Лідери ЄС підтримали пропозицію скерувати доходи з активів РФ на озброєння України

Джерело: Шарль Мішель/X

21 березня лідери Євросоюзу попередньо погодили пропозицію стосовно використання доходів із заморожених російських активів для допомоги Україні.

Президент Євроради Шарль Мішель закликав підвищити оборонну готовність та перевести економіку на “воєнні рейки”, щоб відповідати терміновості загрози.

Він назвав три цілі:

  • Підтримайте Україну прямо зараз;
  • Витрачайте разом краще та швидше;
  • Створіть спрощений доступ до державного та приватного фінансування оборонного сектору.

Виступаючи перед журналістами, Мішель наголосив, що лідери ухвалили “дуже важливі рішення”, вказавши на узгоджений текст щодо використання доходів від заморожених російських активів.

Це свідчить про те, що ми сповнені рішучості надати більше підтримки Україні, – пояснив він.

Коментуючи питання європейської оборони, Мішель заявив, що наразі “маємо зміну парадигми”.

Своєю чергою, глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що вона рада, що лідери підтримали пропозицію використовувати доходи від заморожених російських активів для фінансування озброєння України.

Ми можемо очікувати, що зберемо близько 3 мільярдів євро у 2024 році та такі ж суми в наступні роки, — пояснила фон дер Ляєн.

Напередодні Боррель повідомив, що на саміті ЄС 21-22 березня запропонує направити 90% доходів від заморожених російських активів на закупівлю озброєнь для України через Європейський фонд миру (EPF). За його оцінкою, відповідний захід дозволить виділяти Україні щорічно близько 3 млрд євро. Глава європейської дипломатії уточнив, решту 10% доходів від російських активів можна буде перерахувати до бюджету ЄС, щоб використати для підвищення потенціалу української оборонної промисловості.

Також глава Єврокомісії раніше заявила, що не може бути сильнішого символу та більшої користі для цих грошей, ніж зробити Україну та всю Європу безпечнішим місцем для життя. Фон дер Ляєн зазначила, що загроза війни для ЄС “може бути неминучою, але це не неможливо”.

Читайте також: Юристи запевнили, що конфіскація заморожених активів РФ не суперечить міжнародному праву

Принципове рішення про передачу Україні доходів від заморожених російських активів Рада ЄС ухвалила у січні після тривалих обговорень.

Раніше заморожені в Європі російські активи планувалося витрачати на відновлення України.

27 лютого міністерка фінансів США Джанет Єллен висловила публічну підтримку ідеї термінової конфіскації заморожених російських активів для відновлення України. Єллен, виступаючи на пресконференції напередодні зустрічей зі своїми колегами з G7 і G20, заявила, що США та їхні союзники оцінюють різні варіанти щодо російських активів на суму близько 285 мільярдів доларів, заморожених у 2022 році, і пов’язані з цим ризики.

Лідери G7 попросили представити рішення в червні.

Читайте також: Російський уряд вже «попрощався» зі своїми замороженими активами – Reuters

Зауважимо, прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що західним країнам слід сміливіше конфіскувати російські активи, які вони заморозили після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в 2022 році.

Згодом міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер виступив за використання відсотків, отриманих від заморожених російських активів, для підтримки України у її війні проти Москви,

Після того, як у 2022 році президент Володимир Путін ввів війська в Україну, Сполучені Штати та їхні союзники заборонили операції з центральним банком і міністерством фінансів Росії, заблокувавши близько 300 мільярдів доларів суверенних російських активів на Заході.

22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі, повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

Вже 30 січня у проєкті резолюції Комітету ПАРЄ з політичних питань наголосили, що Рада Європи має очолити процес “арешту російських державних активів та їх використання для підтримки відновлення України”. 22 січня Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на пресконференції у межах засідання Ради ЄС у Брюсселі повідомив, що країни Євросоюзу досягли політичної згоди щодо процедури використання доходів, отриманих від заморожених російських активів.

12 лютого Рада ЄС прийняла постанову про використання надприбутків, отриманих від заморожених активів російського центрального банку, і це стало першим конкретним кроком до мети блоку спрямувати гроші для фінансування відновлення України.

Протягом останніх днів в Ліоні на автомобілях почали з’являтися написи в кольорах українського прапора, а перед тим їх бачили в інших містах Франції. 

Народна депутатка Ніна Южаніна розкритикувала бюджетні витрати на 2024 рік, назвавши їх неприпустимими в умовах війни. Вона наголосила, що 80 млрд грн із державного бюджету мають бути спрямовані на армію, а не на другорядні економічні програми.

Сполучені Штати Америки заздалегідь попередили як Україну, так і союзників про підготовку російськими військами до удару експериментальною ракетою “Орєшнік”.

Судді апеляційної палати ВАКС частково задовольнили апеляційні скарги адвокатів глави Хмельницької МСЕК Тетяни Крупи, зменшивши розмір застави з 500 до 300 млн грн, однак залишили її під вартою.

Лідер “Євросолідарності” Петро Порошенко, виступаючи на Політичній асамблеї Європейської народної партії, вніс проєкт спеціальної Резолюції на підтримку України, наголосивши, що мир у Європі можливий лише після поразки Путіна в Україні.