Києву досі потрібен дозвіл США, аби знищити найнебезпечніші літаки РФ на авіабазах – Forbes

Джерело: Forbes

Воронезька авіабаза Мальшево на півдні РФ у 160 км від кордону з Україною, може бути найважливішою та найбільш вразливою ціллю в Росії. Однак, поки що українські Сили оборони не отримали дозвіл на використання американського озброєння для знищення російських Су-34 на цій авіабазі.

Найнебезпечніші літаки РФ стоять просто неба на аеродромах менш ніж за 200 км від кордону, проте наразі ЗСУ не можуть їх знищити на землі через заборону США.

З бази винищувачі-бомбардувальники Су-34 47-го гвардійського бомбардувального авіаційного полку ВПС Росії, здійснюють щоденні вильоти, кидаючи потужні бомби на українських військових і цивільних осіб.

Десятки Су-34 полку, що ймовірно, становлять половину російського парку надзвукових двомоторних винищувачів-бомбардувальників регулярно паркуються просто неба на асфальті нещодавно відремонтованої бази.

Ворожі літаки знаходяться в зоні дії найкращої далекобійної української зброї — ракетних комплексів ATACMS.

Україна потенційно може вивести з ладу весь оперативний флот, який там дислокується, якщо їй буде дозволено завдати такого удару, – зазначає українська аналітична група Frontelligence Insight.

Проте, адміністрація Джо Байдена досі не надала дозволу українському уряду навести ATACMS на воронезьке Мальшево. І тому на цей час Су-34 майже безкарно бомблять українські міста.

Зрозуміло, українські сили мають інші способи зупинити бомбардувальники. Зокрема один із варіантів — збити літаки до того, як вони випустять боєприпаси. Проблема полягає в тому, що українські ВПС не мають достатньо американських ЗРК Patriot для захисту великих міст, не кажучи вже про те, щоб наблизити комплекси до кордону для перехоплення російських Су-34.

Основною нині проблемою є протиповітряна оборона РФ, яка підвищує ризик польотів для українських військових літаків на великій висоті практично в будь-якій точці України, а особливо у межах досяжності російських зенітно-ракетних батарей С-400.

Водночас нещодавні удари українських безпілотників по двох інших ворожих базах Су-34 — Кущевська і Морозовськ, — очевидно, пошкодили або знищили кілька літаків. Тоді як Мальшево чомусь не потрапило під бомбардування безпілотників. Можливо, та ж сама щільна російська протиповітряна оборона, яка ставить під загрозу використання F-16, не дозволяє безпілотникам дістатися до цієї авіабази.

Це повертає нас до ATACMS, досі, ймовірно, найкращої зброї для ураження Мальшево та зупинення жорстокої російської кампанії бомбардувань. Проте, Україна, ймовірно, не поставить під загрозу майбутні постачання ракет, використовуючи їх проти цілей, які Сполучені Штати не схвалюють заздалегідь, — зауважили у виданні.

Тож українці чекають дозволу, який вони сподіваються отримати найближчим часом.

США почали споряджати Україні ракети ATACMS на початку 2024 року. Проте, серед обов’язкових умов, зокрема, заборона на удари по російській території. Відповідно нині ця заборона “перешкоджає атакам на аеродроми та військову інфраструктуру в глибокому тилу Росії”, що зрештою підриває боєву здатність України.

Ми повідомляли, що за даними українських джерел, США встановили обмеження, що Україна може атакувати територію РФ лише на відстані не більше 100 км від кордону. Водночас джерела у США відмовились називати, які обмеження встановила адміністрація Байдена, однак зазначають, що дані про обмеження у 100 км – неправдиві.

Зауважимо, 30 червня президент Володимир Зеленський повідомив, що лише за цей тиждень російські війська скинули на територію України понад 800 керованих авіаційних бомб. Він закликав союзників надати необхідні сили та засоби для знищення носіїв КАБів там, де вони розташовуються.

22 червня Зеленський заявив, що лише з початку цього місяця Росія застосувала проти України понад 2400 керованих авіаційних бомб. Водночас близько 700 з них ворог застосував проти Харківщини. Він наголосив, що Україна потребує необхідних сил і засобів, щоб знищувати носії цих бомб, зокрема бойову авіацію РФ.

