Від початку року в Україну з ЄС та Молдови транспортували втричі більше газу, ніж торік
Джерело: Міністерство енергетики України
За січень-жовтень 2023 року Оператор ГТС транспортував в Україну понад 4,2 млрд кубометрів природного газу з ЄС та Молдови – це утричі більше, ніж було транспортовано за аналогічний період минулого року (1,4 млрд куб. м).
Зокрема, з обсягу транспортованого газу у вітчизняних ПСГ зберігається 2,5 млрд куб. м газу, який належить іноземним компаніям.
Міністр енергетики України Герман Галущенко зазначив, що такі результати підтверджують той факт, що українська газова інфраструктура є невід’ємною частиною європейської газотранспортної системи і має реальні перспективи стати однією зі складових енергетичного хабу в Україні.
Також він додав, що зацікавленість іноземних трейдерів у транспортуванні та зберіганні газу в українських ПСГ стала можливою завдяки сертифікації наших сховищ за європейськими стандартами.
За даними Оператора ГТС, основним напрямом транспортування природного газу був словацький — звідти надійшло 42,7% від загальних обсягів. Також природний газ постачався з Угорщини, Польщі та Трансбалканського напрямку (з Румунії через Молдову).
Південна гілка української ГТС, яка є частиною Трансбалканського коридору, цього року активно використовувалась для комерційних постачань газу з Румунії. Здебільшого цим маршрутом транспортувався газ на замовлення іноземних трейдерів для зберігання в Україні.
У Міненерго пояснили, що на позитивну динаміку також вплинули висновки стрес-тесту, ініційованого Міністерством енергетики, який підтвердив, що українська ГТС та газові сховища готові працювати в умовах зими та воєнних викликів.
- Станом на 13 вересня обсяг газу від іноземних трейдерів, які скористалися послугою зберігання блакитного палива в українських підземних сховищах (ПСГ), склав понад 1,8 млрд метрів кубічних.
- У серпні майже 1,1 млрд куб. м газу завезено до України трейдерами-нерезидентами для зберігання. 66% обсягів направлено до зберігання в режимі “митний склад”, тоді як 34% направлено в режимі “short-haul”.
- За оцінками міжнародної експертної групи, українська газотранспортна система (ГТС) та підземні сховища газу (ПСГ) готові працювати в умовах нульового транзиту.
- Європейські газові трейдери почали зберігати природний газ в Україні, щоб скористатися нижчими цінами та наявними потужностями, попри ризики, пов’язані з війною Росії в Україні.
Триває 1152-га доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 941 тисячу осіб.
Офіційні особи США розчаровані тим, що Росія відхиляє їхні пропозиції щодо припинення війни проти України. В адміністрації президента Дональда Трампа попередили, що той “втрачає терпіння” і може вийти із запропонованого ним же мирного процесу.
У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 19 квітня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 107 бойових зіткнень.
Президент України Володимир Зеленський повідомив, що українські військові просунулись та збільшили зону контролю на Білгородщині.
У межах візиту до Франції відбулися двосторонні переговори делегації України з делегацією США у складі державного секретаря Марко Рубіо, спецпредставників президента Сполучених Штатів Стівена Віткоффа та Кіта Келлога.