Трамп продовжить підтримку України. Він одержимий ідеєю демонстрації сили – FT

Джерело: FT

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.

Двоє європейських посадовців розповіли, що під час нещодавніх обговорень із командою Трампа з’ясувалося, що конкретних рішень щодо завершення війни ще немає, а підтримка України продовжуватиметься після інавгурації президента 20 січня.

Команда Трампа одержима ідеєю демонструвати силу, тож зараз вони переглядають підхід до України, – зауважив один із посадовців.

Також нова адміністрація прагне уникнути порівнянь із катастрофічним виведенням військ з Афганістану, котре відбулося за президентства Джо Байдена. Такого розвитку подій у контексті України команда Трампа хоче уникнути.

Раніше Трамп заявив, що “шість місяців” є реалістичним терміном для завершення війни. Його спецпризначенець у справах війни в Україні, Кіт Келлог, сказав в інтерв’ю Fox News, що мета – припинити війну за “100 днів”.

Європейські лідери закликали Трампа та його команду продовжувати військову допомогу Україні, щоб посилити її позиції для переговорів і змусити Москву сісти за стіл переговорів.

Минулого місяця французькі посадовці наголошували, що зміцнення українських позицій на полі бою означає стримування наступу Росії на сході країни, оскільки без цього жодні переговори неможливі.

Подальша військова підтримка з боку США є критично важливою для оборони України, навіть попри значний внесок європейських країн у вигляді озброєння та фінансової допомоги.

Прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні, яка минулого тижня зустрічалася з Трампом у його резиденції Мар-а-Лаго, виключила можливість того, що Вашингтон “зрадить” Україну.

Я не бачу передумов для виходу США з цієї війни, – заявила вона під час пресконференції. За її словами, Трамп здатен поєднувати дипломатію зі стримуванням. – Трамп може стати тим, хто рухається до миру, але це не означає, що він покине Україну.

Мелоні наголосила, що Україна має отримати конкретні гарантії безпеки в межах будь-якої потенційної угоди.

Усі ми знаємо, що Росія в минулому порушувала підписані нею угоди. Без гарантій безпеки не може бути впевненості, що це не повториться, — додала Мелоні.

Президент України Володимир Зеленський закликав Вашингтон і союзників по НАТО закріпити ці гарантії конкретним графіком вступу країни до НАТО. Однак і Байден, і Трамп, а також деякі європейські лідери, включно з канцлером Німеччини Олафом Шольцом, демонструють стриманість стосовно такого кроку.

Президент Франції Емманюель Макрон своєю чергою припустив, що європейські війська можна розмістити в Україні для забезпечення стримування Росії від повторного нападу, – ця ідея наразі не має одностайної підтримки в Європі.

У Кремлі заявили, що глава РФ Володимир Путін “вітає” будь-який підхід від Трампа і готовий до “діалогу” зі США.

Основною метою Путіна в переговорах є створення нових безпекових угод, які б гарантували, що Україна ніколи не вступить до НАТО, а альянс відступить із деяких східних позицій.

Він хоче змінити правила міжнародного порядку, – зазначив колишній високопосадовець Кремля. – Світ змінюється, можливо, все можливо.

Західні посадовці, включно з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте, наголошують, що Трамп повинен забезпечити “мир через силу” в Україні, щоб уникнути перемоги Путіна, яка надихнула б його союзників у Китаї, Ірані та Північній Кореї.

Додамо, про готовність Кремля до переговорів раніше заявив заступник голови Ради безпеки РФ Дмитро Медведєв після зустрічі із головою КНР Сі Цзіньпіном.

Медведєв зауважив: Москва розпочне діалог, якщо Київ прийме “реалії”, та врахує умови, озвучені раніше главою РФ Володимиром Путіним.

Путін у червні висунув низку умов для початку переговорного процесу. Зокрема: виведення українських військ з територій, які Росія частково окупувала, але не контролює повністю.

18 жовтня на зустрічі із журналістами країн БРІКС Путін заявив про готовність обговорювати завершення війни на умовах, запропонованих навесні 2022 року. Згодом, 24 жовтня, після саміту БРІКС у Казані, він знову наголосив на відкритості до переговорів, включаючи можливість “розумних компромісів”. 5 листопада Путін повторив, що Росія готова до діалогу, а 7 листопада на засіданні клубу “Валдай” він привітав Дональда Трампа з перемогою на виборах президента США, зазначивши, що намір Трампа завершити війну “вартий уваги”.

Президент України Володимир Зеленський, який раніше заявляв про необхідність повернення до кордонів 1991 року для початку переговорів, у листопаді припустив, що окуповані території можна буде повернути дипломатичним шляхом. Однак він наголосив, що припинення вогню можливе лише у разі отримання Україною запрошення до НАТО. Міністерство закордонних справ України підтримало цю позицію, заявивши, що членство країни у НАТО є єдиним гарантом миру. Усі інші гарантії безпеки відкинуто.

Своєю чергою, Генеральний секретар НАТО Марк Рютте закликав відтермінувати можливі мирні переговори з Росією, доки Україні постачать достатньо військової допомоги західні союзники. За його словами, це необхідно, щоб Київ зміцнив свої позиції на полі бою та здобув перевагу у перемовинах.

  • Спецпредставник Дональда Трампа з питань України Кіт Келлог відповів російському олігарху Константіну Малофєєву, який заявив, що Путін “пошле до біса” мирну пропозицію Трампа.
  • Кіт Келлог – обраний Дональдом Трампом на посаду спецпредставника з питань російсько-української війни – відклав візит до Києва та інших європейських столиць до інавгурації майбутнього президента США.
  • Спецпредставник Дональда Трампа з питань російсько-української війни Кіт Келлог наголосив, що майбутній президент США не піде на поступки Кремлю у питанні України.

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.

У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 січня. З початку доби відбулося 144 бойових зіткнення.

Атака в Запоріжжі 8 січня призвела до найбільшої кількості цивільних жертв (загиблих та поранених осіб) в одному інциденті за майже два роки, що свідчить про серйозну загрозу для цивільних осіб через використання авіабомб у густонаселених районах, заявила Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.

Росія вивела кораблі військово-морського флоту з Чорного та Азовського морів, повідомили у ВМС України.