Зеленський підписав Закон про Держбюджет-2024
Джерело: Верховна Рада
28 листопада президент Володимир Зеленський підписав Державний бюджет України на 2024 рік.
Повернуто з підписом від Президента України, – зазначено у картці законопроєкту “Про Державний бюджет України на 2024 рік”.
Пріоритети державного бюджету:
- 1 трлн 692,6 млрд грн – сектор оборони і безпеки. Це становить 22,1% ВВП. У бюджеті передбачено збільшення фінансування на розвиток оборонно-промислового комплексу, зокрема для виробництва зброї – 51 млрд грн, а також 43,3 млрд грн на морські дрони та БпЛА.
- 469,4 млрд грн – соціальний захист громадян;
- 14,3 млрд грн – підтримка ветеранів війни;
- 203,4 млрд грн – охорона здоров’я;
- 179,1 млрд грн – освіта;
- 10,2 млрд грн – культура та медіапростір;
- 7,6 млрд грн – спорт;
- 2,5 млрд грн – цифрова трансформація;
- 13,6 млрд грн – наука;
- 30,9 млрд грн – підтримка бізнесу.
Дефіцит державного бюджету становить 1 трлн 571,5 млрд гривень.
Уточнений прогноз макропоказників на 2024 рік, врахований під час доопрацювання проєкту бюджету до другого читання, передбачає:
- номінальний ВВП – 7 трлн 643 млрд гривень;
- зростання реального ВВП на 4,6%;
- індекс споживчих цін (грудень до грудня) – 9,7%;
- зростання експорту товарів та послуг – на 9,0%;
- середньомісячна заробітна плата – 21 809 грн;
- обмінний курс гривні (у середньому за рік) – 40,7 грн за долар США.
При цьому у доопрацьованому проєкті державного бюджету збережено:
- зарахування ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців, замість місцевих бюджетів, до спеціального фонду державного бюджету з їх цільовим використанням на закупівлю спеціальної техніки і обладнання, розвиток ВПК; ресурс в умовах 2024 року – 96,3 млрд грн;
- спрямування податків і зборів, які зараз є джерелом доходів Дорожнього фонду (в основному це акциз і ввізне мито з транспортних засобів і пального) до загального фонду державного бюджету – ресурс близько 95 млрд гривень.
Надходження частини прибутку, яку до державного бюджету перераховує Національний банк, не збільшувались і залишились у попередньому обсязі – 17,7 млрд гривень.
Потреба у зовнішній підтримці на забезпечення видатків, що не пов’язані зі сферою безпеки і оборони, становить близько 41 млрд дол. США.
Цей обсяг вдалося зменшити до другого читання на 1,9 млрд дол. США завдяки перегляду доходів та перебалансування показників фінансування за результатами переговорів з МВФ.
Залучення коштів від міжнародних партнерів на нагальні потреби держбюджету, зокрема у соціальній сфері та на гуманітарні потреби, заплановано від Сполучених Штатів Америки, Європейського Союзу, Міжнародного валютного фонду, Світового банку, Японії та інших донорів.
Державні запозичення заплановано в обсязі 2 трлн 132 млрд грн, в тому числі внутрішні – 525,9 млрд гривень.
Погашення державного боргу – 627 млрд грн, його обслуговування – 420 млрд гривень.
Зауважимо, 9 листопада 2023 року, Верховна Рада України прийняла проєкт закону “Про державний бюджет України на 2024 рік” у другому читанні та в цілому.
- Лідер партії “Європейська солідарність” Петро Порошенко розкритикував проєкт Державного бюджету України на 2024 рік з трибуни Верховної Ради та заявив, що в ньому суттєво збільшуються видатки на Бюро економічної безпеки (БЕБ), Державне бюро розслідувань (ДБР), прокуратуру та інших, а видатки на Міністерство оборони України – скорочуються.
- 15 вересня уряд схвалив проєкт Закону про Державний бюджет України на 2024 рік.
- У 2024 році видатки Державного бюджету на Український інститут книги (УІК) збільшено майже у п’ять разів.
- Народна депутатка з фракції “Європейська Солідарність” Ніна Южаніна прокоментувала ухвалення Державного бюджету на 2024 рік. За її словами, в цьому документі “трильйон грн непокритих видатків, і це – величезний ризик для країни”.
Європейська Комісія допоможе Україні профінансувати закупівлю газу, зокрема через Ukraine Facility спільно з партнерами-виконавцями, що дозволить збільшити запаси газу для забезпечення безпеки постачання.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 24 лютого. Від початку цієї доби відбулося 92 бойових зіткнення.
Президента Володимира Зеленського закликали розблокувати кошти місцевого самоврядування для підтримки Сил оборони. На підписання відповідної петиції залишилося п’ять днів.
Президент США Дональд Трамп заявив, що Україна “можливо” зможе повернути частину окупованих Росією територій, однак це буде “непросте завдання”.
Глава РФ Володимир Путін 24 лютого скликав нараду щодо розвитку галузі рідкісноземельних металів в РФ, заявивши, що рідкісноземельні метали є критично важливими для мікроелектроніки, енергетики, цифрової економіки, та цивільного та оборонного секторів Росії.