Австрія легко замінила російський газ енергією вітру
Джерело: Reuters
Рекордні обсяги електрики від вітрових станцій та максимальна за десятиліття гідрогенерація дозволять комунальним службам Австрії опрацювати опалювальний сезон з мінімальними потребами в газі.
Успішна відмова Австрії від газу може стати прикладом для сусідніх країн, котрі можуть скоротити колективне споживання газу, компенсувавши втрати електроенергії шляхом збільшення її імпорту загальноєвропейськими мережами — зокрема з тієї ж Австрії. Для російського “Газпрому”, який і так уже втратив ринки Північної Європи, це може стати додатковим ударом.
Хоча цього року потреби Австрії в газі більш ніж на 80% задовольнялися внаслідок російського палива, частка газу в сукупній електрогенерації опустилася нижче за 6%.
Тим часом вітер давав більше електрики, ніж газ, у 19 з 20 минулих місяців. Тобто вже минулого опалювального сезону Австрія вперше виробила за допомогою вітру більше електроенергії, ніж за допомогою газу. Загалом за десять місяців цього року країна забезпечила в 2,5 раза більше електрогенерації, ніж газ, а обсяг виробленої із вітру електрики зріс на 18%.
Якщо взимку 2024-2025 рр. швидкість вітру буде відповідати сезонній тенденції (у країнах Центральної та Південної Європи ця швидкість досягає піка якраз у цю пору року), то вітрогенерація перевищуватиме газову протягом усієї зими, що призведе до зниження загального споживання газу в Австрії.
Крім того, понад 3000 гідроелектростанцій в Австрії виробили за десять місяців цього року на 17% більше електрики, ніж за аналогічний період минулого. Сильні опади наприкінці 2023 – на початку 2024 рр. заповнили резервуари до багаторічних максимумів.
На частку гідрогенерації цього року припало 68%, вітряної — 13%, ще 10% — сонячна.
Додамо, 4 червня прем’єр-міністр країни Петро Фіала заявив, що країна позбудеться залежності від російської нафти вже до кінця першої половини 2025 року.
Раніше стало відомо, що Німеччина та Чехія підштовхують Європейський Союз до переговорів, аби відмовитися від решти джерел енергії, які Європа імпортує з Росії.
Зауважимо, ще у вересні європейська комісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон зазначила, що блок повинен скоротити експорт російського зрідженого природного газу (ЗПГ) і прагнути повністю відмовитись від нього.
- Згідно з даними Головного митного управління, у березні Росія залишалася головним постачальником нафти в Китай.
- Згідно з даними митниці, постачання вугілля з Росії до Китаю в березні знизились на 21% (6,92 мільйона метричних тонн) через санкції та імпортні тарифи.
- У портах Індії зафіксували три танкери з російською нафтою “Сокол”. Це свідчить про подальшу торгівлю між країнами, попри труднощі через санкції США.
- В Європейському Союзі мають намір зробити чинні антикризові заходи зі спільних закупівель газу довгостроковим рішенням. Ідею розглядають після відмови від російського імпорту.
На Херсонщині зібрали перші 500 т кавунів попри систематичні дронові атаки росіян.
Міський голова Харкова Ігор Терехов повідомив, що Світовий банк скерує місту більш як 33 мільйони доларів на розвиток енергетичної інфраструктури на тлі регулярних російських обстрілів.
Головне управління розвідки Міністерства оборони повідомило, що Росія нарощує вплив на інформаційний простір Африканського континенту, використовуючи ресурси державних ЗМІ — зокрема, агентства ТАСС і телеканалу RT.
Протягом тижня російська армія здійснила масований обстріл більшості регіонів України, застосувавши понад 1,8 тисячі безпілотників, більше ніж 1,2 тисячі авіаційних бомб і 83 ракети, повідомив президент Володимир Зеленський.
Репортаж американської газети The New York Times з Курщини “Ландшафт смерті. Що залишилось там, де Україна вторгнулась в Росію”, створений за участі бойовиків підрозділу “Ахмат”, викликав хвилю критики. Українські журналісти та представники МЗС обурені легітимізацією кремлівської пропаганди під виглядом журналістики.