WP: Стратегічні розбіжності Зеленського і Заходу затьмарюють відновлення переваги на фронті
Джерело: The Washington Post
Між Києвом та західними прихильниками, зокрема й Сполученими Штатами, виникають гострі суперечки щодо майбутнього захисту України від повномасштабного вторгнення Росії. Українські лідери все частіше скаржаться на те, що Вашингтон обмежує здатність відповідати на напади Росії, оскільки політики США змушують їх робити більше для боротьби з корупцією навіть на тлі загострення бойових дій. Тоді як європейські та американські офіційні особи сперечаються щодо стратегії перелому ситуації на полі бою.
Минулими тижнями напруженість особливо зросла, оскільки Росія перехопила ініціативу на лінії фронту та почала знову захоплювати території, звільнені на початку повномасштабного вторгнення.
Найгостріша розбіжність на полі бою на цей час полягає в тому, чи може Україна використовувати надане озброєння для ударів по території РФ. Адміністрація Байдена суворо заборонила Україні використовувати для цього американську зброю, оскільки побоюється, що активна участь США, необхідна для експлуатації зброї, може перерости у прямий конфлікт між Вашингтоном і Москвою.
Водночас деякі лідери НАТО, зокрема міністр закордонних справ Фінляндії та Канади, явно пішли на супротив Сполученим Штатам 29 травня, публічно заявивши, що вони ніколи не перешкоджали Україні використовувати споряджене озброєння для ударів по території РФ, приєднавшись до Франції та генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга.
Тоді як Німеччина та Італія виступили на боці США.
Одначе, розбіжності щодо використання західного озброєння є лише одним із прикладів погіршення зв’язків між Україною та її найважливішими військовими покровителями стосовно того, як впоратися з війною, оскільки українські позиції на полі бою продовжують слабшати.
Разом з тим, пише WP, Росія не демонструє жодних ознак послаблення своїх спроб окупувати та анексувати чотири південно-східні регіони України та, якщо це можливо, просунутися далі. РФ вже захоплювала та незаконно анексувала український Кримський півострів у 2014 році.
Видання припускає, що посилення суперечок свідчить про те, що пакет військової допомоги у 61 мільярд доларів, схвалений Конгресом минулого місяця, досі не стабілізував вразливість України на фронті, хоча офіційні особи США запевняють, що постачання зброї мають частково полегшити проблеми протягом кількох тижнів.
Сполучені Штати та багато європейських країн також розходяться у питанні членства України у НАТО, у чому Вашингтон залишається обережним. Тоді як європейці переважно виступають проти використання заморожених російських активів для озброєння Києва, – крок, який повністю підтримують Сполучені Штати та Україна.
Президент Володимир Зеленський заявив журналістам у Брюсселі цього тижня, якщо глава США пропустить організований Україною Саміт миру у Швейцарії, – “Путін лише аплодуватиме цьому”.
Деякі дипломати вважають, що така критика може бути ще однією спробою дати відсіч лідерам США після того, як держсекретар США Ентоні Блінкен використав свій візит до Києва, аби подвоїти вимоги до України щодо боротьби з корупцією.
Представники США наполягають, що основні аспекти відносин залишаються міцними. Очікується, що Байден і Зеленський зустрінуться наступного місяця в Італії для підписання нової безпекової угоди.
Проте, щодня з’являються нові тріщини. Зокрема 29 травня офіційний представник США заявив, що Вашингтон висловив Києву занепокоєння щодо ударів України – з використанням власної зброї – по російських радіолокаційних станціях, які забезпечують протиповітряну оборону та раннє попередження про ядерні пуски Заходом.
У виданні пояснили, що такі публічні занепокоєння та критика зазвичай використовуються Білим домом для сигналу Москві, що він не розглядає війну в Україні як пряме протистояння між Сполученими Штатами та Росією – і хоче його уникнути – попри те, що глава Росії Володимир Путін та кремлівські пропагандисти регулярно наголошують, що Росія в Україні воює зі Сполученими Штатами та НАТО.
Та разом з тим, все ж будь-які розбіжності між адміністраціями Зеленського та Байдена радісно сприймаються російськими політиками, які давно прагнуть посилити та використати будь-які тріщини в підтримці України Заходом.
Деякі з розбіжностей походять від природної напруженості, яка виникає в партнерстві, якому довелося пережити понад два роки війни та через неухильне зростання кількості загиблих серед українців, зазначають посадовці.
Ми бачимо, що росіяни стають дедалі наполегливішими, – зауважив в інтерв’ю президент Латвії Едгар Рінкевичс. Він наголосив, що нездатність відштовхнути Росію зрештою призведе до нестабільності в регіоні.
Росіяни “бачать, що вони можуть продовжувати”, – додав він.
