До України прибув спецуповноважений президента Франції

Джерело: Міноборони

Заступник міністра оборони з питань європейської інтеграції Сергій Боєв обговорив зі спеціальним уповноваженим президента Франції з питань допомоги та відновлення України П’єром Ельбротом плани індустріальної співпраці в оборонній галузі.

Боєв обговорив з французькою стороною пріоритетні стратегічні проєкти України в сфері ОПК на 2025 рік та шляхи їхнього фінансування.

Українські виробництва потребують додаткового фінансування для повного використання їх потужностей. Ми виробляємо снаряди, артилерійські установки та далекобійні дрони. Але важливою потребою залишається ППО – готові обговорити варіанти спільного виробництва ЗРК та перехоплювачів до них, – звернувся Боєв.

Франція – лідер у виробництві засобів протиповітряної та протиракетної оборони. Важливо, аби співпраця України та Франції в цьому питанні розвивалася.

Це важливо не лише для посилення спроможностей Сил оборони України зараз, а й для забезпечення обороноздатності в майбутньому та забезпечення довготривалого виробництва – додав Боєв.

Додамо, Франція таємно провела навчання “Персей” з розгортання військ спеціального призначення в Україні для протистояння російського прориву з території Білорусі.

Навчання відбулися восени, та тривали десять днів. У них взяли участь підрозділи спеціальних операцій сухопутних військ (CAST). 3200 французьких військових тренувалися на території, яка нагадувала закрут річки Дніпро на північ від Києва. Їхня тактика базувалася на досвіді Збройних сил України, яким вдалося стримати повномасштабний російський наступ у лютому 2022 року.

Коли обговорювали ідею розміщення європейських військ в Україні, французькі війська вже готувалися до такого сценарію наприкінці 2024 року.

Навчання ґрунтувалися на аналізі досвіду маневрів ЗСУ.

13 січня президент України Володимир Зеленський повідомив, що обговорив із главою Франції Емманюелем Макроном ідею розміщення західних військових у межах гарантій безпеки.

Ми розглянули практичні кроки щодо її реалізації, можливе розширення та залучення інших країн до цього процесу, — уточнив він. За кілька днів до цього Зеленський заявив, що такий крок стане “одним із найкращих інструментів” примусу Росії до миру.

Макрон та посадовці його уряду неодноразово заявляли про можливість розгортання військового контингенту в Україні для виконання різних функцій. Наприклад, президент говорив, що французькі війська могли б навчати бійців ЗСУ або служити миротворцями, допомагаючи підтримувати угоду про припинення вогню. Також Макрон припускав відправлення солдатів, якщо Росія прорве фронт та Київ попросить допомоги. Військові аналітики припускали, що французькі війська могли б замінити українців на кордонах країни з Білоруссю і невизнаним Придністров’ям, щоб підрозділи ЗСУ могли вирушити в регіони, де тривають активні бої.

Раніше стало відомо, що Макрон лобіює ідею міжнародної миротворчої місії для України, котра може залучити 40 тисяч військових. Ця ініціатива має стати гарантією безпеки на тлі можливого перемир’я, однак Кремль поки що не демонструє готовності до поступок.

Зауважується, що виключно виняткові обставини можуть змусити Макрона залишити Францію. Країна переживає найглибшу політичну кризу: у вівторок все ще не було зрозуміло, хто може стати новим прем’єр-міністром, і як до кінця року ухвалити бюджет на 2025 рік, якщо в Національних зборах жодна партія не має більшості.

Водночас існує й інший політичний порядок денний, який не терпить зволікань. Дональд Трамп, який неодноразово заявляв, що “за 24 години” зможе встановити мир в Україні, 20 січня вдруге зайде у Білий дім.

7 грудня, перед урочистостями з нагоди відновлення Нотр-Даму, Макрон провів зустріч з Трампом у Єлисейському палаці, після чого до них приєднався Володимир Зеленський.

Як пояснив колишній заступник генсека НАТО Каміль Гранд, Макрон передав Трампу, що Європа не може бути виключена з переговорів США з Росією, адже має важливі інтереси у сфері безпеки. Франція готова підтримати цей процес фінансово та взяти на себе ризики щодо захисту суверенітету України.

Основою французької ініціативи є миротворча місія, котра забезпечить дотримання Кремлем майбутнього перемир’я та демаркаційної лінії. За словами експерта Елі Тененбаума, місія могла б складатися з п’яти бригад, або близько 40 тисяч військових, і Польща могла б очолити одну з них.

Кілька практичних сценаріїв передбачають гарантії безпеки, котрі можуть реалізувати за трьома моделями:

  1. “Німецька модель” – прийняття України до НАТО навіть без визначених кордонів.
  2. “Ізраїльська модель” – постачання зброї навіть після встановлення миру.
  3. “Корейська модель” – міжнародна миротворча місія для контролю демаркаційної лінії.

Місія може включати елементи інших моделей і стати основою для гарантій безпеки України.

У виданні нагадали, що Макрон одноосібно приймає рішення щодо використання збройних сил країни та визначає напрями зовнішньої політики Франції.

Найбільшою проблемою, однак, залишається позиція Путіна: наразі він не давав жодних сигналів про те, що готовий відмовитися від контролю над усією Україною. 

Додамо, 12 грудня очільник Франції Емманюель Макрон відвідав Польщу, щоб оприлюднити підсумки переговорів з обраним 47-м президентом США Дональдом Трампом та главою України Володимиром Зеленським у Парижі.

Раніше Макрон під час зустрічі з лідерами парламентських фракцій заявив, що підтримка Києва з боку Франції “не має меж”.

Також він 5 березня він заявив, що союзникам України час активізуватися й “не бути боягузами”. Говорячи про вторгнення Росії в Україну, Макрон заявив, що Франція та Чехія “добре усвідомлюють, що війна знову на нашій землі [в Європі], що деякі держави, які стали нестримними, щодня поширюють свою загрозу нападу на нас ще більше, і що нам доведеться жити відповідно до історії та мужності, якої вона вимагає”.

Згодом він знову висловився щодо відправлення військ своєї держави в Україну. Про позицію Макрона повідомив представник комуністичної партії Фаб’єн Руссель, який був присутнім на зустрічі президента Франції з парламентськими партіями. За словами Русселя, Макрон заявив про готовність відправити французьких військових до України, якщо війська РФ просунуться до Києва чи Одеси.

Також Макрон заявив, що кілька країн погодили план відправки військових інструкторів до України.

Президент Франції Емманюель Макрон в ексклюзивному коментарі для Paris Match розповів про потенційно історичну зустріч президентів Володимира Зеленського і Дональда Трампа, яка відбулася у Базиліці Святого Петра.

Сполучені Штати знову тиснуть на Грецію, аби країна передала Україні свої системи ППО Patriot, раніше розгорнуті в Саудівській Аравії.

Україна адаптувала свої стратегії та озброєння у повномасштабній війні проти Росії й тепер сподівається на розширення використання безпілотників власного виробництва, попри те, що американська зброя залишається критично важливою.

Національна рада Австрії на засіданні одностайно проголосувала за резолюцію “Захист і допомога українським дітям”, спрямовану на захист та відновлення прав викрадених Росією українських дітей.

Правоохоронці викрили голову військово-лікарської комісії обласного центру мобілізації Буковини та його спільника на схемі з виготовлення фіктивних медичних документів для ухилення від військової служби.