Водночас у Центрі стратегічних комунікацій Збройних сил України повідомили, що протягом перших шести місяців 2024 року українські сили влучили у понад 30 російських військових літаків.

Тоді як за даними Генерального штабу ЗСУ, станом на 28 червня, українські військові знищили 360 літаків від початку повномасштабного вторгнення.

Окрім США та Німеччини, дозвіл на використання своєї зброї по території РФ надали Франція, Чехія, Велика Британія, Швеція, Польща, Нідерланди, Латвія, Литва, Естонія та Канада.

У лютому генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг підтвердив, що згідно з міжнародним правом Україна може завдавати ударів по військових цілях на території Росії з отриманих від союзників F-16.

Зокрема на запитання, коли Україна зможе застосовувати винищувачі F-16, Столтенберг зауважив, що це неможливо точно спрогнозувати. Він пояснив, що усі союзники України якомога швидше надати винищувачі, одначе додав, що ефект від F-16 буде сильнішим, якщо пілоти будуть добре навчені, а екіпажі технічного обслуговування та інший допоміжний персонал добре підготовлені.

Україна активно наполягала на отриманні американських винищувачах F-16 для протистояння російській перевазі у повітрі. У серпні 2023 року США схвалили відправку F-16 в Україну з Данії та Нідерландів, щойно завершиться навчання пілотів.

Кожен союзник вирішуватиме, чи постачати F-16 в Україну, і союзники мають різну політику щодо застосування винищувачів, додав Столтенберг.

Уряд Чехії позитивно відреагував на заклик генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга дозволити Україні використовувати західне озброєння на території РФ.

Тоді як у травні глава МЗС Великої Британії Девід Кемерон пообіцяв 3,7 мільярда доларів щорічної військової допомоги Україні  “стільки, скільки це буде потрібно”, додавши, що Лондон не заперечує проти використання зброї на території Росії.

Речник Кремля Дмитро Пєсков назвав коментарі Кемерона “небезпечними”.

Володимир Зеленський повідомив, що російська армія нині має суттєву перевагу в кількості сил та боєприпасах. Окрім того, ворог систематично обстрілює великі українські міста, цілячи по критичній інфраструктурі. Тому, зауважив, що важливо отримати чіткий сигнал від партнерів разом з відповідним озброєнням для превентивних ударів по території РФ, зокрема у місцях скупчення російських військ та техніки.

Окрім цього, спікер Палати представників від Республіканської партії Майк Джонсон, на запитання щодо дозволу Україні завдавати ударів по цілях на території Росії американською зброєю, зазначив, що варто дозволити вести війну, як українці “вважають за потрібне”. Тоді як політику “мікрокерування” назвав “не дуже хорошою” для Сполучених Штатів.

  • США, Ізраїль і Україна ведуть переговори про постачання Києву до восьми систем ППО Patriot, що значно покращить здатність Сил оборони протистояти російським повітряним ударам.
  • Надвечір 30 червня російські війська завдали удару по центру Харкова. Внаслідок влучання у цивільне підприємство повідомляють про загиблого, також постраждало восьмеро осіб, серед яких немовля.
  • 9 червня український військовий літак вперше вразив ціль на території Росії.
  • Україна зможе застосовувати надані ФРН системи Patriot для збиття ворожих літаків у російському повітряному просторі.

З перших днів повномасштабного вторгнення тоді ще полк “Азов” – заступив на оборону міста Маріуполя….

У четверту суботу листопада Україна об’єднується в скорботі, вшановуючи пам’ять жертв Голодоморів — однієї з…

Жителі тимчасово окупованого Маріуполя скаржаться на умови життя і відсутність належної інфраструктури в місті. Окупаційна влада не змогла відновити систему, зруйновану під час блокади міста. Попри те, що офіційний опалювальний сезон у Маріуполі розпочався 1 листопада, багато будинків досі залишаються без тепла.

За словами колишнього Головнокомандувача ЗСУ, а нині посла України у Великій Британії, глибокі прориви на фронті зараз неможливі через технічно-еволюційний процес, який має завершитись до 2027 року.

Німеччина поставила Україні лише 6,5% обіцяних бронеавтомобілів MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) з посиленим протимінним захистом.