Тож моє запитання: чи є підстави вважати, що дозвіл Україні вражати законні військові цілі є ескалацією? Якщо є вагома причина хвилюватися, то я не чув аргументу?
Обмеження США щодо ударів по російській території дозволили Кремлю цієї весни наростити сили на власній території та напасти на Харків, знаючи, що в українців зв’язані руки.
Деякі представники адміністрації Байдена розуміють розчарування українців через затримку зі схваленням Конгресом військової допомоги. Адже будь-яке подальше зволікання могло призвести до краху української лінії фронту. Та досі Києву критично не вистачає солдатів, зброї та боєприпасів.
Один з українських високопосадовців, говорячи про призовників країни, зазначив: “Вони не навчені, вони не мотивовані, вони не екіпіровані”.
Потенційна ціна невдачі є значною. У гіршому випадку російські війська можуть прорвати українські кордони та захопити значні території, включаючи великі населені пункти, потенційно змусивши Україну вимагати миру на дуже слабких умовах.
А це, своєю чергою, може означати ще гірші проблеми для Європи та Сполучених Штатів.
Тож, аби вистояти, Україні потрібно більше протиповітряної оборони та нарешті дозволу вражати цілі на території Росії.
Про очевидну напруженість засвідчив візит Блінкена до Києва. Він мав на меті передати українцям повідомлення підтримки, однак також акцентував, що владі потрібно зробити більше для боротьби з корупцією.
Захист України від корупції має бути таким же сильним, як і її військовий захист, – наголосив Блінкен у своїй промові. Зауважується, що український президент був явно не задоволеним під час зустрічі.
Після цього міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що увага Вашингтона не відповідає проблемі.
Якби ми були такими корумпованими, як стверджують, такі інституції, як Європейський Союз і Міжнародний валютний фонд, просто не давали б нам грошей, – аргументував Кулеба.
Також офіційні особи США та й України стурбовані нападами на посадовців-реформаторів, котрі розпочали боротьбу з корупцією у своїх міністерствах і які виявилися особливо близькими до Вашингтона.
Зокрема звільнення цього місяця віцепрем’єр-міністра Олександра Кубракова, котрий зосереджувався на інфраструктурі та відбудові України, викликало особливу тривогу, заявили представники США та Європи.
Також найближчі місяці принесуть більше гострих кутів. Європейські вибори в червні можуть привести до влади ультраправі сили, що скептично ставляться до євроінтеграції України. Та й навряд чи липневий саміт НАТО у Вашингтоні запропонує Україні чіткий шлях до членства в альянсі, якого так прагне Київ.
Кожна сторона тепер каже, що інша, можливо, не має чіткого шляху до перемоги.
Схоже, їхній GPS заклинило, – прокоментував один з високопоставлених європейських дипломатів про керівництво Києва.
- США близькі до підписання нової двосторонньої безпекової угоди з Україною на знак підтримки, спрямованої на заспокоєння Києва після “напружених” відносин, які, за словами деяких українських посадовців, досягли найнижчого рівня з моменту повномасштабного вторгнення Росії.
- Канцлер Німеччини Олаф Шольц нещодавно заявив, що поки не бачить причин для розширення зони дії західної зброї у війні.
- Глава Франції Емманюель Макрон наголосив, що Україна також може використати західну зброю для обстрілу російських позицій на території Росії, звідки атакують країну.
- Зауважимо, у лютому генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що згідно з міжнародним правом Україна може завдавати ударів по військових цілях на території Росії з отриманих від союзників F-16.
- Уряд Чехії позитивно відреагував на заклик генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга дозволити Україні використовувати західне озброєння на території РФ.
- Спікер Палати представників від Республіканської партії Майк Джонсон, на запитання щодо дозволу Україні завдавати ударів по цілях на території Росії американською зброєю, зазначив, що варто дозволити вести війну, як українці “вважають за потрібне”. Тоді як політику “мікрокерування” назвав “не дуже хорошою” для Сполучених Штатів.
Українська делегація відвідала Ірландію для посилення співпраці з метою повернення незаконно депортованих і переміщених Росією українських дітей.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час візиту до Берліна висловив сподівання на скоріше повернення українських переселенців.
11 грудня посли країн Європейського Союзу затвердили п’ятнадцятий пакет санкцій проти РФ у відповідь на повномасштабне вторгнення в Україну.
На забезпечення Сил оборони наступного року передбачено понад 2,2 трлн грн, що становить 26,3% ВВП. З цієї суми 740 млрд грн спрямують на закупівлю зброї, а майже 50 млрд грн – на виробництво та придбання БПЛА.
З початку повномасштабного вторгнення РФ вбили та закатували близько 50 українських священників, повідомив президент Володимир Зеленський, коментуючи злочини Росії проти церкви.