Китай обмежує постачання деталей для БпЛА, які критично важливі для України – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

На тлі ескалації відносин зі Штатами через питання торгівлі, Китай обмежує постачання основних компонентів для безпілотників, які стали критично важливими для України у війні проти РФ.

За даними осіб, обізнаних з інформацією, нещодавно китайські виробники почали обмежувати продаж компонентів для БпЛА у США та Європу.

Ці кроки – прелюдія перед масштабнішими експортними обмеженнями на деталі для БпЛА. На Заході очікують, що більші обмеження почнуть діяти вже у 2025 році.

Обмеження можуть бути запроваджені у формі ліцензованих затверджень, основаних на ймовірному використанні деталей, чи м’якших вимог до китайських виробників, щоб вони повідомляли уряду КНР про свої постачання.

За даними джерел, обмеження на постачання деталей для дронів вплинули на американські та європейські компанії.

Китайські виробники двигунів, акумуляторів та контролерів польоту обмежили об’єми поставок або ж зовсім припинили їх.

“Я чую таку історію кожні два-три дні. Я впевнений, що з часом це переросте у нові обмеження”, – вважає Лоренц Маєр, гендиректор компанії Auterion, яка постачає програмне забезпечення для БпЛА, зокрема тих, які використовує Україна.

У жовтні Китай ввів санкції проти трьох компаній США, які оснащують американську армію, через плани Пентагону допомагати Тайваню. У грудні до цього санкційного списку Китай ввів ще 13 компаній США через аналогічні причини.

Серед тих, хто опинився під санкціями – Shield AI, стартап, який виготовляє автономні літальні апарати, які можуть працювати без GPS чи віддалених пілотів. Компанія активно діє в Україні. При цьому у, Shield AI запевняють, що санкції не сильно вплинуть на їхню компанію.

Зараз розробники дронів у Європі шукають нові джерела постачання, за межами Китаю, розповів колишній військовий пілот Великої Британії Джеймс Ерл, який заснував кілька компаній з виготовлення БпЛА.

“Купівля китайських деталей для безпілотників більше не прийнятна справа на Заході. Китайські обмеження – це лише частина процесу, який вже триває”, – сказав він.

Захід намагається виготовляти і збирати свої БпЛА за межами КНР, аби захистити свої ланцюги постачання. Однак саме Китай залишається центром виготовлення дешевого обладнання для цих пристроїв. Згідно зі звітом Центру стратегічних і міжнародних досліджень, Китай контролює майже 80% ринку комерційних дронів.

Багато виробників БпЛА в Україні покладаються на китайські деталі для виготовлення дешевої та ефективної зброї, яка допомогла визначити війну з Росією.

Кілька урядових установ США відстежують цю проблему, повідомили джерела, знайомі з цим питанням.

За словами осіб, Держдепартамент і міністерство торгівлі зв’язалися — або планують зв’язатися — з постраждалими американськими компаніями, і працюють над пошуком альтернативних поставок безщіткових двигунів, батарей і магнітів.

Державна служба з надзвичайних ситуацій заявила, що інформація про мобілізацію 50% особового складу не відповідає дійсності. У відомстві наголосили, що майже всі рятувальники залишаються заброньованими.

У покинутій шахті Південно-Африканської Республіки під час блокади, здійсненої силовиками, загинули 78 нелегальних робітників, їхні тіла витягнули на поверхню.

У Рівненській області СБУ затримала двох чоловіків, причетних до підриву залізничної колії під час руху військового ешелону.

Ракету New Glenn космічної компанії “Blue Origin” мільярдера Джеффа Безоса 16 січня запущено у космос.

Торгово-промислова палата Лос-Анджелеса оголосила про заснування спеціального фонду для допомоги малим підприємствам, які зазнали збитків від масштабних лісових пожеж. Пожежі, що спустошили значні території Лос-Анджелеса минулого тижня, пошкодили або знищили близько 12 000 будівель і забрали життя щонайменше 25 осіб.