпеки Кая Каллас заявила, що заморожені активи РФ потрібно направити на допомогу Україні, оскільки Київ має законні підґрунтя вимагати компенсацію.
Розвіддані, з якими ознайомилися американські та західні посадовці, свідчать про можливу зміну пріоритетів глави Росії Володимира Путіна у повномасштабній війні проти України. Замість прагнення до повного захоплення України, Кремль може зосередитися на короткострокових цілях — утриманні захоплених територій та зміцненні ослабленої економіки РФ.
У Генеральному штабі ЗСУ повідомили оперативну інформацію станом на 22:00 1 травня. Від початку цієї доби відбулося 140 бойових зіткнень.
1 травня Кабмін оприлюднив текст угоди між Україною та США стосовно створення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови.
1 травня Міноборони спільно з підприємством “Українська оборонна компанія” підписали Меморандум про взаєморозуміння у сфері державного гарантування якості, що є важливим елементом запровадження в Україні системи гарантування якості за стандартами НАТО.
30 квітня міністерка економіки Юлія Свириденко спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписала Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Як зауважила міністерка, мовиться про співпрацю на десятиліття вперед.